علائم اسهال عفونی در فصل تابستان

رضا صادق زاده

بیماری التهابی روده خود را با علائم اسهال (همراه یا بدون خون)، خونریزی از مقعد، درد شکمی، کاهش وزن و تب خود را نشان می دهد و در فصل تابستان که گرما بیشتر است اتفاق می افتد

علائم اسهال، شیوع اسهال در فصل گرما

علل بروز اسهال چیست؟

به گفته کارشناسان، اسهال و استفراغ حتی در کشورهای توسعه یافته هم، پنجمین علت مرگ و میر به شمار می رود. در این زمینه متخصصان نسبت به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد اسهال به ویژه در کودکان هشدار می دهند.

انواع اسهال
افزایش تعداد دفعات و تغییر قوام مدفوع نسبت به حالت همیشگی فرد، یک تعریف کلی از اسهال است. اسهال حاد در فصل گرم سال شایع هستند.
اسهال کمتر از 14 روز جزو اسهال های حاد محسوب می شوند. در صورتی که اسهال بین 14 روز تا یک ماه به طول بینجامد به عنوان اسهال پایدار و بیش از 30 روز به عنوان اسهال مزمن در نظر گرفته می شود.

اسهال مزمن
اسهال مزمن به طور معمول چهار هفته یا بیشتر می تواند به طور مداوم یا آغاز-توقف طول بکشد. بیماری های مختلف مانند سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر و بیماری التهابی روده می توانند دلیل آن باشند.
سندرم روده تحریک پذیر و عدم تحمل غذایی یکی از شایع ترین دلایل اسهال مزمن در کشورهای غربی هستند. سندرم روده تحریک پذیر در اشکال مختلف شامل یبوست، اسهال و یا ترکیبی از هر دو نمایان می شود. خوشبختانه امکان مدیریت حالت اسهال سندرم روده تحریک پذیر از طریق ایجاد تغییرات در رژیم غذایی مانند دنبال کردن یک رژیم غذایی کم FODMAP وجود دارد.

اسهال ویروسی
اسهال عفونی حاد در فصل گرما نسبت به نوع غیر عفونی آن شایع تر است. عوامل باکتریایی، ویروسی و انگلی از علل ایجاد اسهال عفونی حاد هستند شایعترین نوع اسهال حاد در جهان هستند.اسهال حاد ویروسی بیشتر باحالت تهوع،استفراغ،دردهای پیچشی شکمی ،همراه خواهد بود و معمولا 24 تا72 ساعت طول می کشد.برخلاف عفونت های باکتریایی اسهالی نوع ویروسی خون و عفونت در مدفوع ندارند و یا مقدار آن به نسبت خیلی کم است.

مسمومیت های غذایی یک بیماری ساده است که به وسیله سمی که توسط باکتری ها تولید می شود ایجاد می گردد.سم تولید شده موجب دل درد(دل پیچه) و استفراغ می شود و همچنین موجب می شود که روده کوچک مقدار زیادی آب ترشح کند که منجر به اسهال می گردد.دوره مسمومیت غذایی معمولا کمتر از ?? ساعت طول می کشد.

اسهال حاد
عوامل عفونی و غیر عفونی از عوامل بروز اسهال حاد هستند. آلرژی نسبت به برخی غذاها از عوامل غیرعفونی اسهال حاد به شمار می رود که بدون دخالت عوامل میکروبی بروز می کند. همچنین شروع یک بیماری اسهالی با التهاب روده ممکن است با اسهال حاد همراه باشد. برخی بیماری های داخلی مانند پرکاری تیروئید، حساسیت به برخی داروها و حتی مصرف آنتی بیوتیک ها ممکن است علائم اسهال حاد را ظاهر کنند.

اسهال باکتریایی
ضعف عمومی بدن همراه با دل درد، استفراغ و افزایش تعداد دفعات اجابت مزاج از علائم کلی اسهال باکتریایی است. همچنین ممکن است مدفوع با خون همراه باشد.

اسهال مسافرتی
اسهال مسافرتی شایعترین بیماری است كه مسافرین را درگیر می‏كند. همه ساله بین 50-20% مسافرین پروازهای بین الملل، تقریباً 10 میلیون نفر، دچار اسهال می‏شوند. معمولاً علائم بیماری در هفته اول مسافرت بروز می‏نماید اما بهرحال در تمام مدت سفر حتی پس از بازگشت به خانه امكان ابتلا وجود دارد. مهمترین عامل خطر ، مقصد مسافر می‏باشد. سفر به كشورهای در حال توسعه نظیر امریكای لاتین، آفریقا، خاورمیانه و آسیا شانس ابتلا بالاتری دارند. بالغین جوان، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و بیماران مبتلا به دیابت یا بیماریهای التهابی روده و كسانیكه از آنتی اسیدها و مهاركننده H2 استفاده می‏كنند در معرض خطر بیشتری هستند. استفاده از آب یا غذای آلوده، عامل اصلی عفونت می‏باشد.

اسهال وبا
وبا، یکی از بیماری های اسهالی است. نشانه های بیماری ناشی از سمی است که توسط میکروب در روده افراد آلوده ترشح می شود. سبزیجـات و میوه جـات شسـته نشـده، یخـی که از آب آلوده تهیـه شده و شـنا کردن در آب آلـوده می تواند شخص را آلوده کند. وبا افزون بر سرعت بالای ابتلا، سرایت و مرگ و میر، دارای جنبه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز هست.

در ۲ تا ۵ درصد بیماران اسهال شدید ایجاد می کند که شبیه آب برنج بوده و بی بوست یا گاهی بوی ماهی می دهد. در بیماران مبتلا به وبا، اسهال آبکی با دفعات اجابت مزاج زیاد می تواند به کمبود آب و املاح بدن منجر شود و در صورتی که آب و املاح از دست رفته بسرعت جبران نشود، موجب مرگ بیمار خواهد شد. استفاده از آب و غذای آلوده، مهم ترین راه ابتلا به این بیماری است.

مصرف دارو در اسهال
قرص لوپرامید (Loperamide) یکی از داروهای ضد اسهال است که در صورت مصرف ممکن است عوارضی مثل سرگیجه، خواب آلودگی و تهوع به دنبال داشته باشد. توجه داشته باشید که این دارو برای اسهال های ناشی از عفونت توصیه نمی شود زیرا دفع میکروب ها را از روده به تأخیر می اندازد. اسهال مزمن اغلب ظرف 10 روز به درمان با این دارو جواب می دهد چنانچه در طی این مدت بهبودی حاصل نشد بعید است ادامه درمان موثر باشد. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا داروی دیگری تجویز کند.

عوارض کلی قرص لوپرامید شامل خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، تهوع، استفراغ، خشکی دهان، ناراحتی معده و یبوست، حساسیت، نفخ، درد شکم یا تب می باشد. درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید

منابع: بیتوته و تبیان و عصر ایران

مطالب مرتبط