عسل جایگزین شربت سینه کودکان

رضا صادق زاده
شربت سینه کودکان ، عسل

عسل یک شربت سرفه خانگی و جایگزین مناسبی برای شربت های شیمیایی برای نرم کردن سینه کودکان می باشد

محققان دریافتند که عسل بهتر و مؤثرتر از هر دارویی عمل می کند. آن ها مشاهده کردند کودکانی که قبل از خواب یک قاشق عسل خورده اند کمتر سرفه می کنند و خواب راحت تری داشتند

عسل تسکین سینه

عسل از طرف سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک درمان طبیعی برای سینه و سرماخوردگی به رسمیت شناخته شده است. این ماده غذایی قدرت نرم کنندگی سینه را دارد و تحریکات آن را تسکین می بخشد. عسل می تواند علائم سرماخوردگی و سرفه را کاهش دهد، علاوه بر این عسل خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و باعث افزایش تولید ترکیباتی به نام سیتوکین می شود که خواص ضدمیکروبی دارد.

اخیراً محققان تأثیر عسل و شربت سینه را روی کودکانی که دچار سرماخوردگی و سرفه هستند مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیدند که عسل بهتر از شربت سینه، سرفه ی کودکان را درمان می کند.

طرز تهیه مربای آلبالو به همراه شربت آن
آیا فرزندتان سرماخورده و مدام سرفه می کند؟ آیا از شربتی که از داروخانه گرفته اید ناامید شده اید؟ در این صورت به سراغ عسل بروید. زیرا محققان آمریکایی ثابت کرده اند که عسل برای تسکین سرفه ی کودکان بسیار مؤثرتر از دارو است.

دکترایان پل و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا، 105 کودک که دچار سرماخوردگی بودند را تحت نظر گرفتند.
این کودکان مدام سرفه می کردند به طوری که سرفه مداوم مانع از خواب آن ها می شده است.

مواد لازم برای شربت پیاز و عسل

پیاز متوسط 1 عدد
آب 2 لیوان (400 میلی لیتر)
آب لیموترش 1 عدد
عسل 2 قاشق (15 گرم)

روش تهیه
پیاز را پوست گرفته و به قطعات درشت خرد کنید. سپس آنها را با دو لیوان آب به مدت 15 دقیقه بجوشانید، سپس زیر شعله را خاموش کرده و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه استراحت کنید. دو قاشق عسل و آب یک عدد لیموترش را به آب پیاز اضافه کنید. می توانید روزانه دو تا سه بار از این نوشیدنی بنوشید.

محققان این کودکان را به سه گروه تقسیم کردند و به گروه اول هر شب قبل از خواب یک قاشق عسل دادند، به گروه دوم یک قاشق شربت سینه و به گروه سوم هیچ دارویی داده نشد.

علائم برفک نوک سینه و روش درمان آن
محققان دریافتند که عسل بهتر و مؤثرتر از هر دارویی عمل می کند. آن ها مشاهده کردند کودکانی که قبل از خواب یک قاشق عسل خورده اند کمتر سرفه می کنند و خواب راحت تری داشتند.

سؤال اینجاست که چرا عسل تا این اندازه مفید است؟ محققان در پاسخ به این سؤال می گویند: «عسل سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد ضدمیکروب است و به همین دلیل می تواند سرفه را درمان کند.»

مقدار مصرف برای کودکان
برای کودکان بین 2 تا 5 سال: نصف قاشق چای خوری
برای کودکان 6 تا 11 سال: یک قاشق چای خوری
برای بچه های بزرگ تر از 11 سال: دو قاشق چای خوری عسل

البته روشن است که کودکان عسل را راحت تر از شربت های تلخ و بد مزه خواهند پذیرفت به خاطر اینکه با طعم شیرینی از سرفه خداحافظی خواهند کرد.

منبع: lanutrition و aftabnews.ir
مطالب مرتبط