طرز تهیه مربای کامکوات با گلاب

رضا صادق زاده
مربای کامکوات

کامکوات شبیه به پرتقال کوچک است برای آشنایی با روش تهیه مربای کامکوات ادامه مطلب را بخوانید

مواد لازم برای درست کردن مربای کامکوات

ابتدا 500 گرم پرتقال تزئینی یا کامکوات را با 0/5 کیلوگرم شکر به همراه یک چهارم قاشق مربا خوری پودر هل، یک دوم قاشق غذاخوری آبلیمو و نصف لیوان گلاب را با 1 لیوان آب برای تهیه مربای کامکوات آماده کنید

طرز تهیه مربای کامکوات (پرتقال تزئینی)

ابتدا کامکوات را کاملا بشویید و با نوک چاقو یا یک سیخ چوبی هسته های میوه را خارج کنید و بعد به کمک چنگال چند سوراخ روی پوست آن ایجاد کنید. درون قابلمه را از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. کامکوات ها را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و 10 دقیقه بگذارید بجوشد سپس با آب سرد آبکشی کنید. دو بار دیگر هم این کار را تکرار کنید و هربار آن را با آب بسیار سرد آبکشی کنید تا تلخی آن از بین برود.

درون ظرف شکر و 1 لیوان آب و نصف لیوان گلاب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. مواد را مخلوط کنید تا شکر کاملا حل شود. سپس آبلیمو و کامکوات ها را اضافه و حرارت را کم کنید و حدود 1 ساعت اجازه دهید مربا بجوشد و غلیظ شود. در پایان پودر هل را اضافه کرده و قابلمه را از روی حرارت بردارید و روی قابلمه را با پارچه ای بپوشانید و به مدت 24 ساعت کناری قرار دهید سپس داخل ظرف بریزید و در یخچال قرار دهید تا خنک و آماده سرو شود.

طرز تهیه مربای بالنگ
همچنین به دلیل ظاهر زیبای این مربا میتوانید در تزیین انواع کیک و شیرینی از آن استفاده کنید. در ادامه طرز تهیه مربای کامکوات به شکل گل به تفصیل ارائه خواهد شد.

طرز تهیه مربای کامکوات

نکاتی درباره مربای کامکوات

در صورت تمایل به جای آب از گلاب استفاده کنید.
مربای کامکوات را هم به عنوان صبحانه و هم همراه چای میتوان سرو کرد.

برای گرفتن تلخی قابلمه در سایز متناسب با مقدار کامکوات را تا نیمه پر از آب کرده و روی حرارت قرار دهید.
آب و شکر را داخل قابلمه بریزید و کمی هم بزنید تا شکر در آب نسبتاً حل شود، سپس روی حرارت بگذارید. (این کار مانع از شکرک زدن مربا می شود.) می توانید نصف میزان آب مربا را کم کرده و به جای آن از آب پرتقال استفاده کنید.

کامکوات ها را بعد از صاف کردن آبکشی کرده و داخل آب سرد بریزید. در صورتی که مزه تلخ کامکوات را می پسندید می توانید از این مراحل صرف نظر کنید.

منبع: گروه آشپزی ستاره
مطالب مرتبط