طرز تهیه مربای هویج

رضا صادق زاده
تهیه مربای هویج

مربای هویج سرشار از ویتامین A می باشد و و طبع گرم و تری دارد در ادامه با روش درست کردن مربای هویج آشنا خواهید شد

مواد لازم جهت تهیه مربای هویج :

نخست 500 گرم هویج رنده شده را همراه 4 پیمانه آب و نیم کیلوگرم شکر با 1/4 پیمانه گلاب و یک ق س زعفران دم کرده و 1/2 ق م پودر هل با کمی آبلیمو برای درست کردن مربای هویج آماده کنید.

طرز تهیه مربای هویج :

ابتدا برای تهیه مربای هویج، پس از شستن هویج ها آنها را رنده کرده و با آب داخل قابلمه‌ای بریزید و آن را روی حرارت بگذارید تا به جوش آید و کمی نرم شوند. وقتی جوش آمد، شکر را اضافه کرده و مخلوط کنید و بعد حرارت را خیلی کم کنید تا هویج‌ها به مدت 2 ساعت پخته شوند.

طرز تهیه مربای بالنگ
پس از آنکه هویج‌ها پخته شدند، زعفران دم‌کرده و پودر هل را به ظرف اضافه کنید کمی صبر کنید تا شربت مربا به غلظت مناسب رسیده یا به اصطلاح قوام بیاید. اواخر پخت مربای هویج، آبلیموی تازه و گلاب را هم به مربا اضافه کنید و بعد از چند جوش، حرارت را خاموش کنید.

صبر کنید مربا در همان ظرف کمی از حرارت بیفتد و به دمای محیط برسد. بعد مربای خنک‌شده را داخل یک ظرف شیشه‌ای خشک و تمیز بریزید و در یخچال بگذارید تا خنک شود.

مربای هویج

نکاتی در مورد مرباى هويج :

ميتوانيد از خلال هاى تازه پوست پرتقال هم در مرباى هويج استفاده كنيد ( به اندازهء 1/2 پ ) و يا دو قاشق غذاخوری خشک آن، كه البته بايد بعد از كمى جوشاندن و قرار دادن در آب سرد براى چند ساعت و تعويض مرتب آب آن استفاده كنيد.

خلال بادام و پسته هم در مرباى هويج عاليست و مربا را زيبا ميكند، در صورت تمايل اواخر پخت به مربا به همان صورت خشک اضافه كنيد. ( از هر كدام يک ق غ)

چنانچه مرباى هويج با حرات كم و يكنواخت پخته شود شكرک نخواهد زد. و اگر شكرک زد مربا را دوباره روى حرارت قرار دهيد با 100 ميلى گرم آب معمولى براى مدت پنج دقيقه جوشانده و از روى حرارت برداريد . و بعد از اينكه خنک شد در ظرف ريخته و كنار بگذاريد .

بهتر است مربا ها را درظرف لعابى تهيه كنيم و از قاشق چوبى استفاده كنيم
اضافه کردن مقداری آبلیمو به مربا نیز از شکرک‌زدن آن جلوگیری می‌کند
بهتر است مرباى هويج را بعد از پخت براى مدت 24 ساعت در همان قابلمه نگهداريم تا اگر شكرك زد، دوباره آنرا با كمى آب يا گلاب بجوشانيم

منابع: beytoote.com و گروه آشپزی ستاره
مطالب مرتبط