طرز تهیه مربای به در منزل

رضا صادق زاده

مربا به
به میوه ای بسیار پرخاصیت و سودمند است و علاوه بر ارزش غذایی بالایی که دارد از خواص درمانی بیشماری بهره مند بوده، میوه، گل، دانه و پوست درخت به مصرف طبی دارد. در طب سنتی برای به خواصی نظیر خاصیت ضد التهاب، ملین، قابض، مدر، خلط آور، مقوی، محرک جنسی، آنتی اکسیدان و ضد زخم های گوارشی را گزارش کرده اند. برخی از مهمترین خواص به و فواید درمانی آن شامل کمک به کاهش چربی و فشار خون بالا، درمان نفخ، زخم معده و اثنی عشر است. همچنین استفاده از لعاب تخم آن به صورت قرقره برای درمان گلو درد توصیه شده است

مواد لازم برای تهیه مربای به
به: 3 کیلو
شکر: 2 تا 2/5 کیلو
آبلیمو طبیعی : نصف استکان
دانه هل درسته: یک قاشق سوپخوری

– برای تهیه ی به می توانید از به رنده شده، خلال شده و یا خرد شده استفاده نمایید. همچنین می توانید بسته به سلیقه خود از قالب های آلومینیومی و یا فشاری برای ایجاد طرح های مختلف استفاده کنید.

مربای به
طرز تهیه مربای به
میوه های به را پوست کنده و چهار قاچ می کنیم و تخم و قسمت سفت وسط آن را در می آوریم. سپس میوه های به را تکه تکه می کنیم و آن ها را می شوییم و در قابلمه ای می ریزیم. تقریبا 6 لیوان آب روی تکه های خرده شده ی به می ریزیم و درب ظرف را می گذاریم. ظرف را روی حرارت ملایم می گذاریم تا کمی به ها پخته شود، اما زیاد له نشوند. بعد شکر را همراه دانه های هل درون ظرف اضافه می کنیم و می گذاریم مربا با حرارت ملایم 3 تا 4 ساعت بجوشد تا رنگ مربا قرمز خوش رنگ و شربت آن غلیظ شود. بعد آبلیمو را می ریزیم. مربا چند قل که زد از روی شعله برمی داریم. باید توجه داشته باشید که درب ظرف مربا در مدت طبخ، باید بسته و حرارت ملایم باشد تا مربا خوش رنگ شود در صورتی که مربا رنگش کاملا قرمز شد، ولی شربت آن رقیق بود درب آن را بردارید و حرارت را کمی زیاد کنید.

وقتی مربا پخته شد، آن را در ظرف مورد نظر بریزید و توجه داشته باشید که ظرف کاملاً پر شود. سپس در ظروف را بگذارید و آن ها را برعکس کنید تا هوا خارج و در آن محکم بسته شود. بعد از خنک شدن، ظرف مربا را در یخچال بگذارید.

– به ها باید کاملا شسته شود
– مربای به یک دسر خوشمزه است
– درست کردن این مربا حدود 4 ساعت زمان نیاز دارد

خواص دانه به
– سرفه را برطرف می کند.
– جویدن دانه به برای تقویت نیروی جنسی مفید است.
– لعاب به دانه را روی زخم ها و سوختگی ها بگذارید تا باعث شفای سریع آن ها شود.
– آفتاب سوختگی را با مالیدن لعاب به دانه بر روی پوست درمان کنید.
اسهال خونی و ساده را درمان می کند.

– برای درمان جراحات گلو موثر است.
– برای درمان تورم های داخلی بدن مفید است.
– برای التیام ترک پوست دست و بدن، نوکسینه ، لب و بواسیر لعاب به دانه را روی موضع بمالید.
– برای درمان خشکی زبان و دهان مفید است.

تبیان و مجله ستاره

مطالب مرتبط