طرز تهیه مربای خوش عطر بهار نارنج

رضا صادق زاده

مربای بهار نارنج
از شکوفه های بهار نارنج مربا درست می شود
مقدار کالری مربا بهار نارنج 3800 کیلوکالری انرژی است و تمام انرژی آن به علت وجود شکر در آن است بنابراین اگر آن را کم شکر تهیه کنید، انرژی حاصل از مصرفش کاهش پیدا خواهد کرد. به طور کلی هر قاشق مرباخوری از هر نوع مربایی، تقریباً بین 20 تا 25 کیلوکالری انرژی دارد.

مربای بهار از جمله مرباهای فصلی خوش عطر و طعمی است که خوردن آن نه تنها همراه با کره یا خامه بسیار می چسبد، بلکه آن را می توانید با چای به عنوان عصرانه نیز میل کنید و از طعم خوشمزه آن لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه مربای بهار نارنج:
گل بهار نارنج: 1kg
شکر: 1kg
آب لیمو ترش: 2 قاشق سوپ خوری

طرز تهیه مربای بهار نارنج:
1- با توجه به اینکه بهار نارنج دارای طعم و مزه تلخی است، ابتدا باید با جوشاندن پی در پی، تلخی آن را از بین ببرید.

پس نخست شکوفه های بهار نارنج را در مقداری آب ریخته و بگذارید نیم ساعت بجوشند، سپس آنها را داخل سبدی آبکش کنید. این کار را دو تا سه بار تکرار کنید و بعد آنها را به مدت 24 ساعت در آب سرد خیس کنید. در این فاصله نیز آب آنها را یکی دو بار عوض کنید. به این ترتیب، تلخی بهار نارنج کاملاً گرفته می شود.

شکر را همراه 3 پیمانه آب در قابلمه ای بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا در اثر جوشیدن، شکر در آب حل شود. سپس بهار نارنج را به محلول آب و شکر اضافه کنید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا مربا قوام آید. در مراحل پایانی، آب لیمو ترش را اضافه کنید تا مربا طعم بهتری پیدا کند.

توجه در تهیه مربای بهار نارنج
اگر می خواهید شکوفه های بهار نارنج حالت ترد داشته باشند، می توانید آنها را پیش از پختن، چند ساعت داخل آب و آهک خیس کنید و بعد از چند بار آبکشی، مراحل پخت را انجام دهید.

هرگز برای ترد شدن تکه های میوه، از آب آهک استفاده نکنید زیرا مصرف چنین مرباهایی برای افراد، به خصوص کودکان و زنان باردار خطرناک است

مربا به 2 شکل مارمالاد و مرباهایی که تکه های میوه در آن ها دیده می شود، وجود دارد. البته مارمالادها نیز 2 نوع شفاف و کدر (در واقع پوره هر آنچه مربای آن به دست می آید، در مرباست) دارند. «مارمالاد» یک واژه انگلیسی است که مردم این کشور نیز مرباخورهای قهاری هستند. البته بهترین مرباهای دنیا در کشورهای سوییس، آلمان و انگلستان تولید می شود و مردم این کشورها در کنار برخی از غذاهای خاصشان، مربا میل می کنند. برای تهیه مربا، 7چند نکته کلیدی وجود دارد:

برای شیرین کردن مربا می توانید به جای شکر سفید، از شکر قهوه ای استفاده کنید. شیره خرما، توت و ریختن میوه های شیرینی مانند انواع توت در مربای توت فرنگی یا انبه در مربایی مانند مربای پرتقال، طعم شیرینی به آن خواهد داد. یادتان باشد ریختن شکر زیادی در مربا، باعث شکرک زدن آن می شود، بنابراین به مقدار شکری که در مربا می ریزید، دقت کنید. وقتی مربا پخته شد، آن را در ظروفی که می خواهید مربا را در آن نگهداری کنید، بریزید و توجه داشته باشید که ظرف کاملاً پر شود.

سپس در ظروف را بگذارید و آن ها را برعکس کنید تا هوا خارج و در آن محکم بسته شود. بعد از خنک شدن، ظرف مربا را در یخچال بگذارید. برای آنکه مربا کیفیت بهتری پیدا کند، بهتر است شکر را چند ساعت (تقریباً 10 ساعت) با تکه های میوه مخلوط کنید. به این مرحله «شکرپاش کردن» گفته می شود که برای بسیاری از مرباها می توان آن را انجام داد.

از هر قابلمه ای می توانید برای پخت مربا استفاده کنید فقط قبل از شروع، لازم است مقداری آب در آن بجوشانید و خالی کنید. سپس قابلمه را خالی روی اجاق بگذارید تا آبش کاملاً تبخیر شود سپس آن را از روی حرارت بردارید تا سرد شود و سپس مراحل پخت مربا را آغاز کنید. به این ترتیب قابلمه شما از هر آلودگی عاری بوده و امکان فساد مربایتان به حداقل ممکن می رسد.

یادتان باشد که در قابلمه حتماً فلزی باشد و از قابلمه هایی که در آن ها شیشه ای است، استفاده نکنید. این کار در بهبود کیفیت مربای پخته شده موثر است. برای هم زدن و ریختن مربا در ظروف دیگر، بهتر است از قاشق چوبی یا استیل استفاده کنید. این قاشق هم حتماً باید تمیز و خشک باشد زیرا در غیر این صورت مربا کپک خواهد زد.

منبع: تبیان

مطالب مرتبط