طرز تهیه مربای توت فرنگی و شربت آن

رضا صادق زاده

مربای توت فرنگی
توت فرنگی میوه ای شبیه به توت است مقداری بزرگتر و به رنگ قرمز که از آن مربا هم تهیه می شود

مواد لازم برای تهیه مربای توت فرنگی
2 کیلوگرم توت فرنگی تازه و بدون لک را به همراه 5/1 کیلوگرم شکر و 2 قاشق سوپخوری آبلیمو آماده می کنیم

طرز تهیه مربای توت فرنگی
دم توت فرنگی ها را جدا کرده و آنها را بشویید. در ظرف نسبتاً بزرگی شکر بریزید و توت فرنگی ها را طوری در ظرف بگذارید که در لابه لای آنها شکر قرار گیرد. ظرف را برای یک شب در یخچال یا جای خنک قرار دهید تا توت فرنگی ها آب بیندازد. بعد ظرف را روی حرارت کم گاز بگذارید تا مربا بجوشد. مربای توت فرنگی احتیاج به پخت زیادی ندارد.

طرز تهیه مربای توت فرنگی با پودر ژله
بعد از جوش آمدن 20-15 دقیقه کافی است. کف مربا را یکی دوبار با کفگیر بردارید. شربت آن را امتحان کرده و آبلیمو را اضافه کنید. بعد از قوام آمدن شربت ظرف را از روی حرارت بردارید . پس از خنک شدن مربا آن را در شیشه بریزید و در یخچال نگهدارید.

مواد لازم برای درست کردن شربت توت فرنگی
3 کیلوگرم توت فرنگی تازه را با 3 کیلوگرم شکر آماده کنیدو بعد طبق مراحل زیر عمل کنید

طرز تهیه شربت توت فرنگی
توت فرنگی ها را آب کشیده و آنها را تمیز می کنیم . در قابلمه بزرگی یک پنجم شکر را ریخته و بعد توت فرنگی ها را در لا به لای شکر می ریزیم. ظرف را 6-5 ساعت در یخچال نگه می داریم تا توت ها آب بیندازند.

بعد ظرف را روی حرارت قرار می دهیم تا بجوشد. بعد از اولین جوش اجازه دهید 15 دقیقه بجوشد. سپس شربت آن را از صافی عبور داده و مورد مصرف قرار می دهیم.

طرز تهیه مربای توت فرنگی
میوه های تازه همراه شربت توت فرنگی

برای تهیه این نوع نوشیدنی خوشمزه، شربت توت فرنگی را با کمی آب و یخ مخلوط کرده سپس میوه هایی مثل توت فرنگی تازه، سیب گلاب ورقه ورقه شده ی نازک و انگور یاقوتی را به آن اضافه کنید. شربت آماده نوشیدن است.

برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط