طرز تهیه سنتی شیره انگور با خاک سفید

رضا صادق زاده

تهیه شیره انگور به روش سنتی

طرز تهیه شیره انگور به روش سنتی

وقتی توت، خرما یا انگور را بجوشانیم تا آب ان تبخیر شود وعصاره آن بماند در اصلاح شیره از آن میوه تهیه کرده ایم اما چنین کاری مراحلی دارد که در ادامه با روش تهیه شیره انگور سنتی آشنا خواهید شد گاهی نیز شیره برخی گیاهان با تیغ زدن یا خراش دادن پوست آن گیاه مانند شیره درخت افرا به دست می آید که از آن شکر تولید می شود.

روش تهیه شیره انگور
بعد از تمیز کردن انگورها، آب آنها را گرفته و له می کنیم؛ بعد انگورها را با خاک سفید مخلوط می کنیم

چرا خاک سفید اضافه می شود؟
خاک سفید، خاکی است با ترکیب بالای املاح معدنی که در عطاری ها فروخته می شود. این نوع خاک در روستاهای اطراف ملایر استان همدان به مقدار زیاد یافت می شود.

خاک سفید را معمولا زیر آفتاب یا روی بخاری حرارت می دهند، سپس به آب اضافه می کنند، چون خاک حرارت ندیده باعث گل آلود شدن آب انگور می شود. در ضمن ممکن است اگر خاک سفید را به آ ن اضافه نکنند، در موقع جوشاندن، آب انگور ترش شود و به اصطلاح نجس شود.

آب انگوری که به آن خاک سفید اضافه کرده اند را یک شب نگه می دارند، سپس به وسیله پارچه های مخصوص، آن را صاف کرده و خاک را از آن جدا می کنند. بعد آب انگور جدا شده از خاک را بعد از 2 ساعت می جوشانند.

تولید کنندگان شیره سنتی معتقدند اگر آب انگور جدا شده از خاک سفید را از اول در ظرف های بزرگ “رویی” بریزند و بجوشانند، آب انگور زودتر قوام می آید و زودتر به مرحله کش دار شدن می رسد و رنگ قهوه ای روشن و شفاف خواهد داشت.

اما اگر آب انگور جدا شده از خاک سفید را از اول در دیگ های “مسی” بریزند و در آنها بجوشانند، زمان بیشتری طول می کشد تا آب انگور قوام بیاید و کش دار شود و در نتیجه به خاطر جوشیدن زیاد، تیره رنگ می شود و محصول نهایی هم سفت تر خواهد بود.

شیره انگور خانگی
انگورهای مناسب برای تهیه شیره

(گاش انگور) در گیلان، (دیو انگور) در مازندران،(انگور فرنگی) در استان مرکزی،(انگور عسگری) در اردبیل و اطراف تبریز و (انگور فخری و گزنه ای) در همدان مناسب ترین انگورها برای درست کردن شیره می باشند. در مجموع شیره به دو روش سنتی و صنعتی تهیه می شود

نکاتی درباره شیره انگور
– شیره انگور همدان شل تر، شیرین تر و پررنگ تر از شیره ملایر است.
– شیره اردبیل شل تر و پررنگ تر از شیره همدان است.
– شیره انگور ملایر، سفت و رنگ آن قهوه ای خیلی روشن است.
– شیره خرما هم، که به رنگ قهوه ای سوخته است و معمولا از شیره انگور اردبیل شل تر است.

– اگر خاک سفید را به دوشاب اضافه نکنید، در هنگام جوشاندن آب انگور ترش می شود و به اصطلاح نجس می شود.
– معمولا ماست را با دوشاب مخلوط کرده و با نان به عنوان عصرانه میل می کنند.
– در فصل زمستان دوشاب را روی برف تمیز ریخته و به شکل بستنی می خورند.
– شیره ای که در بازار به نام شیره کشمش عرضه می شود، در واقع همان شیره انگور است، علت اینکه روی قوطی این نوع شیره به جای شیره انگور، شیره کشمش نوشته شده است اینست که آذری زبان ها به انگور عسگری (کشمش) می گویند.

منابع: تبیان و مجله اینترنتی ستاره

مطالب مرتبط