خوردن ماهی با ماست باهم ضرر دارد

رضا صادق زاده

خوردن ماهی با ماست
خوردن همزمان ماهی و ماست مخصوصاً در وعده شام می تواند بسیار پرعارضه باشد

چرا ماهی را نباید با ماست خورد

برخی افراد در اثر خوردن و ماست با هم سردی شان می کند ولی بعضی دیگر در اثر خوردن ماهی با ماست یا دوغ دچار هیچ نوع عارضه ای نمی شوند.

چطور می توانیم سبزی پلو با ماهی را سالم و با حفظ ارزش غذایی آن، تهیه کنیم؟
توصیه من به مردم این است که به جای سرخ کردن ماهی، آن را بخارپز کنند و یا در فر و مایکروفر بپزند. اگر هم حتماً دوست دارند ماهی را سرخ کنند، از حداقل روغن استفاده کنند. شاید بهتر باشد کف تابه را گوجه فرنگی یا پیاز و یا هر آنچه مطلوب ذایقه شان است با کمی روغن قرار دهند که ماهی عطر مطبوع بگیرد و کمی سرخ شود. قصد ما از سرخ کردن هر ماده غذایی، افزودن عطر و بوی آن است نه اینکه چنان سرخ کنید که سیاه شود.

یک عادت بد دیگر هم این است که ماهی را با نمک فراوان شور می کنند. اگر بتوانید به ماهی نمک نزنید و یا کمتر بزنید، ارزش غذایی اش را حفظ کرده اید. می توانیم ماهی را به شکل بخارپز به همراه انواع ادویه ها، افزودنی هایی چون نارنج و یا چاشنی های خوش طعم مصرف کنیم. یادم می آید در گذشته که فر در خانه ها وجود نداشت، باز هم افراد آگاه و باسلیقه که به سلامت خود و خانواده شان اهمیت می داده اند، ماهی را سرخ نمی کردند و ماهی را در خانه با موادی خوش طعم مانند سیر تازه و یا دیگر مواد پر می کردند و آن را به نانوایی محل تحویل می دادند تا در تنور قرارش دهد.

در مصرف گوشت “ماهی” با برخی اقلام غذایی مانند یا دوغ باید پرهیز شود زیرا منجر به مشکلات و عوارض شدیدی برای انسان می شود؛ خوردن همزمان ماهی و ماست مخصوصاً در وعده شام می تواند بسیار پرعارضه باشد.

پس در مصرف ماهی باید دقت داشت
– ماهی هرگز همراه ماست یا دوغ مصرف نشود.
– ماهی حتماً همراه مصلحات آن (خرما، عسل، گردو، زنجبیل، ادویه جات گرم، ماهی به صورت شکم پر) خورده شود.
– مصرف ماهی بیشتر باید در فصل تابستان و فصول گرم سال باشد.

کاهش افسردگی با خوردن ماهی
همچنین متخصصان تغذیه، مصرف ماهی با لیموترش را نیز توصیه می کنند چون نه تنها لیمو طعم بهتری به گوشت ماهی می دهد بلکه ویتامین C موجود در آن به جذب آهن ماهی کمک می کند البته باید توجه داشت که مصرف مقادیر زیاد چاشنی هایی چون لیموترش و انواع ترشی ها به همراه ماهی به دلیل آنکه هر دو طبع سردی دارند به خصوص برای سردمزاجان توصیه نمی شود چون ضمن اینکه سبب بی حالی، ضعف و هضم سخت غذا می شود، تشدیدکننده بیماریهای سرد همچون روماتیسم، آلزایمر، افسردگی و… است.

در روایات اسلامی آمده است که اگر ماهی به خصوص شب هنگام خورده شود و با مصلحاتش همچون خرما، گردو، عسل، روغن بادام شیرین، کنجد، زنجبیل، آویشن یا به همراه ادویه جات با طبع گرم خورده نشود، یکی از عوامل تشدیدکننده ام اس و سکته خواهد بود؛ بهترین چاشنی ماهی، آب نارنج و سیر است که هم فواید بی شمار و هم طبع گرمی دارند.

– ماهی در وعده غذایی ناهار مصرف شود و از مصرف آن در وعده شام پرهیز شود.
– افراد با طبع سرد (افراد بلغمی و سوداوی) از خوردن زیاد ماهی به شدت پرهیز کنند.
– هرگز همراه ماهی، آب ننوشید.

همچنین مصرف همزمان ماهی با تخم مرغ نیز بسیار مضر است؛ در طب سنتی، مصرف تخم مرغ و شیر و هر گوشت دیگری به همراه ماهی منع شده زیرا تولید سودا می کند و بر خلق و خوی افراد تأثیر منفی گذاشته و سبب تشدید بیماری های مزمن، افسردگی و یبوست می شود.

بعضی ها عاشق ماهی دودی اند. شما مصرف ماهی دودی را پیشنهاد می کنید؟
توصیه من به شما این است که ماهی دودی نخورید. برای این کار چند دلیل دارم: زیرا اغلب ماهی هایی که فروش نمی روند و حالت کهنگی پیدا می کنند و احتمالاً کمی هم فاسد شده اند را انتخاب کرده و دودی می کنند.

ضعف شدید، افزایش احتمال سکته، تحلیل قوای جنسی، برص، لک و پیس، سردی معده، افزایش احتمال ابتلا به MS، ناراحتی های عصبی و … تنها برخی از عوارض خوردن ماهی همراه ماست است.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
با اینکه در کشورهای دیگر میزان دود و نوع چوبی که برای این کار در نظر گرفته می شود، محاسبه شده است، ولی باز هم ما مصرف آن را توصیه نمی کنیم، چه رسد به کشور ما که دودی کردن ماهی با هیچ معیاری صورت نمی گیرد.

پس چه نوع ماهی بخریم که ارزش غذایی بهتری داشته باشد؟
اول از همه باید بگویم ماهی هایی که قیمت ارزان تری دارند، ارزش غذایی کمتری ندارند، ولی به طور کلی ماهی های دریاهای آزاد، اسید چرب و امگا 3 بیشتری دارند و از نظر ارزش غذایی بهترند. البته ماهی های پرورشی و دیگر انواع ماهی ها نیز دارای پروتئین کافی و ارزش غذایی بالا هستند و همگی آنها مقادیر کافی از ید و کلسیم را دارند.

چرا همه می گویند مصرف ماست با ماهی باهم بد است؟
درست است که ما سردی و گرمی را به آن صورتی که عامه ی مردم باور دارند، باور نداریم، ولی بخشی از مسایل سردی و گرمی واقعیت دارند.

اسید لاکتیک موجود در ماست، روی عصب پاراسمپاتیک اثر می گذارد. از آنجا که این عصب کند کننده است، حالت لختی در بدن به وجود می آورد. این خاصیت در ماهی نیز تا حدی وجود دارد و بهتر است با هم مصرف نشوند.

به طور قطع، تناسب غذاها با هم باید حفظ شود. برخی از افراد نیز حساسیت خاص غذایی دارند و امکان بروز بثورات پوستی وجود دارد. اینکه قدیمی ها برحسب تجربه می گفتند:” این دو را با هم نخور، لک می زنی “، مطلب ثابت شده ای در علم پزشکی نیست و البته هنوز کسی روی آن کار نکرده است. ولی اگر عادت کرده ایم، چه خوب است از این بهانه استفاده کنیم.

در توضیح چرایی این مسئله باید گفت که گوشت ماهی به لحاظ طبع، سرد و تر است و در صورت مصرف همزمان آن با ماست که آن نیز سرد و تر است، باعث غلبه شدید سردی و تری در بدن شده و عوارضی را که در بالا به آن اشاره شد به همراه خواهد داشت.

آیا خوردن ماست با اسفناج خوب است؟
در کل ماهی و ماست هر دو دارای طبع سرد هستند و ممکن بوده که برای افرادی که نسبت به سردی حساس میباشند مشکلاتی که بهش سردی یا ثقل میگن به وجود بیاورد مثل: سنگینی معده، دل درد، خواب آلودگی، افزایش ادرار، افزایش ترشحات دهان هنگام خواب و …

برای رفع این عارضه ها استفاده از یه چیز گرم مانند چای نبات و یا چند عدد خرما ضروری است و البته لازم به ذکر است که بسیاری از افراد ماهی و ماست رو باهم مصرف میکنند و برایشان مشکلی ایجاد نمیکند چون حساسیت ندارند.

خوردن ماست یا نوشیدن دوغ همراه ماهی
برخی از افراد، با خوردن ماست یا دوغ همراه غذاهای حاوی ماهی موافق نیستند و معتقدند که باعث نفخ و ناراحتی گوارش می شود این مساله ارتباط زیادی با وضعیت گوارش شخص دارد. بعضی ها چنانچه ماهی را با دوغ یا ماست میل کنند دچار نفخ، اختلالات گوارشی و حتی گاه اسهال می شوند. برخی افراد دیگر در اثر خوردن این مواد غذایی با هم سردی شان می کند ولی بعضی دیگر در اثر خوردن ماهی با ماست یا دوغ دچار هیچ نوع عارضه ای نمی شوند. بنابراین هر فردی باید با توجه به وضعیت دستگاه های بدن خود و به خصوص دستگاه گوارش خود نوع تغذیه اش را مشخص نماید.

منابع: خبرگزاری صدا و سیما و تبیان و سلامت سیمرغ seemorgh.com/health و salamati.ir

مطالب مرتبط