روش های کنترل تشنج و انواع آن

رضا صادق زاده

تشنج حرکت غیر قابل کنترل تمام قسمت بدن، همراه با از هوش رفتن و یا تغییرحالت هوشیاری فرد می باشد. در طی ایجاد تشنج برخی از قسمت های خاص مغز موجب فوران ناگهانی فعالیت نابسمان الکتریکی می شوند. اسامی دیگر تشنج شامل حمله غشی و یا غش و ضعف می باشد. صرع نام انواع خاصی از تشنج می باشد. بسیاری از اشخاص که دچار تشنج شده اند. هشداری مانند پرتکانی و تحریک پذیری را تجربه می کنند.

صرع و تشنج

صرع یکی از انواع تشنج است

تشنج معلول حساسیت بیش از اندازه بخشی از مغز است که به یک و یا چند عامل از بین بسیاری از عوامل تحریک کننده نشان می دهد. دو عامل احتمالی و اولیه این عارضه آسیب رسیدن به بخشی از مغز ناشی از تصادف، نابهنجاری و یا فقدان اکسیژن پیش و پس از و یا در طی زایمان می باشد.

سایر عوامل عبارتند از سر و صدای بلند، نگرانی و خشم، خستگی، نور سوسو کننده و یا نقش دار (مانند نور لرزان فلورسنت، لوله ای، صفحه تلویزیون و یا ویدئو ویا نور نورافکن های چرخان)، برخی از غذاها (مانند گندم در بعضی اشخاص)، کمبود مواد مغذی، الکل، تغییرات میزان هورمون، مصرف داروهای خاص، حشره کشهای خاص و قرار گرفتن در مقابل نوسانات الکترومغناطیسی.

غذاهای سرشار از ویتامین B6 و یا E، مس، منیزیم و سلنیوم بخورید جهت کاهش تشنج ناشی از مخلوط چند قطره اسانس مطبوع معطر که در یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین مخلوط شده است از کسی بخواهید که به طور منظم شما را با روغن مورد نظر ماساژ دهد. سپس هر وقت که منتظر تشنج قریب الوقوع بودید می توانید این روغن را ببوئید زیرا تحقیقات نشان داده است که احتمالا این روش می تواند از وقوع این عارضه پیشگیری کند.

لنزهای رنگی: اگر تشنج تان ناشی از حساسیت به نور باشد. از اپتومتریست بخواهید که با استفاده از رنگ سنج رنگ لنز عینک تان جهت تشنج مشخص کند.

رنگ ها: از نور لرزان برخی از طول موج های خاص را که موجب تحریک مغز می شوند جلوگیری می کنند.

در صورت امکان محرک را مشخص کنید: این کتر پیش از شروع دارو آسان تر است اما هرگز داروی تان را بدون اطلاع دکترتان قطع نکنید که بسیار خطرناک است.

در بیماران صرع گردو با ماست و ماهی نخورند بیماری عود می کند غذاهای سرد مزاج نخورند معجون جوانه گندم و خامه بادام هندی و خرما و ارده و دارچین به صورت حلوا درست کرده روزی 2 قاشق غذاخوری بخورند.

افتیمون 25 گرم، عودالصلیب 25 گرم، هلیله سیاه 25 گرم همه را نرم کوبیده هر 4 ساعت یک قاشق مرباخوری از اسطوخودوس روزانه 10 گرم با 2 لیوان آب کمی جوشانده قبل از غذا 2 استکان همزمان با داروی بالا مصرف نمایند.

تاتوره: مقدار کم در دردهای عصبی و تشنج موثر است.
بابونه (کامومیل) اثر ضد تشنج دارد.
برنجاسف در صرع و سرگیجه مصرف دارد.

گیاه مشک طرامشیر یا ریحان الارض از تیره نعناع Origanum dictamus دارای اثر ضد تشنج قوی – مقوی نیرو دهنده دستگاه عصبی و گوارشی است. قاعده آور تسهیل کننده زایمان و دارای اثر خوب التیام دهنده زخم هاست.

عودالصلیب (فاوانیا). Paenia offic تیره آلاله اثر تشنج و ضد صرع دارد علاج صرع است و اگر آن را به مصروع بندند دچار نمی شود.

بیماران صرعی گل انگبین شکری یا عسلی بنوشد. سداب و غیره از داروهای لطیف کننده را بو کنند. شوید و سداب در غزا ریزند بی فایده نیست.
گل باقلا اثر ضد تشنج دارد.

بیماران صرعی، صمغ کوهی را با آرد جو وسیله سرکه عجبین کنند و گلوله هایی از آن بسازند بیمار صرعی همیشه آن را بو کنند مفید است.
نوشابه، سکنجبین با پیاز دشتی که هر روز از آن بنوشمد.

شربت خاراگوش آش زوفا و مرزه کوهی یا سکنجبین که خارخسک و مرزه کوهی در آن باشد مفید است.
پیاز دشتی مفید است. پیاز دشتی را در آب و سرکه بجوشان و با عسل سکنجبین عسلی بساز روزی یک قاشق بخورد.
خوردن پنیر مایه ها (بزغاله- بره- بچه شتر)در علاج صرع مفیدند.

داروی صرع ام الصبیان دوران قبل از پنج سالگی

گل سرخ بدون کاسبرگ 30 گرم، سنبل الطیب 20 گرم، تخم کاسنی 20 گرم، ریشه شیرین بیان 20 گرم، بابونه 5 گرم، لعاب به دانه مقدار کافی.
داروها را کوبیده الک کرده با لعاب به دانه مخلوط و بصورت حب در آورند. سپس به مقدار 5 گرم جهت بالغین و 2 تا 3 گرم جهت اطفال مصرف شود.

در رفع صرع خوردن روزانه 2 گرم دانه اسفند پودر شده صبح و 2 گرم عصر تا یکماه بصورت کفلمه مفید است.
اقاقیای سفید دم کرده گل و برگ آن آرامبخش بوده و تشنجات عضلانی یا عصبی را آرام می کند.
جوز هندی، میخک، دارچین، زنجبیل، دار فلفل هر کدام 5 گرم مصطکی 10 گرم صبر زرد 3 گرم همه را نرم کوبیده در 250 گرم عسل ریخته روزی 3 قاشق مرباخوری.

مواد محرک صرع (در بیماران صرعی باید اجتناب شود.)
کرفس، عدس، باقلی، سیر و پیاز محرک صرع است.

شیره، شیرینیهای قنادی، طعام پراز چربی، هرچند تند مزه محرک صرع است (خردل)، شب بیداری زیاد، غم زیاد، خشم زیاد، ترس زیاد، واکنشهای نیرومند حسی که از شنیدن صداهای تند و بلند مانند صدای رعد، دهل، نعره شیره، آوای جرس، صدای دندان قروچه، تماشای روشنیهای بسیار قوی مانند برق آسمان، در مجرای باد تند قرار گرفتن صرع را تحریک می کند.

بخار قنه (باریحه) مر، دود شاخ بز، خوردن جگر بز و بوی بز نر (تگه) مر را در بینی گذاشتن، سبزیجات (بجز شاتره و کاسنی) محرک ایجاد بیماری صرع اند.

سرگیجه چیست؟

برنجاسف در صرع و سرگیجه مصرف دارد.
آب هندوانه و شیر خشت برای سرگیجه های کهنهدبسیار موثر است.
مالیدن روغن گلپر بر سر و پیشانی جهت رفع سردرد و سر گیجه مفید است.

رفع خستگی
کشیدن پودر سیاهدانه بصورت انفیه در رفع خستگی مغز موثر است در رفع خمیازه کشیدن و خستگی نیز موثر است.
جوشانده یک قاشق غذاخوری بابونه در 2 لیوان آب قبل از هر غذا 2 استکان در رفع خستگی، بی حالی و سستی موثر است ضمنا برای سردرد نیز مفید است.
ژل آلوئه و روغن بر پیشانی و گیجگاه بمالند سردرد را از بین می برد.

سوزش کف پا
تخم گشنیز، برگ بید، بهدانه، از هرکدام به مقدار مساوی بسایند با آب خمیر نموده به کف دست ها یا پاها ببندند سوزش آن را برطرف خواهد شد.
نسخه در افراد سرد مزاج برای درمان فراموشی

جوز هندی، میخک، دارچین، زنجبیل، دار فلفل هر کدام 5 گرم، مصطکی 0 گرم، صبر زرد 3 گرم، عصاره شیرین بیان 65 گرم همه را نرم کوبیده در 250 گرم عسل ریخته روزی 3 قاشق مربا خوری این نسخه برای افراد مبتلا به صرع، شب ادراری، لکنت زبان نیز نافع است.

مطالب مرتبط