روغن مایع بهتر از جامد است یا بدتر؟

رضا صادق زاده

روغن مایع، روغن جامد
روغن های مایع به دلیل داشتن چربی غیر اشباع برای مصرف بهتر از روغن جامد هستند
مثل روغن ذرت، آفتابگردان، زیتون، کانولا(گلزا) و سویا. اکثر روغن های گیاهی مایع مقدار بسیار کمی اسید چرب اشباع و به ندرت ایزومرهای ترانس دارند، در حالی که روغن های جامد حاوی مقدار زیادی چربی اشباع و ایزومر ترانس هستند.

روغن جامد برای سلامتی خطرناک است.
کسانی که روغن نباتی جامد مصرف می کنند بیشتر از کسانی که مایع مصرف می کنند در معرض خطر حمله قلبی می باشند.

روغن زیتون و روغن گل آفتابگردان از بهترین روغن های گیاهی هستند. ارتباط میان افزایشکلسترول بد خون با بیماری های عروق کرونر و سکته های قلبی امری کاملا شناخته شدهاست.این امر در کشور ما به دلیل شرایط روغن های خوراکی نسبتا بیشتر است

آیا خوردن روغن نباتی جامد ضرر دارد؟
روغن مایع از روغن جامد بهتر و سالم تر است زیرا روغن مایع بهتر و آسان تر جذب بدن می شود و روغن جامد دیر هضم می باشد در واقع روغن جامد در دمای 37 درجه در داخل بدن به صورت جامد باقی می ماند. روغن جامد به جذب کلسترول بیشتر از روغن مایع کمک می کند و میزان کلسترول خون را بالاتر می برد بالا رفتن کلسترول امکان حملات قلبی را در افراد افزایش می دهد.

روغن های نباتی جامد به دلیل هیدروژنه شدن باعث ایجاد سرطان و به دلیل داشتن چربی غیراشباع باعث گرفتگی عروق خونی و ایجاد بیماری های قلبی می شوند.

بدون شک یک علت عمده ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، شیوه نامناسب زندگی از جمله تغذیه نامناسب است. نکته مهم اینکه زمینه این بیماری ها از دوران کودکی در بدن شکل می گیرد. تمایل به مصرف غذاهای چرب، شور، برشته، سرخ شده و دودی از کودکی شکل می گیرد و ذائقه ما را می سازد که عوض کردن آن در بزرگسالی مشکل است.

این روغن های وارداتی برای مصرف در کشور باید به فرآورده قابل مصرف تبدیل شوند. به این ترتیب روغن هایی که وارد کشور می شوند باید ابتدا در کارخانه ها به صورت مایع یا جامدفرآوری شده و سپس به مصرف برسد.

برای سرخ کردن مواد غذایی، هیچ وقت از روغن مایع استفاده نکنید ، زیرا سریعاً اکسیده شده و تولید مواد سرطان زا می کنند. برای سرخ کردن از روغن مخصوص سرخ کردنی و در صورت نداشتن، از روغن جامد استفاده کنید.

روغن های مایع اسید های چرب غیر اشباع هستند و روغن های جامد در پروسه تبدیل روغن مایع به جامد به اسیدهای چرب اشباع شده تبدیل شده اند و برای سلامت شخص مضر می باشند.

نکاتی در مورد استفاده از روغن مایع در مورد روغن های مایع این نکته ها را به خاطر داشته باشید که روغن مایع را در دمای زیر 20 درجه نگهداری نمایید.

تاریخ مصرف روغن را در نظر داشته باشید.
روغن مایع را دور از تابش نور مستقیم و در ظروف شفاف نگهداری نمایید.
نوع روغن مصرفی خود را مرتبا” تغییر بدهید.
هرگز از روغن یکبار استفاده شده دوباره استفاده ننمایید. استفاده مجدد از روغن یکبار مصرف شده سرطان زا می باشد.

روغن نباتی، روغن جامد، روغن مایع
از روغن سالاد برای پخت و پز استفاده ننمایید.
برای سرخ کردن همیشه از روغن مایع مخصوص سرخ کردن استفاده نمایید.
روغن را بیش از حد مجاز برای آن نوع از روغن داغ نکنید. زیرا در آن صورت روغن اکسیده می شود و رادیکالهای آزاد سرطان زا را تولید می نماید.

روغن های نباتی جامد ابتدا به صورت مایع هستند و در کارخانه های تولید روغن برای بالا بردن مقاومت، آنها را هیدروژنه یا جامد می کنند . در این فرایند اسیدهای چرب روغن، اشباع شده و به همین دلیل به این روغن ها اشباع شده می گویند. روغن های جامد مدت بیشتری قابل نگهداری هستند، حرارت را بهتر تحمل می کنند و علاوه بر این به نور حساس نیستند، ولی به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع برای سلامت بدن زیان آورند.

خواص فراوان خوردن روغن هسته انگور
چربی های اشباع در ایجاد بیماری های قلبی-عروقی، سکته قلبی و افزایش چربی های خون نقش زیادی دارند. علاوه بر این، جریان هیدروژنه کردن اسیدهای چرب ترانس هم که ضرر مضاعفی برای سلامت دارد، در این روغن ها بوجود می آید. اسیدهای چرب ترانس در ایجاد نقش دارند. به همین دلیل روغن های جامد اگر چه برای سرخ کردن در حرارت زیاد، بهتر از روغن های مایع معمولی هستند، اما بطور کلی در لیست غذاهای خطرناک قرار می گیرند.

روغن جامد بسیار مضرتر از روغن های مایع است و بنابراین بهتر است به منظور کاهش بیماری های قلبی – عروقی از روغن های خوراکی مایعاستفاده شود.

روغن ها و چربی ها نقش مهمی در تغذیه ما دارند . اگر چه مصرف زیاد آنها خطر اضافه وزن و بیماری های قلبی و عروقی و بعضی از انواع سرطان ها را افزایش می دهد، ولی وجود مقدار کافی از روغن و چربی در رژیم غذایی برای سلامت بدن ضروری است. روغن های گیاهی مایع با دارا بودن مقادیر کافی از اسیدهای چرب غیر اشباع و نداشتن کلسترول ، مناسب تر از روغن جامد هستند.

اکثر روغن های مایع دارای مقدار بسیار کمی اسید چرب اشباع و به ندرت ایزومر ترانس دارند،در حالی که روغن های جامد دارای مقدار زیادی چربی اشباع و ایزومر ترانس هستند.بدون شک دلیل عمده ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی،شیوه نامناسب زندگی از جمله تغذیه نامناسب است .نکته مهم اینه که زمینه این بیماری هااز دوران کودکی در بدن شکل می گیرد.

تمایل به غذاهای چرب ، شور،برشته وسرخ شده از کودکی شکل می گیرد و زائقه ما را می سازد که عوض کردن آن در بزرگسالی مشکل است. مثل روغن زیتون ،آفتاب گردان ،سویا وذرت.روغن ها و چربی ها نقش مهمی در تغذیه ما دارند .اگرچه مصرف زیاد آنها خطر اضافه وزن و بیماری های قلبی و عروقی وبعضی از انواع سرطان ها را افزایش می دهد ،ولی وجود مقدار کافی در رژیم غذایی ضروری است.

روغن های گیاهی مایع با دارا بودن مقادیر کافی از اسید های چرب غیر اشباع و نداشتن کلسترول ،مناسب تر از روغن جامد هستند.برای سرخ کردن مواد غذایی ،هیچ وقت از روغن مایع استفاده نکنید،زیرا سریعـأ اکسید شده و مواد سرطان زا تولید می کند.برای سرخ کردن از روغن مخصوص سرخ کردنی و در صورت نداشتن از روغن جامد استفاده کنید

این در حالی است که هر روغن مایعی نیز دلیلی بر مرغوب بودن نیست؛به عنوان نمونه روغن نارگیل با آن که روغن مایع است،اما از مضرترین روغن ها محسوب می شود.

رییس انجمن قلب و عروق ایران با بیان این که روغن های خوراکی نباید به صورت خیلی داغ مورد استفاده قرار گیرند،گفت: هرچه روغنداغ تر شود مضرات استفاده از آن بیشتر می شود. همچنین لازم است که از مصرف مجدد روغن های سرخ شده پرهیز شود.

منابع: siemorgh.nl و تبیان و inyaon.com و سیمرغ seemorgh.com/health

مطالب مرتبط