پیشگیری از سرماخوردگی با چند روش ساده

رضا صادق زاده

جلوگیری از سرما خوردگی

سرماخوردگی بیماری واگیر داری است که اگر به سرعت پیشگیری نشود به همه اعضای خانواده شما منتقل می شود

راه های پیشگیری با سرماخوردگی

به گزارش طه پخش تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C در واقع از سرماخوردگی جلوگیری نمی‌کند اما هنوز به فلفل‌هایتان بی محلی نکنید، ویتامین C ممکن است در کمک به تسکین علائم سرماخوردگی، نقش داشته باشد. جکی نیوجنت می‌گوید «تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مکمل ویتامین C بطور منظم در سطوحی بالاتر از مقدار مورد نیاز روزانه ممکن است به کوتاه تر کردن مدت زمان سرماخوردگی و کاهش شدت علائم آن کمک کند.» علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی برخی افراد بسیار مهم است، افراد مسن، سیگاری‌ها، ورزشکاران حرفه‌ای و کودکان

شستن دست ها بصورت مداوم

اكثر میكروب های سرماخوردگی از طریق تماس فیزیكی غیرمستقیم منتقل می شوند. به طور مثال ، فرد بیماری كه ویروس سرماخوردگی را از بینی به دست هایش منتقل می كند، به هر شیئی كه دست بزند آن را آلوده می كند ( ویروس های سرماخوردگی به مدت 3 ساعت بر روی اشیاء ، زنده می مانند.) افرادی كه این اشیاء را لمس كنند و بعد بینی یا چشم هایشان را بمالند به بیماری مبتلا می شوند. پس نتیجه می گیریم كه شستشوی مدام دست ها مهم ترین كاری است كه می توانید برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام دهید. بنابراین دست هایتان را در هر فرصتی بشویید.

داشتن خواب کافی

داشتن خواب با کیفیت و بدون وقفه در شب به شما کمک می کند تا با سرماخوردگی مبارزه کنید. شاید سرماخوردگی عادی باشد، اما تقریبا همیشه آزاردهنده است. آیا تاکنون واقعا فرصت داشته اید این رخداد فصلی را تیمار کنید؟ وقتی دیگر انرژی ندارید تا صبح از رختخواب بیرون بیایید، چگونه کارها و وظایف تان را انجام می دهید؟

در محیط هایی كه تهویه مناسب ندارد، از خودتان بیشتر مراقبت كنید.

ساختمان های اداری كه از تهویه هوای مناسب برخوردار نیستند یكی از محیط هایی محسوب می شوند كه خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهند، زیرا در این مكان ها ویروس سرماخوردگی راه خروج ندارد. بدتر از آن رطوبت كم است كه باعث خشكی مخاط بینی می شود، در نتیجه ، مخاط را برای شكار ویروس ها مستعد می سازد. به همین دلیل هواپیماها هم محیط های مشابه دیگری برای ابتلا به سرماخوردگی محسوب می شوند. دكتر مارگارت گرادیسون از انجمن پزشكی دانشگاه دوك می گوید: بهترین پادتن ، مرطوب كردن سوراخ های بینی با اسپری محتوی آب نمك مخصوص بینی است.

پیشگیری از سرماخوردگی

مایعات مختلف بنوشید

نوشیدن مایعات گوناگون، میكروب های فعال سرماخوردگی را از بین می برند و همینطور از كمبود آب بدن كه معمولا با بیماری سرماخوردگی همراه است جلوگیری می كنند. تنفس از راه دهان ، دمیدن به داخل بینی و مصرف داروهای آبریزش بینی ، كمبود آب بدن را افزایش می دهد. برای مقابله با این كمبود ، حداقل روزی هشت لیوان آب، آب میوه و یا مایعات بدون كافئین بنوشید.

از مالیدن بیش از حد چشم و بینی خودداری كنید

با توجه به بررسی های انجام شده ، افراد در هنگام سرماخوردگی این اعضاء صورت خود را سه بار در ساعت می مالند. اگر احساس می كنید كه باید این كار را انجام دهید، بهتر است به جای نوك انگشت از بند انگشتانتان استفاده كنید، چون این قسمت كمتر به میكروب سرماخوردگی آلوده می شود.

از رختخواب بیرون بیایید و به ورزش بپردازید

شما می توانید سه بار در هفته و به مدت 30 تا 45 دقیقه به انجام ورزش های ساده ، مثل پیاده روی و دوچرخه سواری بپردازید و با این كار مقاومت بخش بالایی مجرای تنفسی را نسبت به عفونت ها افزایش دهید.

زیاد بخندید

مدت هاست که خنده به عنوان کمکی برای دفع بیماری شناخته شده است. خنده به شما کمک می کند علائم سرماخوردگی را تخفیف دهید.
اگر بخاطر سرماخوردگی در رختخواب درازکشیده اید، یک فیلم خنده دار تماشا کنید یا یک داستان طنز بخوانید. آنگاه می بینید زودتر از آن چه فکرش را بکنید احساس بهتری خواهید کرد.

اسكاچ های ظرفشویی را ضد عفونی كنید

اكثر میكروب های سرماخوردگی در آشپزخانه منتقل می شوند. مهم ترین عامل اسكاچ های ظرفشویی هستند كه برای رشد و نمو میكروب های سرماخوردگی محیطی گرم و مرطوب را فراهم می كنند .

با ماست از سرماخوردگی جلوگیری کنید
بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، روزی دو تا سه مرتبه این اشیاء را در جریان آب جوش قرار دهید. اگر یكی از اعضای خانواده بیماراست ، برای احتیاط بیشتر بهتر است تمام لوازم منزل را كه بیشتر با آنها در تماس هستند، ضدعفونی كنید.

ویتامین E دشمن سرماخوردگی

ویتامین “E ” نقش مهمی در عملكرد سیستم ایمنی بدن ایفا می كند. اما از آنجایی كه این ویتامین بیشتر در مواد غذایی پرچرب وجود دارد ، افرادی كه رژیم لاغری دارند ، نمی توانند از آن استفاده كنند.

اكثر افراد برای افزایش توانایی بدنشان ، باید قرص ویتامین E را همراه با نهار و شام (غذاهای اصلی) مصرف كنند، البته مصرف قرص حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

در مورد خاصیت ضد سرماخوردگی ویتامین “C” هیچ گونه شواهدی وجود ندارد. اما چند تحقیق حاكی از آن است كه این ویتامین تا اندازه ای دوره و شدت سرماخوردگی را كاهش می دهد. به خاطر داشته باشید، روزانه، بیشتر از 500 میلی گرم از آن مصرف نكنید، چون مصرف بیش از حد این ویتامین باعث اختلال در دستگاه گوارش می شود.

در هر وعده از غذاهای اصلی نهار و شام، سوپ كم چربی بخورید

مایعات گرم در بی اثر كردن ویروس سرماخوردگی نقش مهمی را ایفا می كنند و نوعی مُسكن محسوب می شوند. سوپ جوجه برای تسكین این بیماری تأثیر فوق العاده ای دارد. این سوپ حاوی پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی است ، كه همگی به از بین بردن ویروس سرماخوردگی كمك می كنند.

زمان سرماخوردگی تلاش كنید آرام و آهسته سرفه كنید تا سرماخوردگی شما به دیگران انتقال نیابد. این قانون را به كودكانتان نیز بیاموزید.

برگرفته از فردا نیوز، بیتوته -> beytoote.com و تبیییییان
مطالب مرتبط