روش علمی ضدعفونی و شستشوی سبزیجات

رضا صادق زاده

با روش های علمی و اصولی شستشوی سبزیجات آشنا شوید بهترین روش ضدعفونی کردن سبزی چیست؟

ضستشوی سبزیجات ضدعفونی کردن سبزی

روش صحیح و علمی ضدعفونی کردن سبزیجات
برای پیشگیری از مبتلا شدن به انگل ها و یا بیماری های روده ای حتما سبزیجاتی را که قصد داریم بصورت خام مصرف نماییم باید به روشی سبزیجات را سالم سازی نموده و بعد مصرف نماییم.

بهترین روش برای سالم سازی و شستشو سبزیجات

یک متخصص تغذیه اظهار داشت: برای آبیاری سبزیجات، جوانه غلات و محصولات سالادی احتمال دارد از آب های آلوده و کودهای انسانی و حیوانی استفاده شود و علاوه بر آن، حیوانات اهلی و وحشی در مزارع کشت سبزیجات و غلات رفت و آمد می کنند، پس محصولات کشاورزی به انواع و اقسام تخم انگل ها و میکروب ها آلوده هستند و مصرف کنترل نشده آن ها به صورت خام اعم از سبزی خوردن، سالاد فصل، تزیین ظرف غذا، کاهو، هویج، کلم، گل کلم و جوانه غلات باعث ابتلا به انگل های روده و بیماری های عفونی روده ای مثل انواع اسهال ها، حصبه، وبا و شبه حصبه شود.

طرز تهیه نوشیدنی سبزیجات و آب میوه
سبزیجات یکی از فسادپذیرترین محصولات کشاورزی است. این محصول در مزرعه ممکن است با مدفوع حیوانات و یا جریان فاضلاب ها و غیره آغشته شود، لذا به سادگی می تواند انگل پذیر باشد.

اهمیت شستشوی صحیح سبزیجات
وی ادامه داد: برای گندزدایی و از بین بردن میکروب ها، یک گرم (نصف قاشق چایخوری) پودر پرکلرین 70 درصد را در ظرف پنج لیتری پر از آب ریخته کاملا حل کنید تا محلول گندزدایی کننده به دست آید، تصریح کرد: باید سبزی انگل زدایی شده را برای مدت پنج دقیقه در محلول گندزدایی کننده قرار داد تا میکروب های آن کشته شوند.

به گفته ایشان، در صورت در دسترس نبودن پرکلرین می توانید از یک قاشق مرباخوری آب ژاول 10 درصد یا دو قاشق مرباخوری آب ژاول 5 درصد استفاده کنید.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: از سایر گندزداهای موجود دارای مجوز از وزارت بهداشت نیز می توان مطابق دستورالعمل مندرج بر روی آن ها هم می توان استفاده کرد. سبزی گندزدایی شده را باید مجددا با آب سالم شست تا باقیمانده کلر یا ماده گندزدا از آن جدا شود و سپس مصرف کرد.

بهترین روش صحیح شستشوی سبزیجات

منبع : namnak.com – نمناک

مطالب مرتبط