رفع یبوست کودکان و مهمترین دلایل آن

رضا صادق زاده

یبوست یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی در تمام جهان است نوشیدن شربت خاکشیر قبل از صبحانه می تواند به رفع یبوست و درمان جوش های صورت کمک کند

رفع یبوست

گیاهان دارویی برای رفع یبوست کودکان

– ابتدا غذا به وسیله دندان ها باید خوب جویده شود و با بزاق دهان خوب مخلوط شود. خوب جویدن و نرم نمودن، اولین گام برای هضم بهتر مواد غذایی در بدن می باشد.

– دوم باید غذا در محیط آرام و به دور از استرس خورده شود و در معده مواد غذایی با شیره معده خوب مخلوط شود. شیره معده ماده ای به نام پپسین ترشح نموده و پروتئین های درشت مواد غذایی به مواد ساده تری تبدیل می شود، این کوچک شدن و نرم شدن از یبوست جلوگیری می کند.

در اینجا دستگاه کبدی، ماده صفرا را وارد جهاز هاضمه نموده و در حل کردن مواد چربی مۆثر است. معده در تنظیم غذا، نقش مخزن ذخیره را داراست و تأثیر شیره یا اسید معده در هضم غذا بسیار است.

– یبوست ممکن است بر اثر کمبود تراوش های کبدی و لوزالمعده و روده نیز باشد. برای رفع این عامل، غذاهای سلولزدار مثل آرد سبوس دار و سبزی های تازه مفید است.
– ساعات خوردن غذا و منظم خوردن نیز در رفع یبوست مۆثر است.

چگونه یبوست نوزاد را درمان کنیم؟
– پرخوری و نامرتب خوردن و پر نمودن معده بسیار زیان آور است. استراحت دادن به معده و نخوردن به مدت کوتاه، باعث می شود که دستگاه گوارش استراحت نموده و کار خود را خوب انجام دهد.
– سبزیجات و داروهای گیاهی علاوه بر فعال نمودن معده، در هضم غذا بسیار مفید است.

– غذاهای پرچرب و شیرینی ها و موادی مثل سوسیس و کالباس در هضم غذا مشکل ایجاد می کنند.
– غذایی که مدتی می ماند و خوراکی هایی که در آن مواد نگه دارنده زده باشند، یبوست را تشدید نموده و معده را ضعیف می کند.

نکاتی برای رفع یبوست
– خوردن یک لیوان خاکشیر صبح ناشتا
– مخلوط یک فنجان آب کرفس با آب هویج

– مخلوط یک قاشق غذاخوری پودر گل سرخ و یک فنجان ماست بدون چربی
– خوردن شش عدد زیتون همراه با غذا
– مخلوط عرق کاسنی همراه با عسل روزی یک استکان صبح ناشتا

– هر روز همراه با غذا سبزی شوید، جعفری، کاهو، گشنیز مصرف شود.
– صبحانه کامل خورده شود.
– شب غذای سبک میل شود.

درمان یبوست شدید با آب لیمو
اسید سیتریک موجود در آب لیمو نقش یک محرک را برای سیستم گوارشی شما ایفا کرده و می تواند برای دفع سموم از بدن بسیار مفید باشد. با اضافه کردن مقداری آب لیمو به یک لیوان آب هر روز صبح، یا اضافه کردن لیمو به چای، موجب ترش مزه شدن آب و شادابی بیشتر شده که نه تنها به عنوان درمان طبیعی برای یبوست محسوب می شود بلکه موجب افزایش نوشیدن بیشتر آب در طول روز گردیده و در طولانی مدت دستگاه گوارش شما بهتر می شود.

درمان و رفع یبوست
یبوست در کودکان موجب ناراحتی خود کودک و صد البته ناراحتی والدین می شود. خوشبختانه درمان های زیر برای مشکل یبوست به درد می خورد، ولی بهتر است پزشک کودک را از این مسئله با خبر کنید.

مواد غذایی که در هر محصول موجود است را بخوانید و آن را که دارای فیبر بیشتری است، انتخاب کرده و برای کودک بخرید.
اگر تغییر در رژیم غذایی، مشکل را برطرف نکرد، از داروهای مسهل زیر نظر پزشک استفاده کنید.

یک برنامه منظم برای اجابت مزاج بگذارید، برای مثال بعد از وعده غذایی. اما کودک را مجبور نکنید، بلکه او را تشویق به رفتن به دستشویی کنید، زیرا اگر اجبار در کار باشد، کودک عکس آن را انجام می دهد. ورزش کردن منظم، باعث جلوگیری از یبوست می گردد.

درمان سنتی یبوست با آلو
اگر داروی خاصی مصرف می کند، به پزشک مراجعه کرده و نام آن دارو را بگویید، زیرا تاثیر بعضی از داروها موجب یبوست می شود.
مدفوع کردن به صورت غیر عمدی، می تواند نشان دهنده یبوست باشد. این نکته را از یاد نبرید که اگر یبوست برای مدت طولانی باقی ماند و با رژیم غذایی برطرف نشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان یبوست شدید با روغن کرچک
مدت هاست که از روغن کرچک برای درمان خانگی یبوست استفاده می کنند. یکی از مصارف اولیه ی روغن کرچک روان ساز بودن آن است بطوریکه در صورت استفاده یک الی دو قاشق چایخوری روغن کرچک به هنگام معده ی خالی نتیجه آن را پس از حدود ۸ ساعت خواهید دید. روغن کرچک بدلیل وجود نوعی ترکیب که در صورت استفاده شکسته می شود، بی نظیر بوده بطوریکه همان ترکیبات موجب تحریک شدن روده بزرگ و کوچک می شود.

مقدار فیبر لازم برای کودک
به طور معمول کودکان 2 ساله باید حداقل 5 گرم فیبر در روز دریافت کنند. برای کودکان بزرگ تر سن کودک + 5 گرم فیبر باید محاسبه شود، برای مثال کودکی که 10 سال دارد، باید حداقل 15 گرم فیبر روزانه دریافت کند.

بادرنجبویه و رفع یبوست
این گیاه از خانواده نعناع می باشد و عطر مخصوص به خود دارد. در مناطق خراسان رشد می کند. برگ های آن پنج های بریده و ریز می باشد. مانند گشنیز است با این تفاوت که برگ های آن پهن تر و بریدگی در آن بیشتر است. دارای ویتامین های A، B و C و تقویت کننده معده و روده می باشد و صفرا را از بین می برد.

10 گرم برگ بادرنجبویه را در یک لیوان بجوشانید و با یک قاشق پودر گل سرخ و یک قاشق روغن زیتون یک شربت غلیظ درست کرده و روزی یک استکان میل کنید. یبوست را از بین می برد و تقویت کننده دستگاه گوارش می باشد.

کاهو و رفع یبوست
شکل ظاهری آن دارای برگ های پهن و ساقه کوتاه و دارای گل های صورتی می باشد.

خواص مهم آن: سرشار از ویتامین های K، B و P همراه با مواد معدنی، ید، کلسیم، منیزیم و مواد قندی، سلولز، کمی نشاسته، کلروفیل، آهن، پتاسیم، فسفر و گوگرد می باشد.

توصیه های غذایی برای درمان یبوست
کاهو تقویت کننده معده و روده و ضد یبوست است. بهتر است کاهو همراه با روغن زیتون مصرف شود. البته برگ های تیره خاصیت بیشتری دارد. کاهو همراه با آب لیمو تازه و روغن زیتون مفید است.

منابع: تبیان و فردا نیوز

مطالب مرتبط