رب گوجه فرنگی و توصیه های بهداشتی آن

رضا صادق زاده

رب گوجه فرنگی

فقط چاره اصلی پیشگیری از مشکلاتی که ممکن است با مصرف رب تقلبی اتفاق افتد، استفاده از محصولات استانداردی می باشد که مجوز و پروانه بهداشتی دادند و نیز معرفی افراد سودجو و متقلبی است که چنین محصولاتی را ایجاد می کنند.

ناخالصی رب گوجه فرنگی

آن چه هنگام استفاده رب گوجه فرنگی بسیار اهمیت دارد، مصرف رب گوجه فرنگی با ناخالصی های کمتر میباشد.

برای کشف وجود ناخالصی در رب، می توانید آن را روی یک سطح صاف و سفید مثل پشت سینی، بریزید و با شیء مسطح دیگری مانند شیشه یا ته لیوان، روی آن فشار دهید تا رب پخش شود و به صورت یک لایه نازک در میان دو سطح قرار دهید. در این صورت، ناخالصی هایی مثل هسته، پوسته، ذارت خارجی، چوب و سایر مواد زاید به راحتی قابل تشخیص هستند.

رب گوجه فرنگی باید یک پارچه و عاری از هر چیزی مانند ناخالصی و ذرات تیره، پوسته های گوجه و هسته باشد و نیز عاری از هرگونه طعم یا بوی تند و زننده مثل بوی کپک یا ماندگی باشد.

باز کردن در رب

قبل از باز کردن در رب گوجه فرنگی، باید سطح خارجی قوطی را به خوبی با مایع ظرف شویی شسته و بعد در قوطی را باز کنید.

رب گوجه فرنگی در برابر فساد بسیار حساس می باشد. برای ماندگاری بیشتر رب و پیشگیری از کپک زدن آن، بهتر است بعد از بازکردن در قوطی رب، محتوی قوطی را در یک ظرف شیشه ای دردار خالی کنید و آن را در یخچال بگذارید. همچنین هنگام استفاده از رب، از قاشق تمیز استفاده کنید و بعد از مصرف، در شیشه را محکم ببندید و در یخچال بگذارید.

رب گوجه فرنگی در تهیه اکثر غذاها کاربرد دارد و به دلیل طعم و بوی دلپذیر آن، چاشنی مناسبی برای انواع غذاهای گوشتی و سرخ کردنی می باشد. در صنعت نیز از رب گوجه فرنگی برای تهیه انواع کچاپ گوجه فرنگی و چاشنی های غذایی، استفاده کنید.

تشخیص تقلبی بودن رب گوجه

یکی از مواردی که برخی اوقات هنگام مصرف رب گوجه فرنگی مشخص نمی شود، تقلبی بودن آن می باشد.

بعضی از سودجویان، با افزودن سبزی هایی مثل کدوی پخته یا سیب زمینی پخته و له شده، پودر نشاسته و سایر مواد غذایی دیگر در ترکیب رب گوجه فرنگی و حرارت دادن آنها با هم، رب گوجه فرنگی تقلبی را در بازار می فروشند.

تنها چاره اصلی جلوگیری از مشکلاتی که احتمال دارد با مصرف رب تقلبی رخ دهد، مصرف محصولات استانداردی است که مجوز و پروانه بهداشتی دادند و نیز معرفی اشخاص سودجو و متقلبی است که چنین محصولاتی را عرضه می کنند.

برگرفته از تبیان
مطالب مرتبط