ذهن آگاهی روشی برای کاهش استرس امتحان

رضا صادق زاده

تمرین ذهن آگاهی بسیار موثر است برای کاهش استرس در زمان امتحانات برای کاهش اضطراب و نگرانی حتما این روش را انجام دهید

کاهش اضطراب و استرس با ذهن آگاهی

ذهن آگاهی به کاهش استرس، اضطراب کمک می کند

نتایج یک بررسی نشان داد تمرین‌های ذهن آگاهی روش ساده ای برای بهبود سلامت روان در مواقع استرس مخصوصا زمان امتحان است.

ذهن آگاهی چیست؟
حالتی است که ما بتوانیم بر تمام افکار و احساسات خود تسلط داشته باشیم. ذهن آگاهی به هر فردی کمک می‌کند تا ذهن فعال‌تری داشته باشد. اگر بتوانیم با استفاده از ذهن آگاهی به افکارمان آگاه شویم، آنگاه می‌توانیم زندگی شادتری تجربه کنیم. تعریف ساده ذهن آگاهی یعنی اینکه ” من به افکاری که در ذهنم تولید می‌شود آگاهی دارم و می‌توانم آن را کنترل کنم.

با رسیدن زمان امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان شرایط استرس‌زایی و اضطراب زیادی را تجربه می‌کنند و طبق یک مطالعه جدید تمرین‌های ذهن آگاهی به بهبود سلامت روان آنان کمک می‌کند.

در این مطالعه کارشناسان انگلیسی مشاهده کردند دانش‌آموزانی که تمرین‌های ذهن آگاهی انجام داده‌اند در زمان امتحانات میزان استرس کمتری داشته‌اند.

در این بررسی ۶۱۶ دانشجو شرکت داشتند و تمامی آنان تحت مشاوره قرار گرفتند اما گروهی از آن در تمرین‌های ذهن آگاهی شرکت کردند.

ذهن آگاهی به معنی توجه کردنِ عمدی و تمرکزی پذیرا و بدون قضاوت به رخ دادن افکار، هیجانات و محسوسات در زمان حال، روشی قدیمی است که امروزه و در شرایط استرس‌زای زندگی مدرن طرفدارانی پیدا کرده است. در این روش فرد روی زمان حال تمرکز کرده و در لحظه زندگی می‌کند.

به گزارش هلث دی‌نیوز، محققان دیدند تمرین‌های ذهن آگاهی نه تنها سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد بلکه احساس آسایش در دانش‌آموزانی که این تمرین‌ها را انجام داده‌اند زیاد است.

منبع: ایسنا و sara-hamidi.com

مطالب مرتبط