درمان کم آبی بدن ناشی از اسهال

رضا صادق زاده

یکی از مهم ترین عوارض ناشی از اسهال که سلامت کودک را تهدید می کند، کم آبی بدن است

اسهال باعث کم آبی بدن می شود

اسهال باعث کم آبی بدن می شود

علل بروز اسهال، از نظر کشور و سطح بهداشت متفاوت هستند. برای مثال، در کشورهای در حال توسعه با بهداشت ضعیف و در مناطقی که از فضولات انسانی به عنوان کود کشاورزی استفاده می کنند، اسهال باکتریایی یا انگلی زیاد است.

این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، اسهال عموما از طریق آب آلوده، تماس فرد به فرد در مکان‌هایی مانند مهدکودک ها و مسمومیت غذایی بوجود می آید.

درمان کم آبی بدن در بزرگسالان بیمار
بیشتر افراد بزرگسالی که در اثر اسهال، استفراغ و یا تب دچار کم آبی خفیف تا متوسط می شوند، با نوشیدن آب و مایعات فراوان بهبود می یابند. ولی برخی نوشیدنی ها مانند آبمیوه، نوشابه های گازدار و قهوه، اسهال را بدتر می کنند.

درمان کم آبی بدن در ورزشکاران با هر سن
برای بهبود کم آبی بدن در اثر ورزش، نوشیدن آب خنک بهترین کار است.
تزریق سرم خیلی سریع تر از محلول های خوراکی (مثل او آر اس) آب و املاح مورد نیاز را به بدن می رساند که انجام این کار در شرایط خطرناک و مرگبار ضروری است

مصرف نوشیدنی های ورزشی املاح دار و یک محلول شیرین (مثل شربت) نیز مفید است. نیازی به مصرف نمک نیست، زیرا مصرف زیاد نمک باعث کم آبی ناشی از افزایش سدیم خون (هیپرناترمی) می شود. در این حالت نه تنها آب بدن کم می شود، بلکه سدیم اضافی در بدن وجود دارد.
از مصرف نوشابه های گازدار مثل کولا خودداری کنید.

علائم اسهال
– دل درد
– تب
کاهش اشتها
تهوع و استفراغ
کاهش وزن
– از دست دادن آب بدن

پیشگیری از اسهال
– بعد از دستشویی، حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید. شستن دست ها یکی از راه های جلوگیری از اسهال میکروبی می باشد. دست آلوده، میکروب ها را حمل می کند و هنگامی که کودک دستش را در دهان می گذارد و یا با دست غذا می خورد، این میکروب ها وارد بدن می شوند و او را بیمار می کنند.
– در و دیوار و کف دستشویی را با مواد ضدعفونی کننده بشویید تا از پخش میکروب ها جلوگیری شود.
– قبل از خوردن میوه و سبزیجات، آنها را به خوبی با آب سالم و کمی مایع ظرفشویی بشویید.

– وسایل پخت‌وپز غذا و تخته مخصوص خرد کردن گوشت و سبزی را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.
– گوشت ها را بعد از خرید و قبل از آماده کردن، حتما در یخچال نگه دارید. گوشت را باید آنقدر بپزید تا رنگ صورتی آن از بین رود. بعد از پختن گوشت، آن را در یخچال نگهداری کنید.

– هرگز از چشمه، رودخانه و دریاچه آب ننوشید، مگر اینکه مقامات بهداشتی محل گفته باشند که این آب برای نوشیدن مناسب می باشد.
– نباید از دستفروشان، غذاهای آماده بخرید، مگر اینکه اداره بهداشت نظارت دقیق بر این فروشندگان داشته باشد.
– هرگز قفس حیوانات را در همان سینک ظرفشویی نشویید.

– اغلب کودکان در صورت ابتلا به اسهال ویروسی، ابتدا دچار تب و استفراغ و بعد دچار اسهال می شوند
– اگر حیوان خانگی دارید، بهداشت را کاملا رعایت کنید تا دچار آلودگی نشوید.

عفونت معده و روده باعث از دست رفتن آب بدن که گاهی خطرناک‌تر و وخیم‌تر از خود عفونت است، می شود. سالمندان بیش از دیگران در معرض این خطر قرار دارند، که در صورت درمان نشدن و اهمال می‌تواند مرگبار باشد. بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های کاهش آب بدن اهمیت بسیار دارد. نشانه‌های کاهش ملایم آب بدن عبارتند از:
تشنگی یا خشکی دهان
کدر بودن ادرار
سرگیجه و گیجی، به ویژه پس از ایستادن
حالت تهوع
کمبود انرژی
سر درد

علت کم شدن آب بدن در اسهال
اسهال و استفراغ معمولاً پی‌آمد عفونت معده و روده است.بدن به دلیل عفونت نمی‌تواند به خوبی آب را از مواد موجود در روده جذب کند، به همین دلیل است که اسهال متداول‌ترین علامت عفونت معده و روده است و آب بدن در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌رود. عفونت نورو ویروس و مسمومیت غذایی باکتریایی دو مورد از رایج‌ترین علل اسهال و استفراغ بزرگسالان به شمار می‌رود.

درمان اسهال
اکثر موارد اسهال و استفراغ نیازی به درمان ندارد و علائم پس از چند روز بهبود می‌یابد، اگرچه در صورت شدید بودن بیماری، دارو مصرف می‌شود.

پیشگیری از اسهال
اگر در حال حاضر از اسهال رنج می‌برید، باید نکته‌های احتیاطی لازم را رعایت کنید تا باکتری‌ها منتشر نشوند و این بیماری به دیگران سرایت نکند.

شستن دست پس از عمل دفع و پیش از خوردن یا تهیه غذا
خودداری از تهیه غذا برای دیگران
حفظ فاصله با اطرافیان در زمان ابتلا به بیماری
بازنگشتن به محل کار تا 48 ساعت پس از برطرف شدن کامل علائم

ORS خانگی برای کم آبی بدن
برای درمان کم آب بدن علاوه بر مصرف مایعات باید مواد معدنی از دست رفته بدن را نیز بازگردانید. یکی از راه های آسان برای رسیدن به این هدف مصرف محلول قندی نمکی (ORS) خانگی است.

½ قاشق چای خوری نمک و 6 قاشق چای خوری شکر را به 4 فنجان آب آشامیدنی اضافه کنید.
آن را کاملا مخلوط کنید تا نمک و قند کاملا حل شوند.
این ORS خانگی را چند بار در روز بنوشید تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید.

ماست
ماست یک درمان موثر برای کم آبی ناشی از اسهال یا استفراغ است. این ماده یک منبع خوب الکترولیت می باشد. علاوه بر این، به آرامش معده و هضم غذا نیز کمک می کند.

یک فنجان ماست ساده را چند بار در روز بخورید.
می توانید از برنج پخته شده با ماست و کمی نمک نیز استفاده کنید.

منبع: تبیان و lasermirdamad.com و drrezadoost.ir

مطالب مرتبط