درمان چربی زیادی خون با گیاهان دارویی

رضا صادق زاده

سر دردی که ناشی از وجود ماده گرم خونی است باید فورا به رگ زنی پناه برد. ریشه گل قاصدک از قوی ترین چربی سوزهای گیاهی است. تری گلیسرید ترکیبی است که از 3 اسید چرب و گلیسیرین ساخته شده که همان روغن و چربی های مصرفی خوراکی است

درمان چربی های زیاد خون، تصفیه خون

کاهش چربی خون

اسیدهای چرب امگا 3 مانند روغن ماهی و تخم کتان flax seed)بزرک) برای پائین آوردن خون و فیبرینوژن اسیدهای چرب امگا 6 موجود در روغن گل مغربی و تخم اسفناج (برای کاهش کلسترول و اصلاح عملکرد قلب، ویتامین ب 6 و ب 12 و اسید فولیک برای شکستن اسید آمینه هموسیستئین که یک ساینده دیواره سلولی رگ هاست مفیدند.

تصفیه خون

در نظر بگیرند که یک روده تنبل می تواند چندین کیلو گرم مواد دفعی کهنه سمی و مضر را در خود نگدارد (5 تا 9 کیلو گرم مواد دفعی رقمی معمول است. ولی حتی ارقامی تا 29 کیلو گرم نیز گزارش شده اند). در بسیاری از موارد علت وقوع بیماریها و کسالت های ما همچنین انباشتگی مواد زائد در روده ها و جذب مجدد آنها به بدن است.

مواد خوراکی کاهش دهنده چربی خون و کلسترول

آب جو، آب غوره، آب لیموترش، آلبالو، چای، زیره سیاه، سرکه انگور، گیلاس، و نارنج.
ریشه گل قاصدک از قوی ترین چربی سوزهای گیاهی است.

مواد خوراکی که از نطر فعالیت ضد انباشته شدن پلاکتها و بسته شدن رگهای کوچک و جلوگیری از سکته مغزی و قلبی مفیدند و مانند لسپرین عمل می کنند: مثل دارچین، زیره، روغن ماهی، سیر، زنجبیل، پیاز، انگور قرمز، (زرد و سبز) قارچ خوراکی سیاه و هندوانه مفیدند.

بومادران، ترشک، جعفری، گیلاس، سیر، بادآورد(کنگر)، بنفشه سه رنگ، گل طاووسی، گل گندم، میوه گل نسترن، برگ و ریشه گزنه، لیمو، توت وحشی، میوه تمشک چپری) توت فرنگی، عناب، و انگور، گوجه فرنگی، آلبالو، اسفناج، کرفس، مارچوبه،(دارای شوره است)، آب هویج خام، شاهی یا ترتیزک، پیاز، ریشه بابا آدم، شاه تره، فرایسون (افنان سر)، کاسنی، چوجه جنگلی (آلوچه وحشی)
ریشه دندان شیر و برگ آن، برگ تازه هلو، گل همیشه بهار، سماق، انار، سیب، برگ گل تازه آقطی آب پز هلیله و آلو بخارا و شاهتره و شربت میوه و شربت بنفشه و آب پز خیار چنبر داروئی.

افزایش تری گلیسرید و کلسترول بیش از حد طبیعی در خون
تری گلیسرید ترکیبی است که از 3 اسید چرب و گلیسیرین ساخته شده که همان روغن و چربی های مصرفی خوراکی است هرگرم آن 9 کالری انرژی تولید می کند و هنگامی که کار بدنی نمی کنیم و فعالیت حرکتی و ورزشی نداریم در بدن ذخیره می شود از طرفی نشاسته و نان و برنج و سایر مواد قندی، و پروتئینها هم اگر در بدن سوخته نشوند به صورت چربی ذخیره می شوند و اطراف قلب دیواره و رگها و کلیه ها و کبد و شکم و باسن رسوب می کنند.

هرگاه حدس زدی که آمیزه ای از ماده صفرایی در سر درد دخالت دارد بهتر آن است که آن وسیله داروئی که ملین است تخلیه کرد سوپ آلو طبری و آلو بخارا سوپ عدس و ماش آب پز بدون جرم (یعنی فقط آب آن را بخوری) سرکه و سوپ عدس مخلوط (تفشله) خوردن ترنجبین و شیر خشک در لینت مزاج موثراند.

سر دردی که ناشی از وجود ماده گرم خونی است باید فورا به رگ زنی پناه برد (خون گرفتن)
خون گیری از ساعد – رگهای اطراف بینی – رگهای پیشانی خون گیری از رگ پیشانی در زدایش سر درد بسیار موثر است.
اگر رگ زدنها بهره ندارد به گفته ارکیغانس حتما باید حجامت بر وسط دو شانه گذاشت بسیار از آن کشید و جای حجامت را با نمک سائیده یا حجامت بر ساق پا گذاشت.

هلیله برای ایجاد اسهال در صورت عدم تب خوب است، شیر خشت، آب میوه و آب لبلاب و شاهتره همه برای تخلیه دادن مناسب است.
آب پز هلیله با شاهتره برای خلط مراری و رفع سرگیجه موثر است.
ادرار شتر در باز کردن راه بندان (مصفات) بی نظیر است.

خوردن آبغوره، زرشک، آلوزرد، گوجه، آلوچه، تمر، گیلاس ، آلبالو، خربزه، گرمک، پرتقال، نارنج، ترنج، توت سرخ، نارنگی، لیمو، لیمو ترش بسیار مفید است.
نسخه: خاکشیر و قدومه از هر کدام 4 مثقال، با قدری شکر مخلوط کرده با آب سرد میل کند.

نسخه: کاکل ذرت و بار درخت کاج و ریشه بابا آدم را دم کرده به مقدار مساوی مانند چای میل کند.
نسخه: گز علفی، ریشه کاسنی، تخم خیاربن ( خیار سبز و خیار چنبر) از هر کدام لقدار مساوی برای 5 روز هم روز صبح ناشتا بجوشانند صاف نموده آب آن یک تا سه استکان میل نمایند.

نسخه: دم گیلاس، کاکل ذرت از هر کدام 4 مثقال بجوشانند و آل آن را روزی 3 استکان تا 3 روز میل کنند.
نسخه: تمر گجرات، تمر هندی، برگ تمر، لیمو عمانی به مقدار مساوی، شکر به قدر کافی بجوشانند و صاف نموده صبح و ظهر و عصر یک نصفه استکان آن را میل نمایند.

نسخه: علف شاهتره، برگ کاسنی، برگ بابا آدم از هر 3 بمقدار مساوی بجوشانند و در عوض شیرینی بید خشت به مقدار کافی داخل آن نموده پس از صاف کردن روزی 3 استکان صبح و ظهر و عصر میل نمایند.

آبدوغ گل سرخ، آش آبغوره، لعاب افرزه، قدومه، خاکشیر، کاهو، گشنی

مطالب مرتبط