درمان لقوه و سکته مغزی با داروهای گیاهی

رضا صادق زاده

خوردن روزانه 3 مثقال سیاهدانه خوراکی جهت لقوه بسیار نافع است. جوشانده پوست درخت بنه با مصطکی جهت فلج – لقوه – کزاز- رعشه ورم مفاصل و برای پاک کردن لکه های ضربه از پوست مفید است. ضماد هندوانه ابوجهل روی محل اتصال دو فک بالا و پایین قرار دهند مفید است.

بیماری لقوه، سکته مغزی

درمان لقوه به روش گیاهی

ریشه عاقرقرها با روغن زیتون بصورت ضماد.
خوردن گوشت آهو.
زنیان و عرق زنیان خوراکی و موضعی.
روغن کرچک مصرف 10 گرم.
میخک، تربد، چوب چینی.

ناخنک، (الکلیل الملک)، سرکه، روغن گل مخلوط خوراکی و موضعی در درمان لقوه موثر است.
حمام و نشستن در اب مطبوع ناخنک هر سه روز یک مرتبه برای درمان اشخاص فلج موثر است.
صبح ناشتا عسل و آب باران خصوصا آب نیسان (حدودا اردیبهشت ماه نمودهنده است) بیاشامند.(آب باران تمیز در مناطقی که آلودگی هوا نباشد)
ضماد کوبیده جوز بوداده جهت فلج لقوه مفید است. سیاهدانه در سرکه بماند (بمدت یک شب) فردا بسایند و بو کشند از علاج سر درد مزمن و کجی دهن بسیار مفید است.

ضماد پخته یونجه جهت رعشه مفید است.
اگیر ترکی کوبیده و پخته مخلوط با روناس بصورت ضماد روی عضو بی حس شده مفید است.
زنیان، سیاهدانه، آویشن را لفوف کنید امان می بخشد از لقوه شما را.

مواد باز کننده مویرگ ها در سده و آمبولی Embilism در اثر لخته خون و چربی:
برای گرم مزاجان: انار شیرین، به شیرین، خربزه و مغز تخم آن، خیار، زرشک، عرق بید مشک، کاهو، هندوانه، گلاب.
برای بلغمی: انیسون، بادیان، پیاز خام، ترخون، دارچین، زرد چوبه، زعفران، زنجبیل، شوید، عرق بهارنارنج.
برای سودائی: مواد خوراکی که دارای طبیعت گرم و تر اند مثل توت سفید، شیره انگور، کنجد.

جهت درمان افزایش گلبولهای خونی (پلی سیتمیا) کاهش دهنده چسبندگی و انعقاد خون یک قاشق چای خوری از گل تیول یا زیرفون Large leave lime در یک لیوان آب جوش دم کرده با کمی شکر تناول کند.

پنج مثقال (قرنفل) (میخک) را بگیر و در شیشه بکند و سرش را محکم ببند و گل بمالد (اطراف شیشه خاک رس را خمیر کرده و بمالد) و در آفتاب بگذارد و به قدر یک روز در تابستان و دو روز در زمستان پس از شیشه بیرون آورد و نرم بکوبید و با آب باران مخلوط کند و بر پشت بخوابد و بر آن طرف بدن که گشته است بمالد و بر آن حال خوابیده باشد تا آن قرنفل خشک شود چون چنین کند آن مرض از او برطرف شود.

خوردن آویشن (سعتر) و سیاهدانه کوبیده بعد غذای سرد مثل لبنیات و غذای سنگین از لقوه ایمنی می دهد و بلغم را از بین می برد.
چای سبز نقش عمده ای در محافظت بدن در مقابل هر دو بیماری پارکینسون و آلزایمر دارد.
لقوه و عشر و فالج را نافع می باشد: زنجبیل، فلفل، دار فلفل، شیر و آمله، سعد، مصطکی، دارچین، سنبل، سلیخه از هر یک دو درم صبر بیست درم کوبیده و بیخته به آب کرفس حب سازند هر خوراک دو نیم درم.

سیاهدانه و مغز بادام تلخ را کوبیده روغن بکشد و بمالند فالج و لقوه را سودمند است و برای درد مهره های پشت گردن مفید است.
پارکیسون: تعادل بین دو ماده دو پامین و استیل کولین در مغز بیمار مبتلا به پارکینسون بر هم می خورد که معمولا ناشی از تخریب سلولهای تولید کننده دو پامین است باقلا بهترین منبع طبیعی ال – دو پا است که پیش ساز طبیعی دوپامین در مغز است حدود نیم کیلو باقلا ال – دوپای کافی برای کنترل بیمار پارکینسون دارد باقلای جوانه زده ده برابر ال دو پا دارد (حدود 60 گرم جوانه باقالا)

چنانچه دجار نفع شکم شدید به خوردن باقالا ادامه دهید کم کم عادت می کنید و نفع شکم بر طرف می شود.
لقوه (لب و دهان بطری کج شود) صبر، حضحض مکی از هر یک ، یک درم
زعفران دو دانگ با گلاب مخلوط و به موضع بمالند.

در علاج لقوه

گوشت گوسفند یا گاو (وحشی باشد بهتر است) بپزند و بکوبند با روغن زیتون مخلوط کنند روی موضع ببندند.
سعتر و زوفا و پونه در سرکه بجوشانند صاف کنند به ابرو و پیشانی بمالند سرکه در بین بمالند و مرزنگوش و اسفند و قیصوم و سداب در سرکه بجوشانند و بخار دهند.

سنگینی زبان و سکته را سودمند است: مویزج، خردل، زنجبیل، عاقرقرحا، فلفل، دار فلفل، بوره ارمنی (براکس یا تنکار) ایرسا (ریشه زنبق) فرنجمشک (بادرنجبویه) برابر هم کوفته با سکنجبین غرغره شود.
در مورد سکته مغزی یک شب در میان با مخلوطی از تخم گشنیز و داروهائی نظیر آویشن و نعناع و پونه و کاکوتی و امثال آن بخور دهند.

و با دمیدن پودر انفیه که شامل کندش و فلفل و غیره است در بینی بیمار را وادار به عطسه کنید و پس از اتمام عطسه در هر سوراخ بینی بیمار 2 قطره روغن بنفشه بادام بچکانید از ماساژ با روغنها و نرمش اندامها استفاده شود.
در لقوه: شستن روی بر دوام با سرکه، مسح کردن اعضای رخساره با سرکه بویژه اگر با داروهای لطیف کننده آمیخته شود یا سرکه که سائیده خردل در آن باشد برای حالت استرخا (فرو هشتگی) شگفت آور است.

بیمار باید سر و روی بر آب پز درمنه، مشک چوپان، سپند، برگ غار، بابونه و امثال آن که آتشی آن از درخت گز و امثال آن باشد بگذارد و بخار آن به سر و روی برسد.

افشره شاهدانه یا مرزنگوش یا چغندر یا سرکبینج یا شیر سگ (فربیون) مخلوط با شیر زن را مقدار یک عدسه به بینی کشد.
عطسه آورهای آزموده: رته (بندق هندی) و بویژه بالائی آن، گیاه گوش موش، افشره سیماهنگ، آذر بویه که با داروهای گرمی آور مانند گند بیدستر و سیاهدانه و غیره قاطی باشد.

سکته مغزی

سیر بهترین گیاه ضد انعقاد خون است، ژینکو (قرص ژینکو گل)
چای پوست بید، هویج – نخود فرنگی – آناناس، سیاه گیله، قره قاط، زنجبیل، اسفناج و زردچوبه مفیدند.

آب گیاه گوش موش را با آن ابا غلس گویند اگر دو درهم با یک دانه سکبینه و نیم درهم زیت به بینی کشند بهترین به بینی کشیدنی است و در مدت 5 روز شفا یابد.
در رعشه و لرزان اعضا روغن شبدر و روغن یونجه بسیار خوشایند.
مغز خرگوش را پرمان کند و بخورند بسیار مفید است.

بهترین و کم زیان ترین اب برای بیمار لرز آب باران می باشد که برای هر نوع بیماری عصبی خوب است.

درمان آلزایمر
داشتن زندگی فعال در برنامه های جمعی گوش دادن به اخبار و از همه مهمتر یاد گرفتن یک چیز جدید مثل یک زبان جدید. مغز را فعال نگاه می دارد.
مصرف ماهیهای که روغن امگا سه دارند رژیم غذائی سرشار از میوه جات و سبزیجات و غلات مقداری ماهی و مقدار بسیار کمی لبنیات و گوشت، مصرف سیب درختی – زردچوبه مفیدند.

بیماری آلزایمر
به نظر می رسد هرچیزی که استیل کولین مغز را تقویت کند از جمله تعدادی گیاهان فعلا بهترین رویکرد ما در مقابله با بیماری آلزایمر است.
گیاه هورس بالم (کارواکرول) دارد از تجزیه استیل کولین جلوگیری می کند، اکلیل کوهی دم کرده 3 گرم گیاه خشک در نیم لیتر آب جوش در تقویت حافظه تاثیر دارد.

گل قاصد بهترین منبع لسیتین و نیز دارای مقادیر چشم گیر کولین است.
باقالا: این دانه های گیاهی بسیار غنی از لسیتین هستند. باقالا جز اصلی سوپ مغز در کتاب مقدس یهودیان و مسیحیان است در واقع بسیاری از حبوبات غنی از لسیتین و کولین هستند.

شنبلیله: غنی از کولین است (تا 1/3 وزن خشک کرده آنها)
ژینکو، مریم گلی، گزنه دوپایه.
مصرف چای سبز، امگا 3، ویتامین E و ویتامینC مفید است.

بوئیدن روغن بادام، روغن بابونه، و بخور مشک چوپان، اسفند، برگ غار، بابونه در آتش چوب گز برای لقوه مفید است.
روغن اسفند در رفع لقوه و بادهای عصبی صورت چه بصورت مالیدن مفید است.
دانه کنجد در درمان لقوه مصرف سنتی دارد.

رته Rateh(دانه فندقی) از تیره گل ارغوان Caesalpinia bondocella در لقوه و کج دهنی که در خانه نشستند و بیرون نیایند و به بینی کشند بسیار مفید است در علاج سر درد و سر درد نصفی و بیهوشی و صرع و دیوانگی و… سودمند است دانه آن مقوی و ضد کرم و ضد تب مالاریا است.

مطالب مرتبط