درمان دل درد و سردرد با نعناع

رضا صادق زاده
درمان سردرد، دل درد

رژیم غذایی نعناع برای درمان دل درد

دل دردها یا نیاز به مداخله طبی دارویی و یا نیاز به جراحی دارند، اظهار کرد: دل دردهای محتاج به جراحی، معمولا سیر پیش رونده دارند. به این معنا که درد از لحظه آغاز به مرور افزایش می یابد. همچنین ممکن است دل درد با استفراغ یا استفراغ خونی، اتصاع شکم، عدم دفع گاز و مدفوع همراه باشد و بیمار با لمس شکم احساس درد کند.این متخصص کودکان، با اشاره به این که منشا بروز این دل دردها می تواند انسداد روده، فتق، آپاندیسیت، پیچش روده یا پیچش بیضه باشد، عنوان کرد: این موارد طی معاینات و مشاوره جراحی مشخص می شوند.

علل و علائم سردرد سینوسی و روش درمان آن
مصرف سیب به صورت خام یا رنده شده نتایج بسیار خوبی در درمان این عارضه دارد.
خوردن ۶۰ گرم پوست زرد نارنج خشک کرده با آب گرم برای رفع دل پیچه و رفع کرم شکم مفید است، البته باید از یک ساعت قبل، معده را از اخلاط پاک کرد.
خوردن ساییده و پودر خشک قارچ برطرف کننده بیماری های معده است.
مصرف کرفس، روغن تخم کدو، پیاز عنصل یا دشتی، برگ پونه، اسانس نعناع، برگ ریحان و شبدر برای درمان سودمند است.
در گوجه سبز نارس ماده ای به نام سولانین وجود دارد که کاملاً سمی است و ایجاد مسمومیت و دل پیچه کرده و سبب باز شدن مردم چشم می شود، متاسفانه خیلی از خانم ها با گوجه فرنگی سبز (نارس) ترشی درست می کنند که کار بسیار اشتباهی است.
بذر پیاز عنصل شکم را نرم می کند.

خوردن یک فنجان دم کرده نعناع بعد از غذا دل پیچه و چنگ زدن معده (دل مالش) را تسکین می دهد.
جهت دفع نفخ در افراد مسن، افراد مریض و بچه ها بهتر است مقداری عرق نعناع بعد از غذا خورده شود.
مصرف گرد تخم شوید برای درمان این مشکل یکی از بهترین داروهاست. در این مورد باید پس از پاک و جدا کردن گرد و خاک اضافی تخم شوید، آن را بکوبید تا به صورت گرد درآید و به مقدار ۵/۰ تا ۱ گرم بعد از هر غذا میل نمایید.

جوشاینده ریحان دل پیچه را از بین می برد. برای این منظور ۲۰ تا ۵۰ گرم ساقه ریحان را که دارای برگ و گل است، در یک لیتر آب جوش ریخته و دوازده دقیقه دم کنید، سپس آن را صاف و شیرین نموده و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید.
دانه ریحان را با مقداری صمغ عربی مخلوط کرده، بکوبید و میل کنید تا مشکل برطرف شود.
برگ های سوسنبر، همچنین جوشانده سوسنبر برای رفع مشکلات گوارشی مفید است.
جهت تسکین دل پیچه گیاه ترشک را پخته و با سماق میل کنید.

انواع سردردهای دوران بارداری را بشناسید
خوردن روغن بادام شیرین جهت درمان دل درد مفید بوده و آرامبخش است.
گردو برای رفع این مشکل مفید است.
ریشه، تخم و گل ختمی را جوشانده، از لعاب آن به بیمار بدهید.
عرق آلاله همراه با اسطوخودوس جهت توصیه می گردد.

افرادی که با خوردن مسهل به این عارضه مبتلا می شوند اگر مقداری اسطوخودوس را با کمی تخم کرفس و قدری آویشن بجوشانند و همراه با مسهلی که انتخاب شده بخورند از دل پیچه آنان در هنگام عمل دفع جلوگیری می شود.
برای درمان دل پیچه توام با درد، گردو را همراه با پوستش بر روی آتش بگذارید. وقتی گردو مغز پخت شد روزی دو عدد مغز پخته گردو را میل کنید.

درمان نفخ، دل درد و اسپاسم با نعناع قمی

“نعنا قمی” گونه ای از نعنا می باشد که نام علمی آن Mentha spicata است. این گونه نعنا دارای بو و مزه ی مطبوع بوده و بیشتر از سایر سبزی های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اینگونه نعنا با وجود خواص متعدد، به خاطر داشتن ترکیب مهم کارون (Carvone)، دارای اثرات ضد نفخ، ضد دل درد و ضد اسپاسم قوی تری نسبت به گونه های دیگر نعناست، بنابراین خوردن این گونه نعنا می تواند به خوبی اینگونه مشکلات را حل نماید.

این گیاه از طعم و مزه ی خوبی برخوردار است و می توان آن را به طور مدام مصرف نمود تا از نفخ و دل درد در امان بود. امروزه صنایع داروسازی، عصاره ی اینگونه نعنا را که دارای اثر بسیار قوی می باشد به قطره های خوراکی تبدیل نموده اند تا با توجه به مایع بودن ، به سرعت و در عرض چند دقیقه جذب شده و اثر نماید.

فواید درمانی نعناع

نعنایی که به عنوان سبزی خوردن مصرف میشود، با نعنایی که به صورت خودرو در کوه می روید متفاوت است. البته از نظر شکل ظاهری، بو، طعم و مزه تقریباً شبیه به هم هستند، ولی از نظر اثرات درمانی، نعنای کوهی قوی تر است.

البته خوردن نعنایی که پرورش داده می شود و به عنوان سبزی خوردن مورد استفاده قرار می گیرد، با غذای روزانه، مخصوصا ناهار توصیه می شود.

پیشگیری و درمان سرماخوردگی با گیاه نعناع
محصولی که در ایران از این نوع نعنا به دست می آید، به نام “قطره کارمینت”(Carmint) است که می توان آن را با توجه به خوراکی بودن نعنا، در تمام سنین (از نوزادان تا افراد مسن) بدون هیچ محدودیتی مصرف نمود.

در مواردی که ناراحتی های معده وجود دارد، خوردن نعنای تازه نه تنها معده را ناراحت نمی کند، بلکه درمان کننده ی ناراحتی معده هم می باشد.
نعنای کوهی یا نعنای فِری، از نظر کاربرد و خواص از نعنای معمولی که پروزش داده می شود، بسیار عالی تر، قوی تر و مؤثرتر است.

این گیاه در دامنه ها و ارتفاعات متوسط رویش دارد. بو و عطر بسیار نافذی دارد و در کرم هایی که برای پوست ساخته می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

این گیاه، گل های ریز و آبی رنگی دارد و قسمت های مورد استفاده این گیاه، گل، برگ و ساقه ی آن است.

محصولات حاصله از این گونه نعنا ضمن اثرات سریع از عارضه ی جانبی برخوردار نمی باشند و با داروها و غذاها تداخل نمی نمایند.

نکته ی مهم درباره ی تاثیر محصولات نعنا برای درمان نفخ و دل درد این است که ترکیبات موجود در اسانس (رایحه) این گیاه در عرض چند دقیقه (حدود 10 تا 15 دقیقه) جذب می شوند و مشکلات حاصله را مهار می کنند، و در صورتی که هم زمان با مصرف غذا خورده شوند از ایجاد نفخ و دل درد جلوگیری می کنند، بنابراین دارای خاصیت درمانی بوده و مانع نفخ و دل درد می شوند.

منابع: تبیان، drrezadoost.ir و parsiteb.com
مطالب مرتبط