درمان اضطراب و ناراحتی های عصبی با گیاهان دارویی

رضا صادق زاده

برای درمان سریع اضطراب و استرس کمی مواد قندی مثل خرما یا شیره انگور باعث عکس العمل شیمیایی مغز و تبدیل تریپتوفانبه سروتونین و رفع ناراحتی های عصبی ظرف پنج دقیقه خواهد شد.

ناراحتی های عصبی

مصرف سیر در افزایش حال و حوصله و فرح بیماران بسیار موثر است و فرح افزاست این خصایل سیر در جریان بررسی دانشمندان آلمانی در دانشگاه هانورد که ضمن آن تاثیر فراورده خاصی از سیر را به منظور کاهش کلسترول مطالعه می کردند مورد توجه قرار گرفت مشاهده شد افرادی که سیر مصرف کردند خیلی بیشتر از معمول سرحال آمده و کمتر احساس خستگی و نگرانی و اضطراب و تحریک پذیری می کنند.

مصرف فلفل باعث ایجاد سوزش در انتهای عصب های زبان و دهان می شود و موجب می شود که اعصاب زبان و دهان علائم درد کاذبی به مغز بفرستد و مغز ماده دردکش طبیعی اندورفین ترشح کند که موجب سرحالی و فرح زائی می شود.

پیاز قرمز و زرد غنی ترین منبع ترکیب شیمیایی کوئرستین Quercetin است که آنتی اکسیدان و ضد التهاب و آرام بخش و مسکن است.

در درمان اضظراب و تنش عصبی

تنطور بادرنجبویه 15 میلی لیتر
تنطور فرنجمشک 50 میلی لیتر
تنطور گل ساعتی 25 میلی لیتر
تنطور شقایق نعمانی (گل پاسکو) 10 میلی لیتر

5 میلیتر از مخلوط را با کمی آب گرم مخلوط کرده درصورت لزوم تا 5 بار در روز مصرف شود.

آرام بخش اعصاب: اسطوخودوس، گل بابونه، برگ نعناع هرکدام یک قسمت، ریشه سنبل الطیب دوقسمت، رازیانه و گل و برگ پاخری هرکدام 3 قسمت، مخلوط را نیم کوب کرده یا قاشق غذاخوری دریک لیوان آب جوش ریخته 20 دقیقه دم بکشد.

دارو جهت دردهای عصبی: سنبل الطیب، بادرنجبویه، هل، هرکدام 10 گرم، علف گرم، مخلوط نیم کوب کرده یک قاشق غذاخوری دم کرده، روزی 2 قاشق غذاخوری میل شود.

رزماری یا اکلیل کوهی دستگاه عصبی را تحریک و تقویت می کند.

فرنجمشک ضد اسپاسم عضلات و یک مسکن بسیار قوی است. برای تنش های عصبی، نگرانی اضطراب، هیجان مفرط، بیخوابی و بیماریهای ناشی از اضطراب مفید است.

جهت رفع افسردگی و اضطراب خوردن عرق زنیان همراه عرق دارچین و عرق گاوزبان مفرح و آرامبخش اعصاب است.

در درمان افسردگی: جو داروی مقابله با افسردگی است، دستگاه عصبی را تقویت می کند و اعصاب مرکزی را آرامش می بخشد. گل راعی نیز اثر ضد افسردگی دارد.

تنطور جو صحرائی Avena sativa 30 میلی لیتر
تنطور گل راعی (هوفاریقون) 25 میلی لیتر
تنطور گل شاهپسند طبی Verbena officinallis 25 میلی لیتر
بادرنجبویه 15 میلی لیتر

تنطور شیرین بیان 5 میلی لیتر برای تهیه تنطور گیاه را در مخلوطی از 25% الکل اتیلیک و 75% آب برای مدت یک هفته قرار داده بعد صاف می کنند.

5 تا 10 میلی لیتر از مخلوط فوق را در نصف لیوان آب گرم ریخته 3 بار در روز قبل از غذا مصرف شود.

دم کرده ریحان ، سنبل باتلاقی ، در درمان افسردگی مفید است.
درمان گیاهی اضطراب و ناراحتی عصبی

در درمان افسردگی روانی یا مالیخولیا

افتیمون (سس) 10 مثقال Cuscuta epithymum
سنامکی 10 مثقال ریشه کاسنی 10 مثقال
بسفایج 10 مثقال شاهتره 7 مثقال
گل پرسیاوش 5 مثقال تخم رازیانه 5 مثقال
سرکه تند 80 مثقال قند سفید 240 مثقال

دستور تهیه: کلیه اجزا (به غیر از قند سفید و سرکه) را مخلوط نموده و در سرکه بخیسانید سپس آن را صاف کنید و در مقداری آب بجوشانید و با قند سفید قوام آورید.

در کج خلقی و تحریک پذیری نوجوانان ، 2 قطره تنطور شاهپسند طبی و تنطور خاس را در بیست میلی لیتر آب حل کنید و به نوجوان بدهید.

نوشیدن یک فنجان دم کرده بابونه و سنبل باتلاقی برای کسب آرامش توصیه می شود.

توجه: در زمان حاملگی از سنبل باتلاقی استفاده نشود.

سرشاخه گیاه شبدر زرد برای بعضی دردهای قاعدگی ، افسردگی ، و بیخوابی بسیار مفید است.

در افسرگی : 3 بار در روز هر بار 2 میلی لیتر تنطور شاهپسند طبی ویولاف ویک میلی لیتر تنطور بادرنجبویه را در مقداری آب ولرم مخلوط کرده مصرف کنید.

3 تا 4 بار در روز هر بار یک فنجان بزرگ دم کرده متعارف از مقدار مساوی گل راعی و سنبل باتلاقی بنوشید. از گردو برای مقابله با تغییرات و از یاس امین الدوله برای جلوگیری از یادآوری و افسوس برای زمان گذشته استفاده کنید.

جین سنگ ginseng سیبریائی ضد استرس است. در فشارهای روحی، در زمان تراکم امتحانات درسی و یا در زمان مشغله کاری زیاد بسیار مفید است. این گیاه برای تخلیه عصبی و کمبود انرژی بسیار موثر است

گل راعی (هوفاریقون) برای درمان افسردگی و نگرانی بخصوص برای پریشانی های احساس زمان یائسگی مفید است.

کاهوی وحشی Lactuca virosa تسکین دهنده نگرانی و اضطراب ، بی قرای (ناشی از سودای عشق و شیفتگی) و ناراحت عصبی است.

توجه: مصرف بیش از میزان توصیه شده مسمومیت زا است.

خوردن روزانه 5 گرم گرده کندوی عسل در تقویت اعصاب مفید است

سنبل الطیب 15 گرم ، گل گاوزبان 15 گرم ، بهار نارنج 10 گرم، آویشن 10 گرم، اسطوخودوس 15 گرم، بادرنجبویه 15 گرم، یک قاشق غذا خوری در 2 لیوان آب جوشانده قبل از هر غذا 2 استکان میل شود آرامش بخش است.

دم کرده شبدر زرد Melilotus officinalis برای رفع تحریکات عصبی، بی خوابیهای بزرگسالان، کودکان، احساس اضطراب و سرگیجه دردهای عصبی، میگرن و عدم دفع ادرار و قولنجهای کبدی در بین مردم آذربایجان مصرف دارد.

اثر ضد انعقاد آن نیز طبق بررسی های جدید معلوم گردیده و کاهنده فشار خون نیز ذکر شده.

برای درمان ترس و دیوانگی: پنج گرم افتیمون (سس) را در نیم لیتر آب جوش دم کرده و با 50 میلی لیتر شیره انگور مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا قبل از صبحانه مصرف نموده.

از گیاهان زیر جهت تقویت اعصاب و ضد افسردگی و ضد تشنج نام برده شده

آویشن ، آنغوزه ، اسطوخودوس ، بادرنجبویه ، برنجاسف ، به لیمو (ورون) ، پوست درخت بید ، تیول یا زیرفون Large live lime دارچین ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره سیاه ، سداب ، سنبل الطیب ، علف چای (هوفاریقون) هل ، بهار نارنج ، شیره انگور ، روغن بادام شیرین ، به ، توت فرنگی ، پسته ، فندق ، خیار ، سیب ، گیشنیز ، ریحان و نعناع ، شیرین بیان.

شیرین بیان – هوفارقون

مصرف شیرینی عسل – خرما – کشمش – شیر – و انگور باعث ترشح انسولین و انسولین میزان اسید آمینه تریپتوفان مغز را بالا می برد که ماده ای خام در تولید یک انتقال دهنده عصبی به نام سرو تونین است.

انتقال دهنده های عصبی برای برقراری ارتباط بین سلول های عصبی و کار کرد درست آنها مرف می شود.میزان زیاد تولید سروتونین اثری کاملا اختصاصی دارد.انتقال دهنده عصبی خلق را بهتر کرده و احساس سلامت و رضایت را بالا می برد.

همچنین می تواند مصرف تریپتوفان خود را بیشتر کنید تخم آفتابگردان – تخم کدو و دانه گل مغربی منابع این اسید آمینه هستند.

بیشتر کردن مقدار سروتونین در بدن یکی از روشهای مورد قبول درمان افسردگی در علم پزشکی است. داروهای SSRI ازاین دسته اند.

تخم آفتابگردان – لوبیا سیاه – بولاغ اوتی و سویا منبع غنی مواد ضد افسردگی است.

آرام بخش
کرو کف دانشمند روسی در سال 1940 ادعا کرد که رنگ قرمز سلسله اعصاب سمپاتیک را و رنگ آبی سلسله اعصاب پارسمپاتیک را تحریک می کند: این ادعا توسط دانشمند دیگری در سال 1958 ارزیابی و تایید شد.

رنگ قرمز سبب تحریک پذیری و اضطراب و رنگ آبی مایه آرامش و تسکین آشفتگی هاست. نور زرد نارنجی و قرمز فشار خون و سرعت ضربان نبض را افزایش می دهد.

تجربه نشان داده گیاهان با نور قرمز رشدشان سریع می شود و با نور سبز رشد آرام و با نور آبی رشد کندتر داشته اند.

مطالب مرتبط