درمان اسهال نوزاد با شیر مادر

رضا صادق زاده

بیماری اسهال برای نوزادان زیر سه سال به ویژه شیرخوارگانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند بسیار خطرناک است

تاثیر شیر مادر در درمان اسهال

درمان مشکل اسهال کودک با شیر مادر

تاثیر شیر مادر در پیشگیری و کاهش شدت بیماری های اسهالی و علیه بسیاری از عوامل مولد آنها (ویروسی، میکروبی، انگلی و…) کاملا به اثبات رسیده و حتی معلوم شده است که تغذیه با شیر مادر، مرگ و میر ناشی از این بیماری ها را تا 25 برابر کاهش می دهد.

کودکانی که شیر مادر می خورند، به مراتب کمتر از بچه هایی که از شیر گاو و شیرخشک تغذیه می کنند، دچار اسهال می شوند. در برخورد با کودکان مبتلا به اسهال، تغذیه مکرر و به دلخواه شیرخوار با شیر مادر باید ادامه یابد و برای جبران کم آبی از محلول او آر اس نیز استفاده شود.

کودکان بیمار، اشتهای کمی نسبت به غذا خوردن دارند و از آن امتناع می کنند، ولیکن اشتهای شیرخوار و تمایل او به گرفتن پستان مادر و تغذیه با شیر او بیشتر می شود.

علائم مهم اسهال در نوزادان
این نعمت خدادادی با ترکیب بسیار مناسب و تامین آب کافی مانع بروز کم آبی و عوارض آن در شیرخوار مبتلا به اسهال می شود و رابطه عاطفی مادر با نوزاد در هنگام شیردهی نیز روند بهبودی کودک را تسریع می کند.

در کودک مبتلا به اسهال، تغذیه مکرر و دلخواه شیرخوار با شیرمادر باید ادامه یابد و حتی گاهی برای جبران کم آبی او باید محلول ORS نیز استفاده شود.

درمان اسهال نوزاد
تاثیر شیردهی در پیشگیری و کاهش شدت بیماری های اسهالی در کشورهای در حال توسعه و علیه برخی بیماری های خاص روده ای کاملا ثابت شده است. در شرایط نامساعدی مانند عفونت های گوارشی، اسهال، کم آبی و پرهیزهای غذایی شیرخواران مستعد ابتلا به سوء تغذیه می شوند و این مساله خود موجب تضعیف سیستم ایمنی و در نهایت ابتلای بیشتر به عفونت می شود. کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، به مراتب کمتر از سایر نوزادانی که از شیر گاو و یا شیرمصنوعی استفاده می کنند، دچار اسهال شده و در این چرخه معیوب قرار می گیرند.

تاثیر شیر مادر در درمان اسهال
شاید به عنوان ختم کلام برای مادرانی که نسبت به شیردهی فرزندشان بی توجه اند، همین بس باشد که بگویم با جمع آوری انبوه مطالعات معلوم شده است، شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه شده اند کمتر دچار بیماری های حاد گوارشی، تنفسی، عفونت گوش میانی و دستگاه ادراری می شوند، حتی در مقابل ابتلا به لوسمی (سرطان خون)، لنفوم (سرطان غدد لنفاوی)، دیابت وابسته به انسولین و کولیت زخمی (بیماری روده ای) مصونیت پیدا می کنند.

درمان و پیشگیری سریع اسهال کودکان
در زمان اسهال کودکان بالای 6 ماه، مصرف غذاهای معمولی باید افزایش یابد تا از کم آبی و سوء تغذیه کودک پیشگیری شود حتی پس از بهبود نسبی اسهال نیز خوراندن غذا و شیر مادر به کودک باید افزایش یابد.

برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط