درمان اسهال به روش طب سنتی

رضا صادق زاده

در طب سنتی هند موز کال، یبوست زا است و در درمان اسهال ساده و خونی مفید میباشد

درمان اسهال با داروی گیاهی و طب سنتی

درمان گیاهی و طب سنتی برای رفع سریع اسهال

عمده ترین دلیل اسهال عفونت روده ها است که ممکن است در پی این شرایط به وجود بیاید: ویروس، باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می شود.

اسهال می تواند در اثر ابتلا به عفونت های میکروبی، بیماری ها (نظیر التهاب های روده ای و ایدز)، ناسازگاری های غذایی، حساسیت به الکل یا مسمومیت ها بروز نماید.

اسهال بیماری خطرناکی بوده که با از دست دادن آب و املاح ضروری بدن همراه است و در صورت ابتلا نیاز است تا به شکل جدی درمان شود و در صورت عدم درمان با عوارض خطرناکی همراه خواهد بود.

در بهبود زخم های روده کاربرد داشته و همچنین شیره گل های موز برای درمان اسهال خونی معجزه می کند.

اصولا اسهال خفیفی که با سایر علائم (تب، دفع خون و …) همراه نباشد، خودبخود بهبود می یابد، اما در صورتی که حالت آزاردهنده ای به خود بگیرد، می توان از فرآورده های ضد اسهال بهره گرفت. این فرآورده ها نیز تنها در درمان شرایط موقت و گذرا توصیه می شوند.

در صورتی که اسهال بیش از دو روز به طول بیانجامد، یا با تب بالا و از دست دادن پنج درصد کل آب بدن یا دفع خون همراه شود، هرگز خوددرمانی نکنید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است اسهال باعث از دست دادن مقدار زیادی از آب و املاح بدن شود. در این شرایط، دهان خشک شده و چشم ها گود می افتند. ضعف، کاهش میزان دفع ادرار و سرگیجه نیز از علائم دیگر این عارضه هستند. بنابراین جایگزینی آب از دست رفته برای افراد مبتلا به اسهال، خصوصا در اطفال، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این گونه موارد می توان با نوشیدن انواع مایعات و یا استفاده از محلول های خوراکی نظیر ORS (او آر اس)، آب و املاح از دست رفته را جبران کرد.

چای ریحان برای رفع بی اشتهایی، درمان اسهال، نفخ و زخم معده به کار می رود.

دم کرده یونجه اسهال را درمان کرده و مصرف زیاد یونجه توصیه نمی شود، زیرا سبب ایجاد نفخ می شود.
علف هفت بند، برای درمان اسهال خونی، بواسیر و اسهال مفید بوده.
مصرف ازگیل خام موجب تقویت بدن می شود و برای درمان اسهال مفید میباشد.

گشنیز گاهی اوقات به عنوان یک ملین برای درمان یبوست و گاهی برای درمان اسهال استفاده میگردد
خرما میتواند در درمان اسهال و اختلالات روده ای نقش داشته باشد.

سیب را می توان برای برطرف کردن اسهال حتی برای کودکان به کار برد. بدین منظور سیب را باید رنده نموده و مصرف شود
مصرف غذاهای نیمه جامد و کم فیبر را کم کم افزایش داده و شروع به مصرف نان تست شده، تخم مرغ، برنج یا مرغ کنید.

درمان اسهال مزمن کودکان با طب سنتی
انقوزه با ویروس ها و باکتری ها مبارزه میکند و در نتیجه علائم اسهال و استفراغ را کاهش میدهد و تاثیرش سریع است.
عسل از دیگر موارد موثر در درمان سریع اسهال است و برای این کار چند قاشق عسل را در روز میل کنید
از مصرف برخی از غذاهای خاص از قبیل محصولات لبنی، غذاهای چرب، پرفیبر و پرچاشنی خودداری شود

بومادران
بومادران یکی از گیاهان دارویی بسیار باارزش است که دارای خواص نسبتاً زیادی است. ازجمله خواص اصلی آن، اثرات ضداسپاسم، ضدنفخ، ضدورم (ضدالتهاب)، مقوی معده، صفراآور و برطرف کردن بی اشتهایی است. مصرف خوراکی آن جهت برطرف کردن مشکلات روده ای – معده ای ازجمله اسهال و دل درد بسیار موثر است. بومادران سالیان دراز در طب عوام به عنوان بندآورنده خونریزی ازجمله هموروئید و قاعدگی مصرف می شود. اثر بندآورنده خون این گیاه را مربوط به آلکالوئید آکی لتین می دانند که باعث کاهش زمان انعقاد می شود. بومادران در مشکلات پیش قاعدگی (PMS) باعث منظم شدن قاعدگی، کاهش خونریزی ماهیانه و کاهش درد می گردد. اثر دیگر آن بهتر نمودن جریان گردش خون بوده و به عنوان یک داروی ضد ترومبوز مغزی و شریانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تقویت رگ های واریسی از دیگر آثار خوب این گیاه است. اثر ضد میکروب قوی و کاهش پرفشاری خون بومادران نیز مکرراً گزارش شده است. از اثرات دیگر آن می توان خاصیت ضد حساسیت آن را ذکر نمود. همچنین می توان به عنوان یک گیاه معرق آن را در سرماخوردگی مصرف نمود.

دارچین
دارچین مقوی معده، ضد نفخ و ضد اسهال است. همچنین از آن به عنوان معطر کننده در ادویه جات استفاده می شود.

طریقه و مقدار مصرف:
روزانه می توان 4-2 گرم از پودر دارچین استفاده کرد. استفاده از اسانس آن، روزانه بین 2/0-5 0/0 گرم بلامانع است. دارچین به صورت دیگر و به شرح زیر نیز مصرف می شود.

دم کرده: به 2 تا 4 گرم از پودر دارچین یک لیوان آب جوش اضافه نموده و 20 دقیقه به حال خود می گذاریم. بهتر است درب ظرف بسته باشد و یا پارچه ای روی آن قرار دهیم. سپس صاف کرده و صاف شده را میل می کنیم. دم کرده برای درمان اسهال، ضعف کلیه و حالات سرماخوردگی مفید است.

احتیاط:
استفاده آن در زمان شیردهی، مطالعه نشده است، لذا بهتر است در زمان شیردهی مصرف نشود.

موارد منع مصرف:
در زمان حاملگی، وجود زخم های گوارشی و وجود تب های با منشأ ناشناخته نباید مصرف شود.

برگرفته از تبیان، ستاره، بیتوته

مطالب مرتبط