آیا خوردن ماهی در هفته مهم است؟

رضا صادق زاده

خوردن ماهی در هفته
خانواده ها حتما دو بار در هفته ماهی چرب بخورند

چرا باید در هفته حداقل یکبار ماهی بخوریم

طبق توصیه انجمن قلب آمریکا نیز افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند بایستی هفته ای 180 گرم ماهی( دو بار در هفته و هر بار 90 گرم) مصرف کنند که به علت داشتن اسیدهای چرب غیر اشباع امگا-3 باعث کاهش کلسترول خون شده و احتمال ابتلا به سکته های قلبی را کاهش می دهد.

با افزایش سن، حجم استخوان ها کاهش می یابد و بیماری هایی مانند پوکی استخوان بروز می کنند. برای مقابله با این مشکلات بدن نیاز به دو ماده معدنی مکمل و اساسی یعنی کلسیم و فسفر دارد که بخش مهمی از استخوان ها را شامل می شوند. ماهی بخصوص روغن، کپور و آزاد منبعی غنی از فسفر محسوب می شوند و به استحکام استخوان ها کمک می کنند.

مصرف چند بار ماهی در هفته پیشنهاد میشود؟
یک فوق تخصص جراحی به خانواده ها توصیه کرد، حتما دو بار در هفته، ماهی، خصوصا ماهی چرب مصرف کنند. طی سال گذشته 3680 نفر از مردم استان کرمانشاه به علت بیماری های قلبی-عروقی جان خود را از دست داده اند، افزایش وزن، تغذیه نامناسب، استرس ، فشار خون ، عدم تحرک و استعمال سیگار را از عوامل خطر بیماری های قلبی عنوان کرد.

بدن معمولا دچار کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ است که عملکرد ها و فواید بسیار دارند. این چربی ها همچنین نقش اساسی در پیشگیری از تحلیل های شناختی دارند. جالب است بدانید فسفر در بدن به شکل فسفات پتاسیم، سدیم یا کلسیم وجود دارد و بخش قابل توجهی از تجمع آن در استخوان های بدن است.

کاهش افسردگی با خوردن ماهی
نوع تغذیه را در ابتلا به بیماری های قلبی موثر است طبق مطالعات انجام شده میزان اسیدهای چرب ترانس روغن های جامد نباتی موجود در بازار ایران حدود 40 درصد است، یعنی از حدود 2/1 میلیون تن روغن مصرفی کشور حدود 480 هزار تن آن اسید چرب ترانس است، در حالی که باید دو درصد و به میزان 24 هزار تن باشد.

سلاحی در برابر سرطان و دیگر بیماری ها
مطالعات بسیاری نشان می دهد که مصرف منظم ماهی باعث کاهش خطر ابتلا به تومور می شود. همچنین این تاثیر نسبت به سرطان پروستات نیز شناخته شده است. البته خوراکی های دریایی تاثیرات مثبتی در برابر آرتریت روماتیسمی، پسوریاز1 ، استحاله ماکولای چشمی مرتبط با افزایش سن و آلزایمر نیز دارد. همه این تاثیرات به امگا 3 یا تعادل بین امگا 3 و امگا 6 مربوط می شود.

روغن ماهی را جایگزین مناسبی برای روغن های جامد نباتی است بر اساس مطالعه ای که بر روی 11 هزار و 323 نفر انجام شده مشخص گردیده که مصرف روغن ماهی تا 41 درصد مرگ ناگهانی را کاهش می دهد

خواص غذایی ماهی بسیار است اما برخی افراد هم هستند که تمایلی به خوردن آن ندارند. اگر شما هم جزو این افرادید، بهتر است با چند اثر بی نظیر آن آشنا شوید؛ شاید برای حفظ سلامت خودتان هم که شده، خودتان را قانع کردید که از این پس به خوردن ماهی رو آورید.

حفظ سلامتی با خوردن ماهی
ماهی می تواند با دردهای معمول روزمره مقابله کند زیرا این غذای دریایی، خواص ضد التهابی دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که روغن ماهی قدرت بهبود بیماری ها را در خود دارد. در واقع مصرف منظم این روغن لنفوسیت های B را تقویت می کند که مسئول مقابله با تهاجمات ویروس ها و باکتری هاست. همچنین موجب احساس سرزندگی و تحرک به خاطر ویتامین های B، D و فسفر موجود در آن می شود.

تسریع شیردهی با مصرف ماهی
ماهی حاوی ترکیباتی است که برای رشد مطلوب کودک عالی است. مصرف ماهی برای بهبود شیردهی به مادران جوان توصیه می شود. همچنین در دوران نیز مفید است زیرا خطر تولد زود هنگام جنین را کاهش می دهد. البته باید توجه داشت که ماهی های وحشی مانند آزاد و تن حاوی جیوه هستند که برای کودک مضر است. به علاوه باید از مصرف غذاهایی که با ماهی خام تهیه می شود نیز اجتناب کرد.

کاهش قند خون با خوردن ماهی
دیابتی ها باید ماهی را به عنوان یکی از غذاهای اصلی خود در نظر بگیرند زیرا علاوه بر تامین نیازهای غذایی می تواند به کنترل مقدار قند موجود در خوراکی ها کمک کند. البته توصیه می شود این افراد از ماهی های سرشار از جیوه مانند انواع وحشی پرهیز کنند زیرا عامل پیشرفت دیابت نوع ۲ محسوب می شود. مطالعات اخیر نشان می دهد که امگا ۳ با منشا دریایی تاثیر قابل توجهی برای مقابله با دیابت و عدم تحمل گلوکز است زیرا باعث می شود سلول ها نسبت به انسولین حساستر شوند که همین حالت باعث کاهش قند خون می شود. به افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت نیز توصیه می شود ۳ بار در هفته ماهی میل کنند.

منابع: عصر ایران و تبیان

مطالب مرتبط