با خواص گوجه فرنگی آشنا شوید

رضا صادق زاده

خوردن گوجه فرنگی با چاقی و بیماری ها مقابله کنید. گوجه فرنگی گیاهی هست یک ساله که شاخه های بلند آن تا ارتفاع یک متر بالا می رود و دارای گل هایی زرد رنگ می باشد.

خواص گوجه فرنگی

گوجه فرنگی داروی سرطان

مصرف زیاد گوجه فرنگی، خطر دچار به سرطان پروستات را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات پژوهشگران ایتالیایی نشان داده مصرف گوجه فرنگی پخته می تواند از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری کند. این پژوهشگران می گویند: ما فهمیدیم که یک رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی مخصوصا گوجه فرنگی که همراه با دانه ها و پوست آن پخته شده باشد، می تواند پیشرفت تومورهای پروستات و عوامل التهابی مربوط با این فرآیند را کاهش دهد.

این دانشمندان برای دستیابی به این نتایج، روی موش های آزمایشگاهی اصلاح ژنتیکی شده، مراحل پیشرفت تومور پروستات انسان را شبیه سازی کردند. بعد این موش ها به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول به میزان 10 درصد از رژیم غذایی روزانه خود گوجه فرنگی پخته دریافت می کرد و در رژیم غذایی گروه دوم گوجه فرنگی نبود.

آب گوجه فرنگی و خواص درمانی آن
نتایج این بررسی ها نشان داد که نمونه های آزمایشگاهی گروه اول 11 تا 67 درصد بیشتر از موش های گروه دوم زنده ماندند و تومور بسیار آهسته و به کندی مراحل تکامل خود را پیش رفت. همچنین بیشترین فعالیت آنتی اکسیدانی و کمترین سطح التهاب در آن ها دیده شد.

علاوه بر آنکه گوجه فرنگی مصرف خوراکی و درمانی دارد، بعضی از انواع آن به صورت زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت گونه های متعدد گوجه فرنگی در PH، رنگ، آلودگی به بیماری ها و مقاومت مکانیکی می باشد. گوجه فرنگی را باید هنگامی که به طور کامل رسیده و قرمز شد، بخورید. به طور نرمال، میوه گوشت دار گوجه فرنگی را هنگامی که به طور کامل رسید، از بوته جدا می کنند اما در بعضی موارد، گوجه فرنگی نارس و سبز را می چینند تا با گذشت زمان رسیده و قرمز شود.

خاصیت گوجه فرنگی برای پوست

خوردن گوجه فرنگی پخته توانایی بدن در مبارزه با پرتوهای ماورای بنفش خورشید را زیاد کرده و مانند ضد آفتاب از پوست محافظت می کند. افرادی که دچار سوختگی های پوستی می شوند، می توانند با مصرف گوجه فرنگی پخته، توانایی بدن را در ترمیم این سوختگی ها زیاد کنند. زیرا استفاده از گوجه فرنگی می تواند در ایجاد طراوت پوست موثر باشد و از چین و چروک های زود هنگام پوست پیشگیری کند.

تحقیقات نشان می دهد آنتی اکسیدان موثر در گوجه فرنگی به نام لیکوپن به صورت خام سخت تر جذب شده و مورد استفاده بدن قرار می گیرد و عمل پختن جذب این ماده را در بدن راحت تر می کند.

پیشنهاد می شود که از این گوجه های نرسیده و سبز رنگ استفاده نشود، زیرا به دلیل داشتن ماده ای سمی به نام سولانین، مصرف آنها در بدن، ایجاد مسمومیت می کند.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
گوجه فرنگی را به دو صورت خام و پخته میخورند و صنعتگران غذا نیز با استفاده از تکنولوژی و دانش روز، انواع متعددی از محصولات غذایی تهیه شده از گوجه فرنگی را به بازارها می آورند. محصولاتی امثل رب گوجه فرنگی، پوره گوجه فرنگی، آب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی، پودر گوجه فرنگی و…

گوجه فرنگی غنی از ویتامین A ،B1، B2 و C، آب، املاح و مواد معدنی از جمله کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، مس، روی، ارسنیک و کبالت می باشد. میزان قند موجود در گوجه فرنگی (گلوکز و فروکتوز) کم بوده و علاوه بر آن مقداری پروتئین و چربی نیز در گوجه فرنگی است. رنگ دانه اصلی گوجه فرنگی لیکوپن بوده که باعث ابعاد رنگ قرمز آن می شود.

پوست گوجه فرنگی دارای مقادیر فراوانی از کاروتینوئیدها است که به وسیله سلول های روده انسان جذب می شود. بنابراین معمولا توصیه می شود که این سبزی خوش طعم همراه با پوست میل شود. گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن مواد مغذی زیاد، یکی از پایه های اصلی سبزی ها در رژیم های غذایی معروف و کارآمد می باشد.

مورد جالب آن است که پختن گوجه فرنگی باعث از بین رفتن یا کاهش میزان مواد مغذی آن نشده و حتی در بعضی موارد، هضم آن را در بدن آسان تر می کند. نکته مهمی که قبل از مصرف کردن گوجه فرنگی باید رعایت شود، شستن و ضدعفونی کردن آن میباشد.

گوجه فرنگی

خواص خوردن گوجه فرنگی

خوردن گوجه فرنگی باعث کاهش ابتلا به سرطان لوزالعمده و پروستات می شود. اثر گوجه فرنگی در این بیماری ها به لیکوپن آن نسبت داده می شود. اگر چه مصرف آن را همراه با سایر سبزی ها از جمله کلم بروکلی پیشنهاد می کنند و احتمال مکمل بودن این سبزی ها و تأثیر همزمان آنها در درمان بیماری وجود دارد. علاوه بر سرطان لوزالمعده و پروستات، تأثیر گوجه فرنگی در درمان سرطان های ریه ، معده و سایر انواع آن نیز مورد بحث و تحقیق میباشد.

لیکوپن گوجه فرنگی، آنتی اکسیدانی هست که مانع ایجاد کلسترول بد خون می شود و به همین جهت از بروز حملات و بیماری های قلبی جلوگیری می کند. باید توجه شود که مصرف گوجه فرنگی خام باعث دفع بخش زیادی از لیکوپن موجود در آن می شود. بنابراین بهتر است که گوجه فرنگی را بیشتر به صورت پخته میل کنید زیرا در این صورت، لیکوپن بیشتری در دسترس سلول های بدن قرار می گیرد.

گوجه فرنگی به دلیل نداشتن نمک و قند غذای مناسبی برای افراد مبتلا به دیابت و فشارخون است و گوجه فرنگی به دلیل داشتن فیبر و مواد قندی اندک، در کاهش وزن افراد مؤثر است.

خواص دارویی دانه گشنیز در طب سنتی
به مادران شیرده پیشنهاد می شود که در سبد غذایی روزانه خود، گوجه فرنگی را فراموش نکنند چون مصرف آن موجب افزایش شیر و بهبود بافت آن است.

گوجه فرنگی ضامن سلامت و شادابی پوست بدن مخصوصا پوست صورت می باشد. با مالیدن آب گوجه فرنگی به پوست، به مرور زمان جای جوش های کهنه و نیز لکه های قهوه ای روی پوست پاک شده و پوست، لطافت و شادابی خاصی بدست می آورد.

گوجه فرنگی داروی خوبی برای رفع عصبانیت های افراد میباشد. مصرف مداوم گوجه فرنگی همراه با غذا و به صورت سالاد، سیستم عصبی بدن را تقویت کرده و آرامش را به همراه دارد.

ویتامین A موجود در گوجه فرنگی، باعث تقویت بینایی و سلامت پوست، مخاط و استخوان ها است.
مصرف گوجه فرنگی همراه با مواد نشاسته ای مخصوصا حبوبات، باعث هضم بهتر این مواد در معده است.

خوردن گوجه فرنگی احتمال دارد در برخی افراد آلرژی یا حساسیت های پوستی ایجاد کند. پیشنهاد می شود افرادی که دچار آلرژی هستند، هنگام بروز این بیماری از مصرف مواد حساسیت زا مخصوصا گوجه فرنگی خودداری کنند، همچنین افرادی که دچار بیماری تیرگی زیر چشم هستند باید توجه داشته باشند که یکی از علل این بیماری، حساسیت و آلرژی است. این افراد نیز باید در میزان مصرف گوجه فرنگی احتیاط داشته باشند.

گوجه فرنگی حفظ تناسب اندام

گوجه فرنگی به علت داشتن فیبر زیاد، مواد قندی کم و کالری کمی که دارد در کنترل وزن موثر می باشد و افرادی که قصد کاهش وزن دارند، می توانند از گوجه فرنگی استفاده کنند. همچنین بررسی ها نشان داده است گوجه فرنگی با ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی به کنترل وزن کمک می کند. پیشتر مشخص شده بود که گیاه خواران و افرادی که زیاد میوه و سبزی میل می کنند

در مقایسه با کسانی که در رژیم غذایی شان زیاد از غذاهای فرآوری شده استفاده می کنند، لاغرتر هستند. اکنون دانشمندان دریافته ‏اند که این موضوع تنها به دلیل پایین بودن کالری سبزی و میوه ها نیست بلکه لیکوپن موجود در سبزی ها و میوه ها با کاهش هورمون اشتها، به احساس سیری افراد کمک کرده.

دانشمندان انگلیسی با بررسی تاثیر مصرف نان غنی شده با سبزی ها بر 17 زن 18 تا 35 ساله دارای وزن طبیعی، کشف کردند بین افرادی که نان های غنی شده با پنیر خامه ای، هویج و گوجه فرنگی مصرف کردند، آن هایی که نان دارای گوجه فرنگی میل کردند، بیشتر احساس سیری می کردند.

فواید گوجه فرنگی در کاهش درد

آنتی اکسیدان موجود در گوجه فرنگی از بروز دردهای بعد از جراحی های شکمی پیشگیری می کند. لیکوپن که رنگ قرمز گوجه فرنگی از آن است، از ترشح دسته ای از پروتئین ها که در تشکیل بافت های غیر طبیعی و چسبنده داخل شکم نقش دارند، پیشگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد رژیم غذایی که در آن گوجه فرنگی یا محصولات تهیه شده از آن به مقدار زیادی گنجانده شده باشد.

راهی خوب برای کنترل تشکیل این بافت های شکمی است. زمانی که این بافت‎ ها درون شکم تشکیل می شوند بیشتر باعث اتصال غیر طبیعی دو ارگان یا بخش هایی از آن ها به یکدیگر خواهند شد. این بافت ها باعث یک سری دردهای شکمی و حتی انسداد روده و مثانه و در زنان نیز باعث نازایی می شوند.

آنتی اکسیدان گوجه فرنگی حتی در سس گوجه فرنگی هم به میزان فراوانی می باشد. این آنتی اکسیدان اثرات خوبی هم در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی و بعضی از انواع سرطان دارد.

برگرفته از تبیان
مطالب مرتبط