خواص گلابی و ارزش غذایی آن

رضا صادق زاده
خاصیت گلابی، فواید گلابی

گلابی برای معالجه امراض سینه یک میوه عالی است و این خاصیت مربوط به تانن آن است و اگر گلابی کمی گس باشد برای سینه بهتر است

ترکیبات و خواص گلابی

گلابی سرشار از فیبرهای غذایی است و پوست آن منبع آنتی اکسیدان هاست. به همین دلیل این میوه ی مفید از ابتلا به برخی از سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند. در واقع پوست گلابی اجازه نمی دهد چربی های خون افزایش یابد و در عین حال می تواند میزان آنتی اکسیدان های خون را افزایش دهد.

گلابی (Pear) از پرخاصیت ترین میوه های موجود در طبیعت است. کمک به درمان انواع عفونت، اسهال، نقرس و افزایش فشار خون از خواص گلابی میباشد.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
گلابی سرشار از ویتامین ها و همچنین آب می باشد که تا هست باید از آن بهره برد. در واقع این میوه ی خوش طعم حاوی 80 درصد آب است اما بر خلاف تمام نوشیدنی های پرکالری، در هر 100 گرم گلابی فقط 50 کالری وجود دارد.

ترکیبات فنولیکی، فلاوونوئیدها و اسیدهای فنولیک، بیشتر در پوست گلابی وجود دارند تا در گوشت میوه بنابراین توصیه می شود گلابی را نیز همانند سیب، با پوست میل کنید

خواص گلابی، میوه گلابی

ارزش غذایی گلابی

با توجه به محتوای بالای فیبر گلابی می توان از آن به عنوان ملین استفاده کرد. به علاوه چنانچه می دانید فیبر یکی از عوامل تغذیه ای است که در حفظ سلامت بدن به خصوص دستگاه گوارش نقش مهمی ایفا می کند.

گلابی حاوی ریزمغذهایی چون فلوئور، سلنیوم، کرم و بور است که برای سلامتی و تامین ریزمغذی ها ی بدن بسیار مفید است. گلابی دارای دانه ها ی بسیار ریزی است که خصوصا نزدیک هسته آن زیاد است. این دانه ها از جنس سلولزاست و در دستگاه گوارش هضم نمی شود. از این رو با عبور از دستگاه گوارش، معده و روده را پاک می کند و کلیه مواد زاید باقیمانده در شکم را دفع می کند.

گلابی برای غدد داخلی بدن بسیار مفید است. تانن و پتاسیم آن، اسیداوریک را به هر اندازه که باشد حل می کند. به همین جهت افراد مبتلا به نقرس، آرتروز و رماتیسم می توانند از آن بهره زیادی ببرند.

گلابی برای معالجه امراض سینه یک میوه عالی است و این خاصیت مربوط به تانن آن است و اگر گلابی کمی گس باشد برای سینه بهتر است.
گلابی به علت دارابودن آرسنیک رعشه را درمان می کند.

خواص غذایی ماهی کیلکا
ماده مهم دیگری که در گلابی موجود است عنصر بور است که با افزایش جذب کلسیم، از بروز پوکی استخوان به خصوص در زنان یائسه جلوگیری می کند.
فیبر موجود در گلابی لینین است که غیر قابل حل بوده و برای کاهش کلسترول خون بسیار مؤثر است.

بررسی های مختلف نشان داده است که خوردن گلابی کامل یعنی با پوست بیشترین میزان آنتی اکسیدان ها را برای بدن تأمین می کند.

از این گذشته پژوهش های دیگری نیز نشان داده است که مصرف میوه، تأثیرات متفاوتی روی قدرت آنتی اکسیدانی و چربی های خون می گذارد. البته این تأثیر بر حسب این که فرد سیگاری باشد یا اصلاً اهل دخانیات نباشد متفاوت است.

واقعیت این است که مصرف روزانه ی میوه (یک عدد گلابی، یک عدد سیب، 200 میلی گرم آب پرتقال) قدرت آنتی اکسیدانی بدن غیر سیگاری ها را تقویت می کند. البته محققان مشاهده کردند که سیگاری ها نیز از فواید میوه ها بی نصیب نمی مانند. مصرف میوه و به خصوص گلابی در این افراد باعث کاهش چربی های خون می شود.

از این گذشته فیبرهای موجود در گلابی روی عملکرد روده ها تأثیر می گذارد و عمل دفع را راحت تر می کند بنابراین برای افرادی که از یبوست رنج می برند مفید است.

قند گلابی

قند موجود در میوه ها و به خصوص گلابی را فروکتوز می گویند. این قندها مستقیماً وارد خون نمی شوند و اندکی طول می کشد تا جذب خون شوند. در این حالت میزان قند خون آرام آرام بالا می رود بنابراین باعث ایجاد حس گرسنگی نمی شوند. بنابراین این قندها به حفظ وزن مناسب کمک می کند. در واقع می توان گلابی را همیار لاغری دانست. گلابی با 12 درصد گلوسیدی که دارد یک میوه ی انرژی زا محسوب می شود.

آنتی اکسیدان های گلابی

گلابی حاوی ترکیبات فنولیک زیادی است. این ترکیبات که در مواد غذایی گیاهی وجود دارد به لطف قدرت آنتی اکسیدانی خود می توانند از سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کنند. البته باید بگوییم که این ترکیبات فنولیکی، فلاوونوئیدها و اسیدهای فنولیک، بیشتر در پوست گلابی وجود دارند تا در گوشت میوه بنابراین توصیه می شود گلابی را نیز همانند سیب با پوست میل کنید.

فیبرهای گلابی

این میوه ی خوش طعم حاوی حدوداً 3 درصد فیبر است که عمل دفع را آسان ساخته و از بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کنند. حدود دو سوم فیبرهای موجود در گلابی از نوع فیبرهای نامحلول هستند. البته باز باید تاکید کنیم که پوست گلابی حاوی فیبر بیشتری است. همانند «پکتین» موجود در سیب، فیبرهای گلابی نیز در معده حجیم می شوند و احساس سیری ایجاد می کنند.

ویتامین ها و مواد معدنی گلابی

اگرچه گلابی منبع ویتامین C نیست اما این میوه ی مفید حاوی ویتامین های دیگری مثل ویتامین E می باشد. اما همین میزان اندک ویتامین C به همراه ویتامین E به صورت سینرژی یا همان توان افزایی عمل می کنند. یعنی این که دو یا چند عنصر با هم همیاری یا برهمکنش دارند و برای همین خواص آنتی اکسیدانی ویتامین E چندین برابر می شود.

از این گذشته گلابی حاوی میزان قابل توجهی املاح معدنی است. در واقع گلابی حاوی کلسیم، فسفر، منیزیم و آهن می باشد.

مضرات گلابی، خواص گلابی

نکاتی درباره فواید گلابی

آیا می دانستید که مصرف گلابی دندان ها را از پوسیدگی حفظ می کند؟ در واقع همه می دانیم که قند در دهان حل می شود و بنابراین باعث ایجاد پوسیدگی هایی در دندان ها می شود. با این حال گلابی حاوی سوربیتول است که هضم غذا را تسهیل می بخشد اما همین قند موجود در گلابی در دهان تجزیه نمی شود و بنابراین به دندان ها آسیبی نمی رساند.

معرفی خواص غذاهای دریایی
همان طور که گفتیم گلابی حاوی سوربیتول و فروکتوز است. این قندها می توانند در افراد حساس باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل نفخ، باد معده، اسهال و دل درد شوند. در واقع مصرف روزانه 10 گرم سوربیتول یعنی معادل حدوداً دو و نیم گلابی متوسط می تواند در افراد بزرگ سال به مشکلاتی که اشاره شد منجر شود. همچنین مصرف روزانه 50 گرم فروکتوز معادل حدوداً 5 گلابی متوسط یا دو و نیم فنجان نکتار گلابی می تواند باعث اسهال شود. در کودکان نیز مصرف نکتار گلابی همانند مصرف آب سیب می تواند دلیل اسهال مزمن شود.

جلوگیری از سیاه شدن گلابی

وقتی گلابی بریده می شود بلافاصله سیاه می شود. برای جلوگیری از این پدیده ی طبیعی کافی است مقداری آب لیموترش به آن بزنید. معمولاً گلابی را می توان به مدت 3 روز در هوای آزاد نگهداری کرد. توصیه می کنیم یک ساعت قبل از مصرف گلابی آن را از یخچال خارج کنید؛ در این صورت می توانید هر چه بیشتر از عطر این میوه ی خوش طعم بهره مند شوید.

منابع: مجله ستاره، پرشین پرشیا -> persianpersia.com
مطالب مرتبط