خواص هسته انگور برای سلامتی بدن

رضا صادق زاده

خاصیت هسته انگور در بدن

خواص فراوان هسته انگور برای حفظ سلامتی بدن

هرچه از فواید هسته انگور بگوییم باز هم کم است هسته این میوه تابستانی باعث پیشگیری از سرطان و حفظ گردش خون می شود دارای آنتی اکسیدان بسیار زیادی می باشد که برای سلامتی بدن نقش مهمی را ایفا می کند یکی از راه های مقابله با التهاب و عفونت های بدن خوردن هسته انگور است

هسته انگور دوست چشم ها است به خاطر اینکه حاوی میزان قابل توجهی ویتامین E می باشد. این هسته های سرسخت برای کاهش خستگی چشم ها که به دلیل چشم دوختن به صفحه ی رایانه یا تلویزیون و یا مطالعه ی زیاد بروز می کند موثر است

هسته انگور سرشار آنتی اکسیدان
هسته انگور سرشار از آنتی اکسیدان از جمله اسید فنول ها، توکوفرول و پروانتوسیانیدین است که برای سلامتی بدن غوغا می کنند. این آنتی اکسیدان ها بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و باعث تقویت بافت ها و ارگان ها می شوند. خواص آنتی اکسیدانی، ویتامین ها ی C و E و بتاکاورتن موجود در هسته انگور به مدت 3 روز در بدن فعال می شوند و با عناصر مضر و آسیب رسان مقابله می کنند.

– حاوی اسید لینولیک (چربی مفید) است که برای مبتلایان به بیماری دیابت مفید است.
– رگ ها و مویرگ های شکسته یا آسیب دیده را بازسازی و تقویت می کند.
– خواص ضد التهابی دارد که درد و ورم بر اثر آرتریت را تسکین می دهد.

هسته انگور روشی برای مقابله با آلودگی
شاید کمی عجیب به نظر برسد اما نتایج پژوهش ها نشان می دهند که هسته انگور نه تنها ما را در برابر آلودگی ها حفظ می کنند بلکه تأثیر منفی دخانیات را نیز تا حد زیادی کاهش می دهند. اگر در شهرهای بزرگ و در میان آلودگی هوا زندگی می کنید و یا جزو سیگاری های غیرفعال (افراد غیرسیگاری که در معرض دود سیگار قرار دارند) یا فول استرس هستید حتماً انگور میل کنید و هسته های آن ها را در نیاورید.

تحریک و تصفیه خون با هسته انگور
هسته انگور جریان خون را تحریک می کند این عمل باعث جلوگیری از ترومبوز یا تشکیل لخته خون شده و فشار خون را کم می کند. فلاوونوئیدها که جزو دیگر ترکیبات هسته انگور هستند باعث تقویت رگ های خونی و تصفیه ی خون از بقایای داروها و دیگر عناصر مضر می شود. این ترکیبات همچنین برای افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند مفید است.

– نتایج بررسی های متعدد ثابت می کند، عصاره این روغن از بروز سرطان ریه، پروستات، کولون، سینه و معده جلوگیری می کند.
– ورم پس از عمل جراحی را کاهش می دهد زیرا خاصیت ضد التهابی دارد.
روغن هسته انگور، برای مو، پوست و سلامت بدن مفید است.

خاصیت ضد باکتری و ضد التهاب هسته انگور
هسته انگور به طور موثری با التهاب ها و عفونت های بدن مقابله می کند. به همین دلیل برای افرادی که دچار مشکلاتی مانند آرتریت، درماتیت، مشکلات پوست، سینوزیت، گاستریت، ورم معده و عفونت ادراری هستند مفید است. ترکیبات موجود در هسته انگور باعث تمیزی روده ها می شود.
هسته انگور برای داشتن موهایی سالم تر

هسته انگور برای سلامت موها نیز مفید است چون باعث تقویت و مقابله با ریزش مو می شود. ترکیبات موجود در هسته انگور به تحریک جریان خون کمک کرده و خون را در مویرگ ها نیز به جریان در می آورند. این مسئله نیز باعث تغذیه ی سلول های پوست سر شده و از ریزش مو جلوگیری می شود.

خواص ضد سرطانی هسته انگور
خواص آنتی اکسیدانی هسته انگور از آن یک مکمل طبیعی برای مقابله با برخی از انواع سرطان ها ساخته است. این ترکیبات باعث پیشگیری از سرطان های پوست، پروستات و سینه می شوند.

هسته انگور به طور موثری با التهاب ها و عفونت های بدن مقابله می کند. به همین دلیل برای افرادی که دچار مشکلاتی مانند آرتریت، درماتیت، مشکلات پوست، سینوزیت، گاستریت، ورم معده و عفونت ادراری هستند مفید است

خواص هسته انگور
با هسته انگور بینایی را تقویت کنید

هسته انگور دوست چشم ها است به خاطر اینکه حاوی میزان قابل توجهی ویتامین E می باشد. این هسته های سرسخت برای کاهش خستگی چشم ها که به دلیل چشم دوختن به صفحه ی رایانه یا تلویزیون و یا مطالعه ی زیاد بروز می کند موثر است. هسته انگور همچنین برای مقابله با بیماری های چشمی ناشی از دیابت مفید است.

– تقویت کننده ریشه مو است و با شوره سر مقابله می کند.
– آنتی اکسیدان قوی آن، مانع از آسیب رادیکال های آزاد می شود.
– میزان کلسترول مفید را افزایش و کلسترول مضر را کاهش می دهد.

هسته انگور حفظ سلامت پوست
مصرف هسته انگور باعث جوانی و سلامت هر چه بیشتر پوست می شود. این هسته ها حاوی کلاژن و رسوراترول است؛ ترکیباتی که با پیری سلول های پوستی و بروز چین و چروک مقابله می کند. باید بدانید که اکثر کرم های موجود حاوی هسته انگور (به منظور کاهش آکنه و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست) هستند. ترکیبات موجود در این دانه ها ترشح کلاژن را فعال کرده و پوست را محکم، مرطوب کرده و به تقویت موها و مقابله با آکنه ها نیز کمک می کنند.

هسته انگور را چگونه مصرف کنیم؟
برای برخورداری از خواص هسته انگور لازم است که در گام اول انگور را درسته و با هسته میل کنید.

با این حال برای بهره مندی بیشتر از خواص آن راه های دیگری نیز وجود دارد. عصاره یا کپسول های هسته انگور نیز وجود دارد. اگر می خواهید صرفاً با مصرف انگور درسته از خواص هسته انگور بهره ببرید حتماً میوه را به خوبی شستشو دهید. اگر به میوه های ارگانیک دسترسی دارید از آن ها استفاده کنید.

– به عنوان مرطوب کننده به ویژه برای پوست های حساس مفید است و هیچ نوع واکنش حساسیت زایی ایجاد نمی کند.
– سرشار از آنتی اکسیدان است که در نتیجه روند پیری پوست را کاهش می دهد.
– ماده مغذی موجود در آن به رشد مو کمک می کند.

همچنین می توانید هسته انگور را خارج کرده بشویید و خشک کنید. آن ها را آسیاب کرده و یا به صورت درسته در اسموتی ها یا آب میوه های خانگی بریزید. اگر هسته انگور را به همراه انگور درسته مصرف می کنید حتماً آن را به خوبی بجویید تا راحت تر هضم شوند.

منابع: تبیان و عصر ایران

مطالب مرتبط