تمبر هندی چه خواص و مضراتی دارد؟

رضا صادق زاده

خواص تمبر هندی
میوه های تمبر هندی نیز باعث کاهش کلسترول خون و درمان اختلالات صفراوی می شود
درخت بسیار آهسته رشد می کند و عمری طولانی دارد. تمبرهندی درختی است مرتفع و بلند که ابتدا در هندوستان و آفریقای شمالی رویش داشته است ولی امروزه به علت موارد استفاده فراوان در اکثر مناطق گرم نیز کشت می شود.

برای تهیه تمبر هندی ها میوه ها را شکافته و قسمت گوشت دار آنها را با هسته بیرون آورده و خشک می کنند. تمبر هندی به هضم غذا کمک می کند و اشتها را افزایش می دهد.

این درخت از خانواده نخودها و شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام بوده و با کمی خمیدگی همراه است. این غلاف ها 10 سانتی متر طول داشته و در هر یک از آن ها بین 3 تا 10 دانه قرار دارد که البته خوردن گوشت اطراف این دانه ها برای ما لذت بخش است؛ به این ترتیب که ابتدا پوست آن را کنده و محتویات نرم دور دانه ها خورده می شود. شاید باور نکنید اما در ایران، این درخت در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان پرورش می یابد. همان طور که گفتیم، آب و هوای مناسب کشت تمبرهندی اقلیم گرم و مرطوب است و در مناطقی که دارای این آب و هوا باشند، تمبرهندی را می توان، به راحتی پرورش داد.
نام تمر هندی برگرفته از نام تمبر به معنای خرمای خشک است؛ میوه نرسیده این گیاه به رنگ سبز است و وقتی کاملا رسید به رنگ قهوه ای یا قهوه ای متمایل به قرمز خواهد شد. خشک کردن تمبر هندی طرق مختلفی دارد و در هر منطقه فرق می کند . مثلا در جزایر آنتیل قسمت گوشت دار آن را در ظرف بزرگی که دارای شربت غلیظ در حال جوشی است وارد می کنند تا شربت در منافذ میوه نفوذ کرده و آن را حل کند

تمبر هندی از TAMARIA HINDI مشتق شده و به معنای میوه هندی می باشد . تمبر هندی درختی است بلند که منشا آن از هند و آفریقای شمالی بوده است، ولی امروزه در بیشتر مناطق گرمسیر دنیا پرورش می یابد.

این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای کاروتن، ویتامین C و برخی فلاونوئیدها است. به طوری که می تواند جایگزین خوبی برای ویتامین C در افرادی باشد که دچار کمبود این ویتامین هستند اما فراموش نکنید که خشک شده ی این میوه دارای مقادیر کمتری از این ماده مغذی است.

برگ های آن متناوب و مرکب شامل 10 تا 20 جفت برگچه فشرده و نزدیک به هم است . گل های آن به رنگ زرد مایل به قرمز و به شکل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود.

میوه آن شبیه باقلا به شکل غلاف و با کمی خمیدگی است . این غلاف به طول 10 سانتیمتر می باشد که در آن بین 3 تا 10 دانه قرار دارد

مضرات تمبر هندی
تمبر هندی برای ریه و طحال خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیفی دارند ، ممکن است تولید اشکال کند . این گونه اشخاص بهتر است که تمبر هندی را با کتیرا یا خشخاش بخورند

خواص درمانی تمبر هندی

تمبر هندی از نظر طب قدیم ایران، سرد و خشک است.
– خوردن تمبر هندی باعث پائین آمدن تب می شود.

– مهم ترین مواد شناخته شده موجود در تمبر هندی ترکیبات اسیدی از جمله اسید سیتریک، مالیک و تارتاریک و مواد معدنی نظیر پتاسیم و کمی پکتین است. در پوست درخت تمبرهندی نیز مقداری تانن وجود دارد و سرشاخه های جوان و سبز این درخت دارای مقادیر زیادی ویتامین های گروه B است.
– تمبر هندی خنک کننده بدن است.
– برای رفع تشنگی مفید است.
– دل به هم خوردگی و تهوع را برطرف می کند.
– پوست تمبر هندی قابض و رفع کننده اسهال است.

– گرد تخم تمبر هندی همراه با عسل برای تقویت نیروی جنسی مفید است.
– خانم هایی که حامله هستند از خوردن تمبر هندی خودداری کنند.
– تمبر هندی مقوی قلب است. یک ساعت بعد از غذا میل شود.
– تسکین دهندة آشفتگی و تهوع صفراوی است.

– میوه های این گیاه مورد علاقه بسیاری از مردم است و به عنوان چاشنی و طعم دهنده غذا، دسر، شربت و آبمیوه مورد استفاده قرار می گیرد
– غرغره تمبر هندی برای خناق مفید است.
– مزمزة آن جوشهای دهان را از بین می برد.
– هیچ گاه ناشتا تمر هندی نخورید.

– بهترین طریقه استفاده از تمبر هندی این است که این ماده را درآب خیس کنید و سپس آن را صاف کرده و با نبات بخورید .
– دم کرده تمبر هندی نیز اثر ملین دارد . برای تهیه این دم کرده ، یک قاشق غذا خوری تمبر هندی را با نیم لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت یک ساعت بگذارید بماند. سپس این دم کرده را در طول روز مصرف کنید .

– برای درمان بواسیر دانه تمبر هندی را بصورت پودر کرده روی زخم بپاشید.
– گرد پوست درخت تمر جهت التیام زخم و جراحات سودمند می باشد.
– برای باز شدن اشتها قبل از غذا یک قاشق چای خوری از خاکستر پوست تمبر هندی تناول نمایید.
– برای جمع شدن پوست صورت یا بسته شدن منافذ پوست پودر دانه تمبر هندی را با آب نارنج مخلوط نموده روی پوست بگذارید.
– برای سفید شدن دندانها 100 گرم دانه تمبر هندی + 10 گرم کندر مخلوط کرده مسواک را خیس کنید روی دندانها بکشید.
– برای امراض پوستی آش تمبرهندی در برنامه غذایی خود قرار دهید.

– باعث پایین آمدن حرارت بدن (تب) و رفع عطش می شود. میوه های این گیاه نیز باعث کاهش کلسترول خون و همچنین درمان اختلالات صفراوی می شود.
– تمبر هندی را بپزید و ضمادی از آن درست کنید. این ضماد را روی ورم و قسمت های دردناک بدن بگذارید.

برگرفته از بیتوته -> beytoote.com و تبیان، hidoctor.ir

مطالب مرتبط