خواص ماست و ویتامین های آن

رضا صادق زاده

ماست دارای فواید و خواص بیشماری هم برای سلامتی کلی بدن و هم برای پوست به صورت خاص می باشد زشکان اعتقاد دارند ماست به دلیل داشتن خواص متعدد از پنی سیلین هم قویتر است

خواص ماست چکیده، فواید ماست ترش

خواص دارویی ماست

شواهد تاریخی گویای این مطلب می باشند که ماست بنا بر یک اتفاق تولید شد.
تاریخچه تولید آن به زمانی برمی گردد که شیر را در مشک هایی از جنس پوست گاو و بز حمل می کردند و تحت تاثیر آنزیم های موجود در پوست جانور و گرما، شیر تخمیر شده و نهایتاً اولین ماست به دست آمد.

ماست از تخمیر شیر به دست می آید، پس از حرارت دادن شیر تا دمای 80 درجه سانتی گراد و تغییر و تخریب پروتئین کازئین در شیر و اضافه شدن استرپتوکوکوس و بیفیدوباکتری ها در شیر لخته ایجاد شده و پس از سرد کردن تا دمای 45 درجه سانتی گراد بین 7-4 ساعت ماست به دست می آید

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
ماست یک فرآورده لبنی تخمیری است و در هرم غذایی، در گروه شیر و لبنیات جای دارد و یک واحد مصرفی آن معادل یک لیوان است.

ماست نیز مانند بقیه هم گروه های خود منبع بسیار خوب کلسیم، فسفر، ویتامین های گروه B مانند ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک و روی است. جالب است بدانید که یک لیوان آن حدود 450 میلی گرم کلسیم و1/5 میلی گرم روی دارد.

ماست دارای سه نوع کم چرب، با چربی متوسط و پرچرب می باشد که یک لیوان 240 سی سی ماست حاوی 12 گرم پروتئین، 15گرم کربوهیدرات و 300-280 میلی گرم کلسیم می باشد. ویتامینB12 , B2، پتاسیم و منیزیم در شیر فراوان است.

نسبت بین کلسیم و فسفر در ماست بسیار حایز اهمیت است، زیرا برای داشتن استخوان هایی سالم تنها مقدار کلسیم دریافتی مهم نیست، بلکه مقدار فسفر نیز اهمیت دارد. در واقع نسبت کلسیم به فسفر دریافتی از غذاها، در رسوب کلسیم در استخوان ها موثر است. مناسب ترین نسبت میان این دو ریز مغذی مشابه ترکیب شیر مادر یا استخوان های بدن است، یعنی به ازای هر 1000 میلی گرم کلسیم دریافتی، 440 میلی گرم فسفر باید دریافت شود. چنین نسبتی تنها در لبنیات وجود دارد.

خواص درمانی ماست موسیر
کلسیم موجود در ماست، در حفظ سلامت سلول های روده ای نیز مفید است. مخصوصاً زنان به دلیل بارداری و شیردهی در دوران جوانی و نیز قطع تولید استروژن در دوران یائسگی، بیشتر در معرض پوکی استخوان بوده و باید دقت کنند که روزانه 3 واحد لبنیات بخورند.

پیشگیری از پوکی استخوان (استئوپروز)
مصرف کلسیم و ویتامین D از پوکی استخوان جلوگیری می کند. کلسیم در تمامی سنین در حجم و استحکام استخوان نقش اساسی دارد و ویتامین D جذب کلسیم را بالا می برد. برای دارا بودن استخوان های محکم روزانه 800 تا 1000 میلی گرم کلسیم لازم است که سه لیوان ماست آن را تأمین می کند. امروزه بسیاری از انواع ماست ها با ویتامین D غنی شده است، روزانهIU 400 ویتامین D برای جذب کلسیم لازم می باشد.

اهمیت تولید کننده های اسیدلاکتیک
ماست یک ماده غذایی پروبیوتیک است، یعنی حاوی میکروب های زنده مفیدی است که ماست وارد لوله گوارش می شوند و با جایگزینی در روده ها، این اندام را از وجود باکتری های بیماری زا محافظت می کنند و به عمل تخمیر ادامه می دهند و با تولید اسید های چرب کوتاه زنجیره، به سلامت سلول های روده کمک می کنند.

خاصیت های فراوان ماست پروبیوتیک
یکی از بهترین، نیرومندترین و ارزانترین و سهل الهضم ترین غذاها ماست است جالب است بدانید، مواد غذایی پروبیوتیک به افزایش سطح ایمنی بدن نیز کمک می کنند. مشاهده شده است، کودکانی که مادران شان در ماه های آخر بارداری، از مواد غذایی پروبیوتیک استفاده می کرده اند، کمتر به آلرژی های غذایی، اسهال و اگزما مبتلا می شوند.

ماست به هضم و جذب غذا نیز کمک می کند، زیرا اسید لاکتیک موجود در آن به جذب بهتر کلسیم کمک می کند و محیط مناسب بیولوژیکی را برای بهبود جذب کلسیم و ویتامین ها فراهم می آورد.

خواص ماست برای معده
طبیعت ماست گرم و در درجه دوم سرد است؛ هرچه ماست ترش تر باشد سردی آن زیادتر است باکتری های زنده ی مفید در ماست، به تولید آنزیم لاکتاز نیز می پردازند، آنزیمی که برای هضم قند شیر ضروری است و بسیاری از افراد به دلیل کمبود ترشح این آنزیم در روده، دچار عدم تحمل نسبت به شیر می شوند و با مصرف شیر دچار عوارضی مانند اسهال، نفخ و دل پیچه می گردند. مصرف مرتب ماست، از طریق تولید آنزیم توسط باکتری ها به کاهش این علایم در فرد کمک می کند، ضمن این که در ماست، لاکتوز به اسید لاکتیک تبدیل شده است و این افراد بدون نگرانی می توانند از آن استفاده کنند.

خواص ماست در پیشگیری از سرطان
ماست در کاهش احتمال بروز سرطان روده نیز موثر است. به این ترتیب که لاکتوباکتریاسه های موجود در آن، رشد باکتری های مفید در روده را تحریک کرده و باکتری های بیماری زا را که می توانند به سلول های روده آسیب برسانند، کاهش می دهند. از سوی دیگر این باکتری ها با متصل شدن به اسید های صفراوی، احتمال وارد شدن آسیب به سلول های روده را کم می کنند و از تبدیل نیترات و نیتریت موجود در غذا به ترکیبات نیتروزآمین که سرطان زا هستند، جلوگیری به عمل می آورند.

خواص غذایی ماست فیبردار
ماستی که چربی آن گرفته شده باشد، به مراتب بهتر از ماست پرچرب است کلسیم موجود در ماست نیز ضمن باند شدن با ترکیبات صفراوی، رشد سلول های طولی روده را کم می کند. طی برخی مطالعات دیده شده افرادی که روزانه بیش از 1200 میلی گرم کلسیم مصرف می کنند، 75 درصد احتمال ابتلای کمتری به سرطان روده داشته اند.

ماست با طعم میوه
در کشورهای اروپایی از ماست در دسرهای مختلف نیز استفاده می شود. یکی از محصولاتی که به تازگی وارد بازار ایران نیز شده است، ماست میوه ای است. شما در منزل نیز می توانید ماست میوه ای را با افزودن میوه هایی مانند هلو، گلابی و موز تهیه کنید. فقط به خاطر داشته باشید که در تهیه ماست میوه ای بهتر است از میوه هایی با طعم ملایم استفاده شود.

ماست به انسان نشاط بخشیده و عمر را طولانی و آدمی را در مقابل امراض عفونی حفظ می کند و به او آرامش می بخشد. شست وشوی سر با ماست، مو را تقویت کرده و از ریزش آن می کاهد و مالیدن ماست به دست و صورت باعث نرمی و لطافت پوست شده و از امراض جلدی بویژه جوش غرور جلوگیری می کند.

تهیه ی ماست میوه ای مخصوصا برای کودکان، روش بسیار مناسبی در تشویق آنان به مصرف لبنیات و میوه است و می تواند به عنوان میان وعده ای سالم، جایگزین میان وعده های چرب و پُرکالری کودکان شود، ضمن این که همراهی ماست و میوه باعث می شود ویتامین های موجود در میوه، به کمک اسید لاکتیک موجود در ماست، بهتر جذب شوند. همچنین پکتین موجود در میوه جات با همراهی لاکتوباکتریاسه های موجود در ماست، به کاهش جذب کلسترول کمک می کند که در بزرگسالان حایز اهمیت است.

ایجاد احساس سیری و کاهش وزن بدن
یک لیوان ماست با چربی متوسط حاوی 130کیلوکالری انرژی می باشد. در تحقیقات اخیر بر روی دو گروه 15 نفری از افراد، میان وعده های حاوی مقدار یکسان 130 کیلوکالری (یک لیوان ماست و انواع آب میوه) به افراد داده شده است. در افرادی که ماست را میان وعده خود انتخاب کردند در وعده غذایی اصلی خود به میزان کمتری ماده غذایی مصرف کردند؛ محققین به این نتیجه رسیده اند که ماست احساس سیری را در افراد افزایش می دهد.

خواص دسر ماست میوه ای
همچنین کلسیم موجود در شیر و ماست سبب افزایش متابولیسم شده و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و در درازمدت سبب کاهش وزن بدن می گردد.

به علاوه، ماست چون دارای پروتئین هایی است که هضم آن ها راحت است، می تواند با قطع شیر پس از شیرخوارگی، در رژیم غذایی کودک قرار گیرد. زمانی که کودکان دچار عفونت های روده ای و اسهال می شوند و تا مدت ها ممکن است نسبت به شیر عدم تحمل داشته باشند، ماست را در رژیم غذایی آنها در مقادیر بیشتر بگنجانید، زیرا طی حرارت دادن شیر در فرایند تولید ماست، پروتئین های آن به مولکول های ساده تر تغییر یافته و دارای هضم و جذب آسان تری خواهد بود.
و اما آب ماست

باکتریهای ماست بسیاری از ویتامینهای گروه B را می سازد و به خون می فرستد اسید لاکتیکی که از ماست حاصل می شود روده ها را از میکروبها و عمل زیان بخش آنها پاک می کند. گاهی ماست آب می اندازد. هرگز آب ماست را دور نریزید. آب ماست دارای کلسیم و ویتامین های گروه B بوده و در عین حال پروتئین کمی دارد و می تواند در شرایط محدودیت مصرف پروتئین، مانند بیماران کلیوی و یا در برخی مراحل نارسایی کبدی مورد استفاده قرار گیرد.

درمان اسهال نوزادان با مصرف ماست
در کودکانی که دچار بیماری سوء جذب هستند، ماست به جذب دو ترکیب مهم غذایی پروتئینها و مواد معدنی کمک می کند. اسید لاکتیک موجود در ماست باعث سهولت جذب و هضم این ترکیبات مغذی می شود
برگرفته از تبیان

مطالب مرتبط