خواص فراوان لیمو ترش

رضا صادق زاده

خواص درمانی لیمو ترش

لیمو ترش برای درمان سرطان بسیار مفید است و ماسک آن باعث رفع آکنه یا جوش های روی پوست می شود همچنین لیمو ترش باعث لاغری هم خواهد شد

لیمو ترش درخچه ای است که بلندی آن به چهار متر رسیده و کشت آن فقط در مناطق گرمسیر و آب و هوا مدیترانه ای امکان دارد. شاخه های بلند و برگهای پهن و سبز مات و بیضوی از مشخصات ظاهری این گیاه است.

لیمو ترش اضطراب را از بین می برد
بررسی ها نشان می دهد لیمو تأثیر آرام بخش دارد و خستگی مفرط، سرگیجه، اضطراب، تنش و دستپاچگی را از بین می برد. استنشاق روغن ، هوشیاری و قدرت تمرکز فرد را افزایش می دهد. برای افزایش توانایی کارمندان در محیط کار از خوشبوکننده با بوی لیمو استفاده می شود. اگر حالت عصبی و نگرانی دارید، چند قطره روغن لیمو را روی دستمال بچکانید و بو کنید.

آفت دهان
خاصیت ثابت شده ضدباکتریایی و ضدویروسی لیمو روند بهبود آفت را تسریع می کند. کافی است روزی ۳ بار آب مخلوطی از یک لیموی تازه و یک لیوان آب ولرم غرغره کنید اگرچه در اوایل احساس سوزش خواهید کرد اما با استفاده مکرر احساس سوزش کاهش پیدا می کند.

ابن سینا پزشک معروف ایرانی آب لیمو را بهترین دارو برای تشنجات ناشی از تب می دانست و یرقان را هم با لیمو معالجه می کرد . سنت هیلدگر نیز مصرف پوست لیمو را به زنان تجویز می کرد تا ویار آنها فروکش کند ، قوه هاضمه آنها تقویت شود و دل به هم خوردگی و تهوع آنان برطرف گردد .

تب
تب و لرز می تواند علل متفاوتی داشته باشد اما لیمو همیشه یک درمان مفید است. هر ۲ساعت یک لیوان آب جوش با کمی عسل و آب یک لیموی ترش و تازه بخورید تا تب و لرز شما از بین برود.

خواص لیمو ترش
هر چه از خواص لیمو ترش بگوییم باز هم کم است
لیموترش، بسته ای پر از مواد مغزی است. آب لیمو حاوی ویتامین سی، بی کمپلکس، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و فیبر است. جالب است بدانید لیمو ترش بیشتر از سیب و انگور پتاسیم دارد.

مصرف لیمو ترش برای مقابله با واریس
روغن لیمو خاصیت تقویت کننده رگ ها را دارد که با واریس مقابله می کند. ۶ قطره روغن لیمو را با ۵۰ میلی لیتر روغن مغز گندم، ۲ قطره روغن سرو و ۲ قطره روغن ارس مخلوط کنید و به طور روزانه از پایین پا به بالا به طرف قلب به آرامی ماساژ دهید. برای جان تازه بخشیدن به رگ ها، ۸ قطره روغن لیمو، ۴ قطره روغن سرو و یک قاشق غذاخوری عسل را در آب وان بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه در آب بنشینید.

از آنجایی که آب لیمو می تواند مینای دندان را از بین ببرد، حتما آن را با آب رقیق کنید. پیشنهاد می کنم از آب ولرم استفاده کنید. صبح بعد از بیدار شدن از خواب آب لیمو اولین چیزی باشد که میل می کنید و بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، صبحانه خود را نوش جان کنید. با این کار، از تمام خواص این لیمو ترش جادویی بهرمند خواهید شد.

میخچه و پینه بستن پوست
پماد لیمو را یک شب کامل روی می خچه و پوست پینه بسته بمالید. یا اینکه برشی به ضخامت حدود ۵ میلی م تر را روی می خچه قرار دهید و با باند ببندید. در آن زمان این داستان بر سر زبان ها بود که : 2 نفربه خاطر جرمی که مرتکب شده بودند، از طرف دادگاه به مرگ با نیش افعی محکوم شدند. زنی به آنها رحم کرد و چند لیمو به آنها داد و آنها با خوردن لیمو از نیش افعی ها مصون ماندند و زهر در آنان اثر نکرد.

اگزما
اگر از عفونت پوستی مانند اگزما رنج می برید، لیمو می تواند تسکین دهنده باشد. ۸ قطره روغن لیمو را با یک لیوان آب ولرم و یک قاشق غذاخوری عسل رقیق شده مخلوط کنید. سپس پارچه تمیز را به آن محلول آغشته کنید و روزی ۲ تا ۳ بار به مدت ۱۵ دقیقه روی قسمت مورد نظر قرار دهید. این روش نه تنها عفونت را کاهش می دهد بلکه خارش را نیز از بین می برد. عسل نیز مانند لیمو خاصیت ضدالتهابی دارد و روند بهبود را تقویت می کند.

لیمو ترش در درمان هموروئید
از آنجایی که لیمو ترش تازه زخم های دستگاه گوارش و روده را التیام بخشیده و در درمان یبوست نیز موثر است ، بدینوسیله دلایل اصلی بروز هموروئید را نیز ریشه کن می کند.

خواص لیمو ترش در تقویت دستگاه ایمنی بدن
مصرف ویتامین C، مثل این است که ماشین بدون برق خود را باطری به باطری کنید! آب لیمو سرشار از این ویتامین است. زمانی که مضطرب می شوید، یکی از اولین چیزهایی که در بدن شما کاهش می یابد، میزان ویتامین C در دسترس دستگاه ایمنی بدن شماست؛ به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند در روزهای پراسترس ویتامین C بیشتری مصرف کنیم.

خاصیت لیمو ترش
رفع خستگی مفرط با لیمو ترش
افرادی که مسافت های طولانی پیاده روی می کنند، با احساس خستگی می توانند با ایجاد سوراخی روی لیمو با استفاده از نی آب آن را بمکند تا علاوه بر احساس تازگی، از خواص دارویی لیمو استفاده کنند. کاوشگران برای محافظت از عفونت های منطقه استوایی نیز از لیمو استفاده می کنند. مقدار کمی آب لیمو نسبت به مقدار زیاد آب، تشنگی را به طور موثر رفع می کند. مسافران با تجربه تصریح می کنند

خواص لیمو ترش در درمان اختلالات ادراری
مقدار بالای پتاسیم موجود در لیمو ترش ، در حذف مواد سمی و رسوبات موجود در کلیه و مثانه بسیار موثر بوده و خاصیت ضد عفونی کننده لیمو نیز عفونت های دستگاه ادراری را درمان میکند. لیمو از رشد و بزرگ شدن پروستات جلوگیری کرده و انسداد مجاری ادرار را که ناشی از رسوب کلسیم در دستگاه ادراری است را نیز رفع می کند.

در روز چقدر باید لیمو ترش مصرف کرد؟
برای افرادی که کمتر از ۶۸ کیلوگرم وزن دارند، نصف یک لیموی تازه کفایت می کند. آن را در یک لیوان آب بچکانید و نوش جان کنید. اگر بیشتر از ۶۸ کیلوگرم وزن دارید، نصفه ی دیگر لیمو را هم مصرف کنید. البته همه چیز به ذائقه ی شخصی شما بستگی دارد و می توانید آب لیمو خود را رقیق تر کنید.

خواص آب لیمو تمام نشدنی است و نوشیدن آن، یکی از ساده ترین قدم ها برای سلامتی است. پس نوشیدن آن را از همین امروز شروع کنید.

افزودن کمی آب لیمو به آب آشامیدنی معمولی در شهرهای مختلف، باعث ضدعفونی و مانع بیماری بر اثر حساسیت به آب های آلوده می شود. از آنجایی که روغن لیمو فعالیت مغز را تحریک می کند، هر زمانی که بدون هیچ دلیلی احساس خستگی کردید و یا اینکه به سختی می توانید تمرکز کنید، ۴ قطره روغن لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و هر چند ساعت یک لیوان آب لیمو بخورید.

پلین، گیاه شناس معروف ، لیمو را به عنوان پادزهری قوی می شناخت . نظریه پلین در پایان قرن دوم مسیحی دوباره بررسی شد و به اثبات رسید و معلوم گشت که لیمو واقعاً سموم بدن را از بین می برد.

فواید لیمو ترش در کمک به فرآیند هضم
آب لیمو نه تنها باعث فرآیند هضم بهتر و سالم تری می شود، بلکه سموم (زهرابه های) دستگاه گوارش شما را رقیق می کند و باعث از بین رفتن علائم سوءهاضمه، نظیر سوزش شکم، آروغ و نفخ هم می شود.

فواید لیمو ترش
خاصیت لیمو ترش در رفع بوی نامطبوع دهان
لیمو بوی بد دهان که بر اثر مصرف برخی ادویه ها، کشیدن سیگار و یا کمبود بزاق ایجاد شده را رفع می کند. برای خوشبو کردن دهان، روزی چند بار به طور کامل با یک لیوان آب ولرم حاوی آب یک لیمو غرغره کنید. جویدن یک برش لیمو پس از هر وعده غذایی نیز می تواند مفید باشد

از بین بردن لکه های روی پوست با لیمو ترش
آنتی اکسیدان های موجود در آب لیمو نه تنها لکه های پوست را از بین می برد و کم می کند، بلکه شما را از شر چین وچروک های پوست تان نیز خلاص می کند. حتی می توانید از آب لیمو استفاده و زخم های روی پوست خود را تا حدودی محو کنید. آب لیمو خون را از سموم موجود پاک سازی و طراوت و شفافی پوست شما را حفظ می کند.

خواص لیمو ترش در رفع تب

تب و لرز می تواند علل متفاوتی داشته باشد اما لیمو همیشه یک درمان مفید است. هر ۲ ساعت یک لیوان آب جوش با کمی عسل و آب یک لیموی ترش و تازه بخورید تا تب و لرز شما از بین برود.

برگرفته از جام جم آنلاینو تبیان و amazing.ir و chetor.com

مطالب مرتبط