خواص قارچ پخته و خام

رضا صادق زاده

خواص قارچ پخته

امروزه از قارچ ها به دلیل طعم و بافت شان در تهیه غذاها استفاده می شود بیش از 38 هزار نوع قارچ هست که بعضی از آنها سمی اند و بعضی از آنها قابل خوردن است.

رنگ، شکل و اندازه ی قارچ ها می تواند خیلی مختلف و گوناگون باشد فراعنه ی مصر، قارچ را یک خوراکی لذیذ می دانستند و یونانی ها اعتقاد داشتند که قارچ برای جنگاوران در صحنه نبرد، ایجاد قدرت می کند. رومی ها نیز قارچ را به عنوان یک هدیه از جانب خدا برمی شمردند

قارچ ها به دو دسته ی وحشی و پرورشی تقسیم می شوند رقیق کردن خون، جلوگیری از ایجاد و رشد تومورهای سرطانی کمی از خواص قارچ ها است.

قارچ ها 80 تا 90 درصد، آب دارند و خیلی کم کالری می باشند آنها مقدار کمی چربی و سدیم (نمک) و 8 تا 10 درصد فیبر دارند صد گرم قارچ سفید 17 درصد نیازهای روزانه ی بدن را فراهم می کند.

قارچ ها غنی از ویتامین D هستند

در بین تمام گیاهان فقط قارچ ها هستند که به کمک نور خورشید ویتامین D تولید می کنند هر اندازه که میزان اشعه های ماورای بنفش B بالا باشد sterol های گیاهان بیشتر به ویتامین D تبدیل خواهد شد.

پس قارچ پخته بخورید تا ویتامین D بدن تان را تأمین کنید و یا زیاد کنید و استخوان ها، دندان ها و ناخن های سالم تری داشته باشید.

نقش قارچ ها در تحریک متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن

ویتامین های گروه B در تبدیل گلوسیدها به کربنات نقش زیادی دارند کربنات ها وظیفه ی تولید انرژی لازم بدن را بر عهده دارند این مواد غذایی خوشمزه همچنین به سوخت و ساز چربی ها و پروتئین ها کمک می کنند.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
قارچ ها حاوی میزان زیادی ویتامین B2 و B3 می باشند: 100 گرم قارچ سفید یعنی حدود 6 عدد قارچ متوسط به ترتیب 36 درصد ویتامین B2 و 30 درصد ویتامین B3 مورد احتیاج روزانه ی بدن را تأمین می کنند.

قارچ های سفید، عملکرد دستگاه ایمنی بدن را تحریک می کنند این نوع قارچ ها تولید پروتئین های ضد ویروس و دیگر پروتئین هایی که از سلول های بدن آزاد می شوند را افزایش می دهند و به این ترتیب از بافت های بدن محافظت می کند.

خواص قارچ خام

نقش قارچ ها در تقویت دستگاه ایمنی بدن

نتایج پژوهشی که روی موش ها انجام دادند و در American Society for Nutrition به چاپ رسید نشان می دهد که قارچ های سفید، عملکرد دستگاه ایمنی بدن را تحریک خواهند کرد.

این نوع قارچ ها تولید پروتئین های ضد ویروس و دیگر پروتئین هایی که از سلول های بدن آزاد می شوند را افزایش داده و به این ترتیب از بافت های بدن محافظت می کند.

خواص قارچ پخته

در ژاپن و چین از قارچ shiitake (تصویر مجاور) برای پیشگیری از بیماری های قلبی، ایجاد مقاومت در برابر ویروس ها و بیماری ها، درمان خستگی، سرماخوردگی و آنفلوانزا استفاده می کنند.

خواص غذاهای دریایی بیش از مضرات آنها
یک نوع از عصاره ی این قارچ، از سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت ها مراقبت می کند و فعالیت ضد توموری هم نشان می دهد تعدادی از قارچ ها از خانواده poly poraccae در پزشکی بسیار بکار میروند.

از این بین در مورد قارچ maiitake تحقیقات زیادی در غرب انجام می شود عصاره این قارچ، با افزایش فعالیت گلبول های سفید، سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده تا به ویروس ها و باکتری های مهاجم حمله کند.

قارچ ها از مثانه تان محافظت می کنند

تحقیق هفت پژوهش منتشر شده در Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention نشان داده است هر مقدار که میزان سلنیوم بدن بالا باشد خطر رشد سرطان مثانه به ویژه در زنان کمتر است.

قارچ غنی از آهن

در هر 100 گرم قارچ، تقریبا یک میلی گرم آهن وجود دارد بر عکس خیلی از مواد غذایی گیاهی، قارچ دارای فیتات نیست. فیتات جذب آهن و بعضی مواد معدنی را در بدن کم می کند بنابراین آهن موجود در قارچ به سرعت جذب می شود.

قارچ ها با بیماری ها مبارزه می کنند

سبزیجات رنگی نیز حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان ها می باشند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. اما بر اساس نتایج پژوهشی که در Penn State University به چاپ رسید نشان می دهد قارچ ها نیز به اندازه ی فلفل های قرمز، قابلیت و توانایی جذب رادیکال های اکسیژنه را دارا می باشند.

قارچ سرشار از پتاسیم و مس

قارچ یک منبع عالی پتاسیم می باشد که این ماده به کاهش فشار خون کمک می کند و خطر سکته قلبی را پایین می آورد به طور متوسط قارچ portabella (تصویر مجاور) حتی از یک عدد موز و یا یک لیوان آب پرتقال هم بیشتر پتاسیم دارد.

یک واحد قارچ که شامل 5 عدد متوسط است حدود 20 تا 40 درصد نیاز بدن به مس را تأمین می کند و چنانچه به طور مرتب خورده شود، به کاهش فشار خون کمک کرده و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود خواهد بخشید.

مواد مهم در انتخاب قارچ

قارچ هایی را که سالم هستند و صدمه ندیده اند (اوایل باز شدن چترشان می باشند)، تهیه کنید. با قرار دادن قارچ ها در پاکت کاغذی می توانید تا 7 روز آنها را سالم نگه دارید.

معرفی خواص غذاهای دریایی
قارچ ها را باید ابتدا به آرامی شسته و بعد شست قارچ های پرورشی احتمال دارد خام هم خورده شوند، اما بیشتر قارچ ها را بایستی به شکل پخته میل کنید از قارچ ها به صورت تازه، کنسرو شده، خشک شده و فریز شده استفاده می شود.

نکته بسیار مهم اینکه: قارچ های وحشی را از مکان های قابل اطمینان خریداری کنید، چون بعضی از قارچ های وحشی، سمی اند و می توانند به سلامت قلب، کلیه و کبد صدمه بزنند و حتی کشنده باشند قارچ را می شود به انواع شیوه ها مصرف کرد اما محققان توصیه می کنند افراد قارچ را به صورت خام، پخته، کبابی و یا آب پز میل کنند.

منابع: باشگاه خبرنگاران و تبیان
مطالب مرتبط