خواص فلفل تند در طب سنتی

رضا صادق زاده

فلفل هندی

کپساسین به عنوان مهم ترین عنصر موجود در فلفل سبب کاهش میزان کلسترول خون و کم شدن سیگنال های درد در بدن می شود.

فلفل دم عقربی یا همان کارولینا ریپر در حقیقت یک فلفل دورگه است که از پیوند زدن هابانروی قرمز (Red habanero) و فلفل روح (Ghost Pepper) بوجود می آید و در سال ۲۰۱۳ توانست رکورد گینس را بعنوان تندترین فلفل در کل جهان به خود اختصاص دهد. تحقیقات نشان می دهد که یکی از عواقب بلع این نوع فلفل می تواند حمله قلبی آنی باشد.

خواص فلفل هندی در طب سنتی

باید بگوییم فلفل های دلمه ای نیز به صورت سبز، نارنجی، زرد و قرمز تولید می شوند که اصلا تند نیستند و ما اغلب آنها را با غذا یا در سالاد استفاده می کنیم. فلفلی که به فلفل قرمز نیز مشهور است

کپساسین (capsicin) در فلفل

به نظر شما علت تندی فلفل از چیست؟ کپساسین (capsicin) ماده ای در فلفل می باشد که سبب گرم بودن این گیاه می شود. هر چند که فلفل گیاهی گرم است، اما کپساسین موجود در آن سبب کاهش درجه حرارت بدن شده که یکی از علل اصلی تمایل مردم مناطق آب هوایی گرم به مصرف زیاد فلفل محسوب می شود.

این ماده به بسیاری از خواص درمانی فلفل کمک می کند و سیستم قلبی عروقی را تحریک، سیستم هاضمه را تقویت، درد موجود روی پوست یا مفاصل بدن را تسکین بخشیده و برای مثانه به عنوان داروی ضد احتقان و ضد باکتری کاربرد دارد.

از خواص فلفل دلمه ای چه می دانید؟
فلفل میزان کلسترول خون را پایین می آورد که این امر باعث کاهش فشار خون نیز است. این گیاه همچنین از انعقاد خون در رگ ها پیشگیری می کند، این خواص فلفل به پیشگیری از بیماری های قلبی نظیر آرترواسکلروز(سخت شدن رگ ها) کمک شایانی می کند.

هر چند فلفل سبب سوزش زبان می شود، اما این گیاه واقعاً مسکنی قوی می باشد. کپساسین موجود در فلفل نه تنها درد آرتروز و آرتریت روماتوئید را آرامش می دهد، بلکه هنگام استفاده به شکل موضعی، میزان ورم ناشی از این بیماری ها را کاهش خواهد داد.

فلفل دلمه ای قرمز

فلفل سیاه آیا برای شما مفید است؟

از فلفل سیاه در آروماتراپی استفاده می شود. برای بهبود درد عضلات، حل مشکلات گوارشی و حتی آتریت التهابی موثر است. فلفل سیاه همچنین دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد. حاوی انواع آنتی اکسیدان هاست. افزایش دهنده ایمنی بدن است

فلفل می تواند به افرادی که سیگار را ترک می کنند نیز کمک کند و در درمان های ترک سیگار کاربرد دارد پیش از قرن 16، فلفل در جاوا، سوماترا، ماداگاسکار و در بیشتر کشورهای آسیای جنوب شرقی کشت می شود.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
فلفل با تحریک ترشح آنزیم های گوارشی در معده و نابودی باکتری هایی که می توانند عامل عفونت باشند، قدرت هضم را تقویت کرده. خاصیت ضد باکتری فلفل، همچنین از اسهال ناشی از عفونت پیشگیری می کند.

فلفل سیاه، شایعترین نوع فلفلمی می باشد. این نوع فلفل در حقیقت از خشک شدن میوه کاملا رسیده آن حاصل می شود. از جمله حساسیت هایی که فلفل ایجاد کند قرمزی، خارش و سوزش چشم می باشد.

فلفل سبز نوع دیگری از فلفل است. اگر میوه ی این گیاه را زمانی که هنوز کال هست و کامل پخته نشده خشک کنند فلفل سبز بدست می آید.
فلفل سفید از فلفل قرمز تهیه می شود. فقط قبل از خشپس از برداشتن پوست، فلفل قرمز سفید از فلفل قرمز بوجود می آید.

هنگامی که فلفل تند می خوریم، در بدن مان چه اتفاقی می افتد؟

وقتی شما فلفل تندی را استفاده می کنید، در اصل نورون های عصبی خاصی که وظیفه ادراک درد را دارند، فعال می کنید در حقیقت فرقی نمی کند که شما فلفل بخورید یا خودتان را بسوزانید، در هر دوی این موارد پیغام افزایش درجه حرارت به مغز ارسال می شود

خوردن فلفل را می توان خیلی راحت در عکس العمل هایی که بدن از خود نشان می دهد، دید و این واکنش ها دقیقاً همان عکس العمل هایی است که در زمان سوختگی دیده می شوند

وقتی شما فلفل تندی مانند کارولینا ریپر را می بلعید و این فلفل تند به دیواره معده شما برخورد می کند، احساسی همانند قی کردن یا حالت تهوع خواهید داشت

فلفل ها برای این تکامل پیدا کرده اند که پستانداران نتوانند دانه های آن ها را بجوند. اما پرندگانی که فلفل می خورند، قضیه شان کمی فرق دارد. آن ها دانه های فلفل را به طور کامل می بلعند و از این طریق تنها به پراکنش دانه ها کمک می کنند. سوال اینجاست که فلفل ها هنوز نمی دانند که از دست انسان ها چطور باید فرار کنند و اینکه دقیقاً چکار باید بکنند که انسان ها آنها را نخورند.

فواید فلفل سیاه برای بدن

آنتی اکسیدان های موجود در فلفل سیاه و همچنین خاصیت ضد باکتریایی آن باعث شده تا این ادویه در بهبود سلامت بدن بسیار مفید باشد. برخی از تاثیرات مهم فلفل سیاه شامل جلوگیری از سرطان و دیابت و افزایش سلامت مغز است.

فلفل به این علت که دارای خواص ضد التهابی دارد برای بهبود التهاب لثه مفید است. همچنین مخلوط فلفل با نمک باعث تسکین درد دندان میشود. فلفل همچنین پوست را پاکسازی کرده و به درمان آکنه و سایر بیماری های پوستی مانند برص (پیسی پوست) کمک میکند.

خواص غذاهای دریایی بیش از مضرات آنها
فلفل نقش مهمی در بهبود باروری مردان دارد. فلفل به این علت که سرشار از روی و منیزیم می باشد باعث افزایش سطح تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) شده و همچنین تعداد اسپرم و غلظت آن را افزایش می دهد. روی موجود در فلفل نیز به حرکت اسپرم کمک می کند.

در قدیم راهبان هندی در طول سفر فلفل قرمز را برای افزایش استقامت خود می خوردند. در گذشته فلفل به دلیل گران بودن بیشتر توسط ثروتمندان استفاده می شد.

در قرون وسطی، قیمت فلفل قرمز زیادتر از طلا بود. ویتنام بزرگترین تولید کننده و صادر کننده فلفل در جهان می باشد. هزاران نوع مختلف فلفل وجود دارد که 30 مورد آن کشف شده است.

منابع: تبیان ، دیجی کالا و yazdnews.com
مطالب مرتبط