خواص فراوان میوه پرتقال

رضا صادق زاده

خواص میوه پرتقال

پرتقال فواید فراوانی دارد و مطرح ترین آن پرتقال تامسون است این میوه سرشار از ویتامین c می باشد همچنین دمنوش پوست پرتقال اشتها را کم می کند

خواص بیشمار پوست پرتقال

پرتقال یکی از پر مصرف ترین مرکبات در جهان است. درخت پرتقال مانند درخت کاج یک درخت همیشه سبز است و ارتفاعش می تواند تا ۱۰ متر برسد. زادگاه اصلی پرتقال را جنوب شرقی آسیا می دانند. پرتقال یک میوه پیوندی است که احتمالا در دوران باستان به وسلیه پیوند نارنگی و پومیلو به وجود آمده است.

معروف ترین گونه پرتقال که یک گونه اصلاح شده است پرتقال تامسون ناول است. این نوع پرتقال بسیار شیرین و آبدار است. بیروت پایتخت لبنان یکی از معروف ترین شهرهای پرورش دهنده های پرتقال تامسون ناول است. پرتقال سرشار از ویتامین ث است.

خاصیت ضد سرطانی پرتقال و آب آن
پرتقال سرشار از ماده مغذی گیاهی هسپریتین (hesperitin) هستند. در تحقیقات آزمایشگاهی، عصاره هیسپریتین سبب مهار رشد سلول های سرطانی سینه و تشکیل تومور شده است. هسپریدین (یکی از انواع هسپریتین) به پیشگیری از بروز سرطان حفره دهانی کمک می کند. پوست پرتقال دارای مواد مغذی گیاهی به نام نوبیلتین و تنجرتین است که سبب متوقف کردن حملات سلول های سرطانی می شود. آب پرتقال سرشار از ماده مغذی گیاهی لیمونوئید است که آن هم دارای خواص ضد سرطانی می باشد.

– آب پرتقال برای درمان بیماریهای عفونی چون سفلیس، سوزاک، آبله، سرخک، مخملک، تیفوس، تب زرد و جوشهای صورت بسیار مفید است.
– پرتقال درمان کنندة یبوست مخصوصاً در کودکان می باشد. هر ساعت 1 عدد پرتقال میل کنید به مدت یک هفته یا اینکه پرتقال را با نان سبوس دار به عنوان غذا میل کنید. برای کودکان روزی یک عدد پرتقال مناسب است.
– کسانی که آسم دارند اگر هر روز پرتقال یا آب پرتقال مصرف کنند بیماری آنها کاهش می یابد. روزانه بین 4 تا 5 عدد پرتقال میل کنند.
– کسانی که کولیت دارند اگر رژیم غذایی بگیرند پرتقال به زودی بیماری آنها را رفع خواهد کرد. هر 2 ساعت یک پرتقال همراه 2 عدد خرما میل شود.
– برای درمان رماتیسم پرتقال با آلو یا سیب درختی و انجیر میل شود.

درخت پرتقال
خواص پرتقال برای سنگ کلیه
آب پرتقال بهتر از سایر آب میوه مرکبات از تشکیل مجدد سنگ های کلیه جلوگیری می کند. سنگ کلیه زمانی تشکیل می شود که املاح معدنی و سایر مواد موجود در ادرار به هم پیوسته به صورت رسوب درآید. این بیماری بسیار دردناک و ناراحت کننده است و عود می کند. با تغییرات غذایی می توان تا حدی از تشکیل مجدد این سنگ ها جلوگیری کرد همان طور که سیترات پتاسیم عمل می کند اما بسیاری از افراد تحمل سیترات پتاسیم را ندارند چرا که اثرات جانبی گوارشی در پی دارد. این افراد بیشتر سیترات را از منابع غذایی شان به دست می آورند و یکی از منابع مهم آن آب میوه هایی مثل آب لیمو، گریپ فروت و آب پرتقال است. در میان این آب میوه ها، آب پرتقال بیش از همه سطوح سیترات را در ادرار بالا می برد. این به معنی کاهش کریستالیزه شدن اسید اوریک و اکسالات کلسیم و لذا کاهش تشکیل سنگ است.

– اگر شام فقط پرتقال بخورید آرام بخش خوبی خواهد بود. همراه چند عدد خرما.
– پرتقال خون را تصفیه می کند و تشنگی را فرو می نشاند.
– آب پرتقال برای ناراحتی صفرایی مفید است.
– تخم پرتقال له کرده را بصورت ماسک شبها روی پوست بگذارید چین و چروک پوست را برطرف می کند.
– اسانس پرتقال مسکن خوبی برای دردهای نقرس و رماتیسم می باشد.

خواص پرتقال برای کم خونی
«ویتامین C» به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می کند. خصوصاً در افراد گیاهخوار افزایش مصرف غذاهای غنی از «ویتامین C» از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهن که سبب کم خونی می شود، ضروری است. پرتقال به طور خاص به دلیل دارا بودن فولات برای پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک مفید می باشد.

– تخم بوداده و سرخ شده پرتقال محرک است.
– پرتقال از سرطان معده جلوگیری می کند. دو ساعت بعد از غذا میل شود.
– پرتقال کاهش دهنده کلسترول است (شب بعنوان شام).
– کسانی که می خواهند کلسترولشان پایین آید بهتر است که پرتقال را با گوشت و پی و ورقه های نازک بین آن میل کنند.
– آب پرتقال باعث عدم پیدایش سرطان می شود.

خواص پوست پرتقال
اضافه کردن پرتقال به رژیم غذایی یک راه عالی برای بهبود عطر و طعم است، اما آیا می دانستید که در واقع پوست پرتقال فواید زیادی دارد؟ اکثر مردم به راحتی پرتقال را می خورند و پوست آن را دور می اندازند، اما آنها نمی دانند مهمترین ویتامین آن در پوستش است. دفعه بعد که پرتقال خوردید پوست آن را دور نریزید حداقل در سالاد بریزید. هسپریدین یک آنتی اکسیدان موجود در پرتقال است در پوستش به مقدار زیادی وجود دارد. هسپریدین به محافظت از قلب کمک کرده فشار خون ر ا کاهش داده و سطح کلسترول را تنظیم می کند.

پوست پرتقال را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بدین طریق هسپریدین بدن افزایش یابد. فیبر یک جزء ضروری برای داشتن سیستم گوارشی سالم است و پوست پرتقال حاوی مقادیر بالایی فیبر است. پوست پرتقال به کاهش یبوست کمک میکند. و باعث می می شود روده ها سالم بمانند بسیاری از مردم توسط پوست پرتقال خماری را درمان می کنند . پوست پرتقال را در آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه، بریزید کمی نمک زده وقتی سرد شد بنوشید برای کمک به برونشیت، پوست پرتقال را در یک لیوان، آب گرم، بریزیدو در طول روز آن را بنوشید. فیبر بالا، مواد مغذی موجود در آن به کاهش وزن کمک می کند

خواص پوست پرتقال
پوست پرتقال اشتها را کاهش میدهد نوشیدن چای پوست پرتقال قبل از وعده های غذایی به کاهش اشتها بسیار کمک میکند. پوست پرتقال برای کاهش التهاب مزمن در بدن، و پیشگیری از بیماری های قلبی، ورم مفاصل، و سرطان کمک می کند. اگر دهان بد بو شود، دهانشویه و آدامس را فراموش کنید. در عوض، یک تکه پوست پرتقال بجوید

– آب پرتقال به اضافه عسل یک نوشیدنی خوبی است برای کسانی که درد مفاصل دارند.
– افراد مسلول از خوردن آب پرتقال فراموش نکنند.
– پرتقال میوة خوبی برای کسانی که دیابت دارند، می‎باشد.
– کسانی که سرما خورده اند باید روزی سه عدد پرتقال بخورند.
– برای کسانی که در اثر مصرف زیاد گوشت و پروتئین خون خود را مسموم کرده اند هیچ چیز بهتر از پرتقال و مرکبات نیست.

خواص پرتقال برای جلوگیری از چاقی
مصرف پرتقال بهترین درمان چاقی است و با مصرف آن کمبود املاح بدن برطرف و مقاومت طبیعی بدن زیاد می شود. افرادی که چاق هستند، اگر رژیم پرتقال بگیرند، در رفع چاقی بسیار موثر است. در این رژیم باید چند روز پرتقال بخورند. برای معالجه چاقی و گرفتن رژیم لاغری، یک عدد پرتقال و ۳ عدد لیمو را به برش های نازکی ببرید و آن را مدت ۱۰ دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید. ۲ قاشق سوپ خوری عسل را به آن اضافه کنید و دوباره ۵ دقیقه آن را بجوشانید. بعد آن را صاف و بگذارید سرد شود و هر روز ۳ استکان کوچک از آن را میل کنید.

توجه:
– خواص گفته شده فقط منحصربه پرتقال رسیده می باشد و آب پرتقال موجود در فروشگاهها و سوپر مارکت ها این خواص را ندارند.

منابع: amazing.ir و hamdore.com و hidoctor.ir

مطالب مرتبط