خواص فراوان خوردن روغن هسته انگور

رضا صادق زاده

روغن هسته انگور

خواص شگفت انگیز روغن هسته انگور

روغن هسته ی انگور سرشار از بتاکاروتن و ویتامین های D، C و E است. همچنین حاوی آنتی اکسیدان و اسید چرب اولئیک است اگر تا حال دانه انگور را بیرون می انداختید با خواندن این مطلب پی به اشتباهتان میبرید با جویدن هسته انگور تمام خواص روغن این میوه بهشتی را می گیرید روغن هسته بسیار گران قیمت است و یکی از دلایل مصرف کم آن همین هزینه آن می باشد

از آنجا که روغن هسته انگور حاوی آنتی اکسیدان و اسید چرب اولئیک است، می توان از آن برای سرخ کردن هم استفاده کرد؛ حتی اگر روی بسته بندی آن عبارت «مخصوص سرخ کردن» درج نشده باشد. البته بهتر است برای بهره مندی کامل از تمام خواص این روغن، آن را حرارت ندیده مصرف کنید

چگونه روغن هسته انگور را می گیرند و روغن کدام انگورها بهتر است؟
به طور کلی ما دو نوع انگور داریم؛ انگورهای بدون هسته یا با هسته های بسیار ریز که به آن ها انگور «بی هسته» یا «بی دانه» گفته می شود و انگورهای درشت با هسته های نسبتاً درشت. روغن کشی از هسته انگورهایی با دانه های درشت انجام می شود. برای این کار باید هسته این انگورها هنگام فرآوری انگور برای تهیه انواع آب میوه ها از آن ها جدا و جمع آوری و بعد با دستگاه ها و روش های مخصوصی روغن آن ها گرفته شود. این روغن با بسته بندی مناسبی به بازار فروش راه پیدا می کند.

روغن هسته انگور در کارخانه های هم ساخته می شود؟
در حال حاضر بله. تا یک سال پیش روغن هسته انگور را وارد می کردیم ولی حدود یک سال است که یکی از کارخانه های تولید آب میوه، پس از استفاده از انگورهای هسته دار برای تولید انواع نوشیدنی، هسته آن ها را جدا و روغن هسته انگور ایرانی تهیه می کند. کیفیت این روغن مانند روغن های خارجی است و در فروشگاه های عرضه مواد غذایی هم می توان آن را با برند ایرانی پیدا کرد.

خاصیت هسته انگور در پیشگیری از جوش های پوستی
رژلب ها، کرم های صورت، نرم کننده ها، مرطوب کننده ها و دیگر محصولات آرایشی که دارای روغن هسته ی انگور هستند سرشار از پلی فنول ها می باشند. این پلی فنول ها آنتی اکسیدان های ضدحساسیتی هستند که پیری پوست را به تعویق انداخته و از بروز جوش های پوستی جلوگیری می کنند.

آیا روغن هسته انگور از گران ترین روغن های جهان است؟
به این دلیل که تولیدکنندگان برای تهیه یک شیشه روغن به تعداد بسیار زیادی هسته انگور نیاز دارند و از آنجا که انگور به اندازه دانه سویا، آفتابگردان یا حتی میوه زیتون کشت نمی شود و فراوان نیست، هزینه های تولید این روغن خیلی بیشتر از سایر روغن هاست. تولیدکننده مجبور است برای داشتن صرفه اقتصادی مناسب، قیمت نهایی محصولش را بالا ببرد پس گران بودن این روغن به دلیل داشتن خواص بیشتر آن نسبت به سایر روغن های گیاهی مانند روغن زیتون یا کانولا نیست.

روغن هسته انگور برای پخت و پز مناسب است؟
بله، از این روغن می توان در تهیه انواع سس و سالاد استفاده کرد یا طبخ غذاها را با آن انجام داد. روغن هسته انگور برای تفت دادن مواد غذایی مختلف هم مناسب است ولی به دلیل گران بودن، استفاده از آن برای پخت وپز یا سرخ کردن چندان توصیه نمی شود.

کاهش چین و چروک پوستی با هسته انگور
روغن هسته ی انگور سرشار از بتاکاروتن و ویتامین های D، C و E است. همچنین اسیدهای چربی مانند پالمیتیک، استئاریک و لینولئیک دارد. این اسیدهای چرب در درمان چین وچروک های پوستی بسیار موثراند. همچنین ثابت شده است که این مواد در کاهش اثر زخم های پوستی نیز مؤثر هستند.

خواص روغن هسته انگور
خوردن روغن هسته انگور در همه کشورها محدود است؟

بله، گران بودن این روغن باعث شده مردم دنیا تمایل چندانی به استفاده مستمر از آن نداشته باشند. بیشتر افراد روغن هسته انگور را با هدف بهره بردن از خواص این محصول در سبد غذایی خود می گنجانند و سعی می کنند با مصرف آن همراه سالاد یا غذا، بیشترین سود را از خوردنش ببرند و برای پخت وپز یا سرخ کردن از آن استفاده نمی کنند.

عبارت «مخصوص سرخ کردن» باید روی بسته بندی روغن های هسته انگور درج شده باشد تا بتوان از آن به این منظور استفاده کرد یا می توان آن را برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده کرد؟

خاصیت ضد پیری روغن هسته انگور
از آنجا که روغن هسته انگور حاوی آنتی اکسیدان و اسید چرب اولئیک است، می توان از آن برای سرخ کردن هم استفاده کرد؛ حتی اگر روی بسته بندی آن عبارت «مخصوص سرخ کردن» درج نشده باشد. البته بهتر است برای بهره مندی کامل از تمام خواص این روغن، آن را حرارت ندیده مصرف کنید.

چه تفاوتی خواص روغن هسته انگور و سایر روغن های گیاهی دارند؟
روغن هسته انگور ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی نسبتاً بالاتری نسبت به سایر روغن ها دارد. ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی در پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری ها از جمله ناراحتی های قلبی- عروقی و سرطان ها نقش مهمی دارند و می توانند باعث کاهش تولید رادیکال های آزاد هم بشوند. از طرفی اسیدهای چرب امگا 3، 6 و 9 بالاتری در این روغن وجود دارد بنابراین مصرف متعادل آن می تواند به ارتقای سطح سلامت کمک کند. هر چه این روغن تازه تر باشد، خواص سلامت بخش آن هم بیشتر خواهد بود.

-روغن هسته انگور کلسترول مضر (ال دی ال) را کاهش و کلسترول مفید (اچ دی ال) را افزایش می دهد.
– روغن هسته انگور، برای مو، پوست و سلامت بدن مفید است.مالیدن چند قطره روغن هسته انگور چین و چروک، افتادگی و ترک های روی پوست را کاهش می دهد.
– خواص روغن هسته انگور برای پوست

آیا با جویدن هسته انگورهای مختلف، همه خواص روغن هسته انگور را دریافت می کنیم؟
بله، توصیه می شود هنگام مصرف انگورهای هسته دار، حتماً هسته انگور را بجوید تا از خواص بی نظیر روغن موجود در این هسته بهره مند شوید. با این کار خواص بسیار بیشتری نسبت به مصرف روغن هسته انگور به بدنتان خواهد رسید.

چرا باید هسته انگور را بخوریم؟
این روغن که با جویدن هسته انار و انگور دریافت می شود، کاملاً تازه است و ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی آن ها کاملاً به بدن می رسد. وقتی که روغن ها کمی می مانند، شروع به اکسیده شدن می کنند و کمی خواص و ویتامین های خود را از دست می دهند. ضمن اینکه با جویدن هسته انگور همراه میوه، مقداری فیبر هم به بدن می رسد و این فیبر غذایی می تواند عاملی برای پیشگیری از ابتلا به یبوست، بیماری های قلبی- عروقی و غیرفعال کردن رادیکال های آزاد در بدن هم باشد.

منابع: تبیان delgarm.com و 5040.ir

مطالب مرتبط