خواص غذایی ماهی کیلکا

رضا صادق زاده

خواص ماهی کیلکا
کنسرو ماهی های استخوان دار مانند ساردین و کیلکا منابع عالی کلسیم و فسفر هستند
هضم چربی ماهی ، سریع و از نظر اسیدهای چرب غیر اشباع و به خصوص اُمگا-3 غنی می باشد.

ماهی با داشتن پروتئین با کیفیت بالا، چربی های سهل الهضم و غنی از ویتامین محلول در چربی و انواع مواد معدنی یکی از جایگاه های بسیار با اهمیت را در میان فرآورده هایی حیوانی مانند گوشت قرمز گوشت طیور، تخم مرغ و شیر به خود اختصاص داده است.

ارزش غذایی ماهی کیلکا

از نظر تغذیه ای پروتئین های درجه ی هضم بالایی داشته و کیفیت آن ها با توجه به اسیدهای آمینه ی ضروری برابر با گوشت قرمز می باشد؛ در نتیجه مهم ترین نقش ماهی در تمام کشورهای ماهی خیز برطرف کردن نیازهای پروتئینی می باشد.

هضم چربی ماهی ، سریع و از نظر اسیدهای چرب غیر اشباع و به خصوص اُمگا-3 غنی می باشد. از این رو پزشکان و متخصصین ، اهمیت مصرف ماهی را در رژیم غذایی توصیه می کنند. اما مانند سایر چربی های غیراشباع زود اکسیده شده و طعم نامطبوعی پیدا می کنند.

چربی ماهی منبع ویتامین A و D بوده و قبل از به وجود آمدن مولتی ویتامین به کودکان تجویز می شد. ماهی ها غنی از ویتامین های مختلف می باشند. چربی ماهی منبع ویتامین A و D بوده و قبل از به وجود آمدن مولتی ویتامین به کودکان تجویز می شد.

آموزش طرز تهیه شنیسل ماهی
میزان ویتامین B ماهی نسبتاً زیاد است و گوشت ماهی های دریا منبع خوب و مهمی از نظر مواد معدنی و ید محسوب می شوند. کنسرو ماهی های استخوان دار مانند ساردین و کیلکا منابع عالی کلسیم و فسفر هستند، زیرا این گونه ماهی ها همراه استخوان کنسرو شده صرف می شوند.

ارزش تغذیه ای ماهی کیلکا
کیلکا یکی از انواع ماهی های شمال است، ۷ تا ۱۰ گرم وزن دارد و طول آن از ۱۰ سانتی متر تجاوز نمی کند. این ماهی دارای انواع مختلفی چون کیلکای چشم درشت و معمولی است و ارزش تغذیه ای آن مانند ماهی های بزرگ و در بعضی موارد از گوشت و مرغ بیشتر است.

کیلکا نوعی ماهی کم چرب است که ۷۳ تا ۷۵ درصد وزن آن را آب و عمده ترین قسمت بافت آن را پروتئین تشکیل می دهد. کیفیت پروتئین این ماهی با توجه به اسید آمینه ضروری آن برابر با گوشت قرمز ولی سریع تر از آن هضم می شود و تا ۹۶ درصد قابلیت جذب دارد. چربی گوشت این ماهی براساس گونه و در فصول مختلف سال متغیر است و اغلب ۲ / ۸ درصد وزن ماهی را تشکیل می دهد.

چربی کیلکا سهل الهضم و از نوع غیر اشباع و حاوی امگا – ۳ است. در گوشت این ماهی، مقادیر زیادی ویتامین های محلول در آب نظیر ویتامین B۱۲ یافت می شود و از نظر ویتامین های A و D غنی است. به دلیل آن که قسمت اعظم بافت ماهی را آب تشکیل می دهد، در مقایسه با ماهی های پرچرب کم کالری بوده و مصرف آبپزان آن در رژیم های لاغری توصیه می شود.

طرز تهیه ماهی شکم پر در فر
ید کیلکا زیاد و به دلیل آن که اغلب به همراه پوست و استخوان مصرف می شود، منبع سرشار از کلسیم بوده و مصرف مرتب آن برای خانم های باردار و افرادی که دوران یائسگی و بلوغ را سپری می کنند و نیاز به کلسیم بیشتری دارند، مناسب است.

ماهی کیلکا یکی از مهم ترین انواع ماهی های اختصاصی دریای مازندران می باشد. ماهی کیلکا با جثه ی بسیار کوچک (به طول متوسط 7 تا 10سانتی متر و وزن 7 تا 10 گرم) سرشار از پروتئین، ویتامین و کلسیم می باشد. تاکنون سه گونه ماهی کیلکا در دریای خزر گزارش شده است:

ماهی کیلکا انچووی
ماهی کیلکا چشم درشت
ماهی کیلکا معمولی

طرز تهیه خوراک ماهی کیلکا
ابتدا ماهی را پاک کنید . سر ماهی را بکشید تا روده ی ماهی نیز بیرون آید سپس ماهی ها را شسته و در صافی بیندازید تا آب اضافی آن گرفته شود مقداری روغن در تابه ریخته و روی حرارت بگذارید وقتی گرم شد ماهی ها را در آن تفت دهید در همان حال آبلیموی ترش و مقداری نمک و آویشن روی آن بریزید و مرتب مواد را هم بزنید تا کمی بپزد سپس خلال فلفل دلمه ای را اضافه کنید پس از چهار دقیقه نصف غذا را در دیس بکشید و مقداری سیب زمینی سرخ شده روی آن بریزید باز مقداری از ماهی و یک ورقه سیب زمینی شده بچینید و روی آن را صاف نمایید سپس خامه را بعد از هم زدن روی آن بریزید و صاف کنید.

مواد لازم برای خوراکماهی کلیکا
لیمو ترش: 1 عدد
نمک یمقدار لازم
فلفل دلمه ای: ا عدد
آویشن: 1 قاشق مربا خوری
ماهی کیلکا: نیم کیلو
خامه: 100 گرم

کنسرو ماهی های استخوان دار مانند ساردین و کیلکا منابع عالی کلسیم و فسفر هستند، زیرا این گونه ماهی ها همراه استخوان کنسرو شده صرف می شوند.

ماهی کیلکا در طول روز به صورت گله متراکم یافت می شود و با تاریک شدن هوا پراکنده می گردند. فرمانده ی کشتی قبل از تاریک شدن هوا با استفاده از دستگاه ماهی یاب عملیات تعقیب گله های ماهی کیلکا را انجام می دهد. از آن جایی که ماهی کیلکا در عمق معینی زندگی کرده و به ندرت از این عمق تجاوز می کند؛ در نتیجه برای صید آن ها لامپ الکتریکی باید مستقیماً در عمقی قرار بگیرد که ماهیان در آن عمق به سر می برند.

ماهیان به دنبال لامپ حرکت می کنند و توسط تورهای قیفی مانند به دام می افتند. به طور معمول میزان صید در هر نوبت بین 200تا 300 کیلوگرم می باشد. ماهی کیلکا علی رغم جثه ی کوچک خود، از نظر ارزش و ترکیب مواد غذایی در ردیف مابقی ماهی ها و حتی در بعضی از موارد نسبت به گوشت قرمز دارای مزیت و برتری بیشتری می باشد.

ماهی ها غنی از ویتامین های مختلف می باشند. چربی ماهی منبع ویتامین A و D بوده و قبل از به وجود آمدن مولتی ویتامین به کودکان تجویز می شد.

منابع: سوران و تبیان

مطالب مرتبط