خواص غذایی ماست فیبردار

رضا صادق زاده

مصرف ماست فیبر دار برای افرادی که در معرض بیماری های قلبی و عروقی ،فشار خون،دیابت و چاقی هستند می تواند مفید باشد

خواص ماست فیبردار

خواص تغذیه ای ماست فیبردار

ماست غنی شده با فیبر غذایی که هم اکنون در کشور به تولید رسیده با دو درصد فیبر، غنی شده است. فیبرهای غذایی برای افراد مبتلا به یبوست، کلسترول و تری گلیسرید خون بالا و افراد مبتلا به دیابت مفید هستند.

فیبرها مانند کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین ها یکی از ارکان شش گانه ی رژیم غذایی انسان ها را تشکیل می دهند که توسط آنزیم ها قابل هضم نیستند. از سوی دیگر به دلیل نداشتن کالری یا داشتن کالری بسیار ناچیز، ارزش غذایی رژیمی داشته و باعث چاقی نمی شوند.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
مصرف فیبرها در رژیم غذایی به میزان ۳۰ گرم در روز توصیه شده است . فیبها مانند کربوهیدرات ها ، چربی ها پروتئین ها ،مواد معدنی و ویتامین ها یکی از ارکان شش گانه رژیم غذایی انسان ها را تشکیل می دهند که از سوی آنزیم ها قابل هضم نیستند.

فیبرها به دلیل آنکه قادر به جذب آب زیادی هستند، با افزایش حجم مدفوع، عمل دفع را تسهیل کرده و سبب بهبود نسبی یبوست می شوند. با تخلیه سریع مدفوع از روده بزرگ ، شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز کاهش یابد، زیرا دفع سریع، مانع تماس مواد سمی و سرطان زا با دیواره ی روده بزرگ می شود.

اگر چه بدن قادر به هضم فیبرها نیست، لیکن برخی باکتری های مفید روده می توانند تعدادی از فیبرها را تخمیر کنند که نتیجه فرآیند تخمیر، تولید موادی موسوم به اسیدهای چرب کوتاه زنجیره است که سبب حفظ سلامت دیوار روده کوچک می شوند.

برخی فیبرها، “پری بیوتیک” هستند که غذاهای اختصاصی میکروب های “پروبیوتیک” (میکروارگانیسم هایی که برای بدن مفیدند) به شمار می روند. فیبر استفاده شده در این ماست “پری بیوتیک” با ترکیب اینولین است.

از سوی دیگر به دلیل نداشتن کالری یا داشتن کالری بسیار ناچیز،ارزش غذایی رژیمی داشته و باعث چاقی نمی شود. فیبرها به دو صورت محلول و نامحلول وجود دارند که مصرف فیبرهای محلول به دلیل اثر پری بیوتیکی در بدن و در روده ها بهتر است. فیبرها با جذب آب در سیستم گوارش باعث اضافه شدن حجم غذا و در نتیجه تهسیل دفع می شوند. و در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی با کم کردن از میزان جذب چربی ها موثرند.

خواص آب پنیر و ماست در طب سنتی
فیبر غذایی محلول قادر است چند برابر حجم خود آب جذب کند و ژل پر حجمی را تشکیل می دهد که حجم زیادی از معده را پر می کند. به همین دلیل فیبر محلول یکی از ارکان مواد غذایی رژیمی است که با پر کردن معده، مکانیسم احساس سیری را فعال می کند.

فیبرهای محلول در آب با افزایش چسبندگی مواد غذایی باعث کند شدن تاثیر آنزیم ها و به طبع آن کند شدن کل عمل جذب می شوند. تاثیر مهم این خاصیت جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون است که برای افراد مبتلا به بیماری دیابت یک مزیت بزرگ به شمار می رود.

به دلیل پر مصرف بودن ماست نسبت به سایر فرآورده های لبنی ، افزودن فیبر به ماست می تواند، نقش مهمی در تامین سلامت مصرف کنندگان داشته باشد.

مصرف زیاد ماست فیبردار هم خوب نیست
مصرف ماست فیبر دار برای افرادی که در معرض بیماری های قلبی و عروقی ،فشار خون،دیابت و چاقی هستند می تواند مفید باشد. برای مصرف این نوع ماست ها باید به این نکته توجه کرد که این محصولات از چه ماستی و چه مقدار فیبری تهیه شده اند. در حال حاضر، همه افراد برای لاغر شدن و کاهش اشتها به فیبرها روی آورده اند، اما مساله مهم این است که فیبرها اگر به میزان زیاد مصرف شوند، باعث جذب نشدن مواد مغذی دیگر خواهند شد. بنابراین، مصرف ماست های فیبردار هم محدودیت دارد

منابع: عصر ایران و تبیان

مطالب مرتبط