خواص غذاهای دریایی بیش از مضرات آنها

رضا صادق زاده

فواید و خواص غذاهای دریایی
فواید مصرف یکی دو وعده غذای دریایی در هفته، از مضرات احتمالی آنها بسیار بیشتر است
اگر افراد در هفته بیش از دو وعده غذای دریایی در برنامه غذایی خود دارند، برای کاستن از خطرات مواد آلاینده، بهتر است از غذاهای دریایی متنوع استفاده کنند.

در کل باید گفت در تمام غذاهای دریایی، میزان دیوکسین، PCB و سایر مواد آلاینده در حدی نیست که در مقدار مصرف توصیه شده، خطرآفرین باشد.

با وجود نگرانی های فزاینده ای که اخیراً مصرف مواد غذایی دریایی را زیر سوال برده بود و خوردن ماهی و دیگر خوراکی های دریایی را به خاطر بلعیده شدن جیوه و مواد آلاینده دیگر توسط آبزیان، خطرناک اعلام کرده بود، با توجه به آزمایش ها و تحقیقات متعدد مشخص شد که فواید مصرف یکی دو وعده غذای دریایی شامل انواع ماهی و غذاهای دریایی دیگر در هفته، از مضرات احتمالی آنها بسیار بیشتر است.

اُمگا 3 موجود در غذاهای دریایی بدن را در مقابل سرطان و بیماری قند محافظت کرده و پیشرفت آلزایمر را در مراحل اولیه کند می کند.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
مصرف ماهی و سایر غذاهای دریایی نه تنها به حفظ سلامت قلب و جلوگیری از بیماری قلبی کمک می کند، بلکه مصرف آن توسط زنان باردار و شیرده موجب تقویت بینایی و رشد بهتر مغز جنین و نوزاد می شود.

فواید غذاهای دریایی چیست؟

یکی ازبهترین موادغذایی درجهان ماهی ودیگر فرآورده های دریایی است. این دسته از برای عملکرد خوب مغز وقلب وعروق و کلا برای تمامی اعضای بدن مناسب هستند. خوبست بدانیم ماده ای در چربی ماهی وجود دارد که باعث پایین آمدن کلسترول خون و محافظت قلب وجداره عروق می شود.

مصرف غذاهای دریایی برای گروه های مختلف را چنین دسته بندی کرده است
– زنانی که باردار بوده، قصد بچه دار شدن دارند و یا در حال شیردهی هستند، می توانند در هفته دو وعده ی 90 گرمی ماهی پخته مصرف کنند و باید از مصرف های بزرگ شکارچی مانند کوسه و اره ماهی که دارای میزان بالای جیوه هستند، خودداری کنند.

– کودکان زیر 12 سال می توانند در هفته دو وعده ی 90 گرمی ماهی و علاوه بر آن تا 180 گرم ماهی تن سفید مصرف کنند. این گروه نیز باید از خورد ماهی های شکارچی اجتناب کنند.

– جوانان و بزرگسالان سالم می توانند با مصرف مرتب های دریایی، از خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی خود بکاهند.

– بزرگسالانی که در خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی هستند، می توانند با خوردن مرتب غذای دریایی از مشکلات و مضرات بیماری خود بکاهند.

وجود مواد خاصی در غذاهای دریایی به ویژه ماهی احتمال بروز سرطان را کم کرده ، همچنین می تواند افسردگی وضعف سیستم ایمنی بدن راهم اصلاح نماید.

ترکیب غذاهای دریایی
در این گزارش آمده است که مصرف غذای دریایی نه تنها برای نوجوانان و بزرگسالان سالم، بلکه در اشخاصی که در معرض بیماری قلبی هستند، نیز از بروز مشکل جلوگیری می کند. در این گزارش ماهی ها به دسته “خوب” و “بد” تقسیم نشده اند، اما در آن به دسته بندی های زیر برمی خوریم:

مدت هاست که متخصصین علوم تغذیه غذاهای دریایی را به عنوان منابع عالی و کم چربی از پروتئین و سرشار از اسید چرب امگا 3 معرفی کرده اند. اما در عین حال نگرانی هایی درباره وجود آلاینده هایی چون متیل جیوه، دیوکسین و بى فنیل چند کلرى PCB در ماهی ها و سخت پوستان آبزی وجود داشت.

خوزه اوردوواس (jose Ordovas)، محقق دانشگاه تافتس (Tufts) و عضو گروه گزارش دهنده این تحقیق، می گوید که امیدوار است، گزارش انستیتوی پزشکی از میزان “وحشت” مردم از مصرف موادی که در اصل برای آنان و فرزندانشان بسیار مفید هستند بکاهد.

غذاهای دریایی و خواص آنها
ماهی ها بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. مصرف ماهی ، به مقدار یک یا دو بار درهفته می تواند در کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آسم دوران کودکی تا سرطان پروستات موثر باشد.

معرفی خواص غذاهای دریایی
ماهی، منبع غنی ازاسیدهای چرب امگا 3 است. گوشت ماهی حاوی مقدار کمی چربی و مقدار زیادی پروتئین می باشد. مصرف ماهی در دوران بارداری میزان خطر تولد نوزاد نارس را کاهش می دهد .

روش های سالم برای لذت بردن ازمصرف ماهی عبارتند از : سرخ شده ، پخت در فر ، آب پز ، بریان شده و بخار پز. بعضی از ماهی ها حاوی مقدار زیادی جیوه می باشند و باید به ندرت مصرف شوند یا به هیچ وجه مصرف نشوند.

مصرف میگو و مزایای آن
پس از ماهی ، میگو مهمترین غذای دریایی به حساب می آید. میگو خام گوشت سفت و شفافی دارد که حاوی کالری و چربی اشباع شده کمی می باشد. میگوها اندازه و رنگ های گوناگونی دارند مانند صورتی، خاکستری و مایل به زرد. مواد مغذی آن بسیار زیاد است و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری می باشد.

مزایای استفاده از ماهی ها به طور کلی به دلیل داشتن
– مقدار زیاد پروتئین
– مقدار کم چربی اشباع شده
– مقدار زیاد چربی غیر اشباع
– مقدار زیاد امگا 3

منابه: oabab.net و تبیان و pasokhgooyan.ir

مطالب مرتبط