خطرات اسهال خونی و التهاب روده

رضا صادق زاده

علت اسهال خونی اینست که اختلالی در روده های بزرگ شما بوجود می آید و این اختلال از سوی میکروارگانیسم های بیماری زا، است

اسهال خونی، دستمال دستشویی

علت و علائم اسهال خونی چیست

اسهال خونی عبارت است از التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و علائمی از قبیل اسهال و تب دارد. اسهال خونی علل مختلفی دارد. در این مقاله دو دلیل بروز اسهال خونی، یعنی بیماری التهابی روده و دوم یک باکتری به نام شیگلا را بررسی می کنیم.

اسهال خونی ناشی از التهاب روده
اسهال خونی شایع ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

براساس علتهای ایجاد آن عبارتند از:
اسهال وبایی: زمانیکه علت اسهال خونی بیماری وبا باشد. در بیماری وبا مدفوع همراه با خون دفع میشود. در این نوع اسهال التهاب مخاط روده بزرگ باعث انتقال خون، مخاط و مایعات در مدفوع می شود.
اسهال کلری: یک نوع اسهال شدید و آبکی می باشد. علت اسهال کلری، اختلال در تبادل بی کربنات کلر در قسمت پایینی روده است و با مدفوع بیش از حد کلر روبرو می باشیم.
اسهال لینتریکک در این نوع اسهال، مدفوع حاوی موادغذایی هضم نشده می باشد.
اسهال اسمزی: علت اسهال اسمزی، ناشی از ناتوانی جذب برخی مواد مغذی از قبیل قندها، منیزیوم، سولفات و فسفات می باشد. آب، بوسیله این مواد جذب نشده، به روده کشیده می شود و باعث شل شدن مدفوع می شود.
اسهال تابستانی: در کودکان در گرمای شدید تابستان، اسهال حاد رخ می دهد.
اسهال مسمومیت: سموم باعث ترشح آب و نمک در مدفوع می گردند. سموم خارجی از قبیل سم باکتری ویبریوکلرا و اشرشیاکلی، علت اسهال آبکی حجیم هستند.
اسهال مسافرتی: در مسافرت و به خصوص بازدید از مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر که وضع بهداشت مناسب ندارند، این نوع اسهال رخ می دهد.
اسهال غیرواقعی: علت اسهال های غیر واقعی، ناشی از مصرف بیش از اندازه ملین ها می باشد.
اسهال میکروبی: علت این نوع اسهال عموما ویروسها، میگروبها و انگلهای دستگاه گوارش هستند.

بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می شود و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می کند.

شایع ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد ممکن است بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر شود.

علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.

در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت گیرد.
بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال کنند.

درمان اسهال خونی با طب سنتی
به منظور درمان خانگی اسهال خونی قبل از هر چیز لازم است، برای فرد بیمار مایعات، الکترولیت، عناصر کمیاب و همچنین بار میکروبی طبیعی روده را جایگزین کنند و در این زمان است که ما میتوانیم از درمان بیماری مطمئن شویم

کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام کنند.

اسهال خونی ناشی از باکتری (شیگلوز)
پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی شدید، تب بالا، استفراغ ، کاهش اشتها ، دفع دردناک مدفوع همراه با احساس نیاز فوری به دفع می شود.

در ابتدای بیماری ممکن اسهال آبکی و حجیم باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع های مکرر بلغمی خونی و کم حجم شود.
ممکن است بیماران دچار از دست دادن شدید آب و الکترولیت بدن از راه مدفوع و استفراع شوند، لذا مصرف محلول او.آر.اس لازم است

پوست پرتقال + هسته کشمش
یک قاشق غذاخوری پوست خشک شده پرتقال را بکوبید و آسیاب کنید تا پودر شود. به آن یک قاشق غذاخوری هسته کشمش بزرگ سیاه اضافه کنید. بخش میوه ای کشمش طبع ملین دارد و حال آنکه هسته های آن چنان خاصیتی ندارند. هسته را پودر کنید و آن را به پوست پرتقال خشک که آسیاب کرده اید، اضافه کنید. یک قاشق غذاخوری از این مخلوط را یکبار در روز و به مدت 3 تا 4 روز بخورید. این ترکیب زخمهای موجود در روده ها را التیام بخشیده و از خروج بلغم در مدفوع جلوگیری میکند.

در پایان توصیه میشود برای درمان اسهال در منزل از مایعات مختلف جهت پیشگیری از كم آبی استفاده کنید مثل لعاب برنج، سوپ، دوغ و آب خالص و همچنین ORS، چر ا که کم آبی و از دست دادن آب بدن خطرناکترین مشکلی است که فرد مبتلا به اسهال را تهدید میکند.

علایم شایع اسهال شیگلوز
– دل پیچه
– تب
– اسهال شدید
– وجود خون ، مخاط و یا چرک در مدفوع
تهوع یا استفراغ
– دردهای عضلانی

اسهال، سشتن دست با صابون
راه های انتقال شیگلوز
موثرترین و مهم ترین روش انتقال، به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانی می باشد. اما گاهی به وسیله غذا، آب، حشرات و اشیای آلوده منتقل می شود.
به طور معمول شیگلا از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شود و با حمله به سلول های پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچک، باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی دهنده همراه با ترشحات التهابی می شود.
آب و غذای آلوده مانند سالاد یا غذاهای دیگر که با دست درست می شوند، از عوامل مهم دیگر انتقال آلودگی است .
اما انتقال شخص به شخص در اکثر نقاط جهان، عامل اصلی بیماری است .

علت بیماری التهاب روده (IBD)
بیماری التهاب روده دلیل مشخصی ندارد. برخی از عوامل یا ترکیبی از آنها (باکتری ها، ویروس ها، پادتن ها) سیستم ایمنی بدن را برای ایجاد واکنش التهابی در دستگاه گوارش فعال می کنند. تحقیقات اخیر ترکیبی از عوامل مانند وراثت، ژن ها، و/یا عوامل محیطی را در پیدایش بیماری التهاب روده مؤثر می دانند. همچنین این احتمال وجود دارد که بافت بدن، خود این واکنش خودایمنی را برانگیخته کند. دلیل بیماری التهاب روده هرچه باشد، واکنش های کنترل نشده ی التهاب زا ادامه پیدا می کنند و به دیواره ی روده ای آسیب می زنند؛ این وضعیت منجر به اسهال و درد شکمی می شود.

پیشگیری از اسهال شیگلوز
– در مناطقی که شیگلوز شایع می باشد، مصرف شیرمادر برای کودک توصیه می شود . شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت دار می شود و شدت آن را در شیرخوارانی که شیر مادر مصرف کرده اند کاهش می دهد.
– آموزش رعایت بهداشت فردی در خانواده و آموزش شستشوی دست ها به خصوص بعد از توالت و قبل از تهیه و مصرف غذا.
– سایر اقدامات بهداشت عمومی مانند اصلاح آب و فاضلاب ، دفع صحیح مدفوع و رعایت بهداشت موادغذایی .

تشخیص شیگلوز
برای تشخیص بیماری ممکن است از بررسی آزمایشی و کشت نمونه مدفوع استفاده شود.

درمان اسهال شیگلوز
– در بچه های مشکوک به شیگلوز، حفظ آب بدن و الکترولیت ها به خصوص مصرف محلول او.آر.اس از مسائل مهم می باشد.
– درمان شامل جایگزینی مایعات از دست رفته ، مصرف غذای کم حجم و نیز گاهی دارو می شود.
– بیمار باید مرتباً مایعات دریافت کند.
باید بیمار را از بقیه جدا کرد و اگر بیمار یک کودک است، تا زمان پاک شدن مدفوع از باکتری نباید اجازه داد کودک به مدرسه برود
– معمولا برای درمان این بیماری، به علت ایجاد عوارض استفاده از آنتی بیوتیک توصیه نمی شود.

آبلیموی تازه
آب دو عدد لیمو را به یک لیوان آب اضافه کرده و همراه با نمک معدنی و شکر برای طعم دادن، 3 تا 4 بار در روز بخورید. این روش ساده ترین و بهترین شیوه درمان اسهال خونی در طب سنتی است.

– استفاده از کیسه آب گرم یا شیشه آب داغ بر روی شکم میزان درد را کاهش می دهد.
– بیمار جدا از بقیه در بیمارستان بستری می شود و به وسیله سرم، مایعات تکمیلی به وی رسانده خواهد شد.
– داروهای ضد اسهال را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد، زیرا این داروها ممکن است مدت بیماری را طولانی کنند و اگر تا کنون مورد استفاده قرار گرفته اند، باید مصرف آنها را متوقف کرد.

عوارض شیگلوز
– کاهش آب بدن که مخصوصا در کودکان خطرناک است.
– باکتری ها ممکن است از مجرای گوارش وارد خون شوند و باعث درگیری سایر اعضای بدن شوند، مثل کلیه ها، کیسه صفرا، کبد، یا قلب و مفاصل . این حالت شاید به شوک و مرگ بیانجامد که البته نادر است.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
چنانچه متوجه مخاط، خون یا چرک در مدفوع خود شدید و یا اگر بعد از 12 ساعت همچنان حرکت روده شل است و کمتر ادرار می کنید و ادرارتان غلیظ است (زرد تیره)، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درمان سریع اسهال کودکان زیر دو سال
پزشک به معالجه کم آبی بدن خواهد پرداخت و نمونه ای از مدفوع را به آزمایشگاه می فرستد.
اگر اسهال خونی شدید باشد، احتمالاً فرد را در بیمارستان بستری می کند و برای جبران آب بدن به تزریق وریدی مایعات می پردازد.

در بسیاری از اماکن، باید مقامات بهداشتی را از وجود اسهال خونی مطلع کرد و نه تنها مدفوع بیمار، بلکه مدفوع تمام افراد خانواده او نیز باید مورد آزمایش قرار گیرد.

منبع: تبیان و hidoctor.ir

مطالب مرتبط