خرمای هندی و خواص آن

رضا صادق زاده

خواص خرمای هندی
خرمای هندی انواع ترش، ملس و شیرین دارد
مصرف بیش از حد تمر هندی سبب زخم روده، سنگینی معده و سرفه می شود. برای ریه و طحال خوب نیست و در افراد سردمزاج و سالمندان باعث سستی و ضعف اعصاب شده و اگر از انواع فرآوری شده آن استفاده کنید به دلیل نمک بالایی که به آن می افزایند، قاتل فشارخونی ها می شود

ـ خوردن زیاد تمر هندی باعث خراش روده و ایجاد سرفه می شود.
ـ ناشتا خوردن تمر هندی مضر است، خام، تازه و نورس آن بسیار نفاخ و دیرهضم است.

را می شناسید؟ همان خرمایی که هر سه تا 10 عدد آن همچون دانه های باقلا در غلافی قرار گرفته و بر خلاف خرمای معمولی طعم ترش و ملسی داشته و کم کالری تر است. همانی که طبع سردی دارد و مصرف آن در این روزهای داغ به رفع تشنگی و کاهش حرارت درونی بدن کمک می کند. نشناختیدش؟ تمر هندی را می گوییم! هندی ها به این تمر، خرمای خشک هم می گویند.

مضرات خرمای هندی
مصرف بیش از حد تمر هندی سبب زخم روده، سنگینی معده و سرفه می شود. برای ریه و طحال خوب نیست و در افراد سردمزاج و سالمندان باعث سستی و ضعف اعصاب شده و اگر از انواع فرآوری شده آن استفاده کنید به دلیل نمک بالایی که به آن می افزایند، قاتل فشارخونی ها می شود.

اگر هم محصول غیربهداشتی و از انواع وارداتی و بدون برچسب فارسی نویس وزارت بهداشت باشد حاوی مهمانان ناخوانده از جمله حشرات زنده، لاروها یا اجساد آن است که با چشم غیرمسلح هم می توان آن ها را رویت کرد. اما تنیده ها، فضولات یا پوسته های تخم و شفیره یا کپک زدگی محصول چیزی نیست که بتوان آن را به راحتی دید و با عرض پوزش به همراه طعم ترش و دل چسب تمر هندی خورده می شود که اگر مسمومتان کند دل پیچه، تهوع، تب و سرانجام اسهال خونی چنان گریبانتان را می گیرد که حداقل چهار تا پنج روز خانه نشین تان می کند بنابراین اگر می خواهید از این بلای هندی جان سالم به در ببرید، انواع تازه آن را که در بسته بندی های مقوایی و دارای پروانه بهداشت و تاریخ مصرف است، انتخاب کنید.

فواید خرمای هندی

ـ میوه های این گیاه سرشار از ویتامین C است و برای درمان اسکوربوت و سرماخوردگی مفید است.
ـ مقوی قلب و معده، از بین برنده حالت تهوع و استفراغ، ملین طبع و مسهل صفرا و اخلاط سوخته است.
ـ باعث پایین آمدن حرارت بدن (تب) و رفع عطش می شود. میوه های این گیاه نیز باعث کاهش کلسترول خون و همچنین درمان اختلالات صفراوی می شود.

خرمای هندی میوه ای سرد برای مزاج های گرم
تمر هندی انواع ترش، ملس و شیرین دارد. غنی از ویتامین C، کلسیم و پتاسیم است، اما ویتامین A و سدیم ندارد. به دلیل ترکیبات اسیدی طبع سردی داشته و با تقلیل اخلاط گرم، دمای بدن را سریع پایین آورده و رفع کننده گرمازدگی، خارش، کهیر، التهابات پوستی، جوش صورت، تنگی نفس ناشی از گرما و تهوع است. صفرابر خوبی است و از این رو یار مهربان کبد و تنظیم کننده چربی و تا حدودی کنترل کننده کلسترول خون است.

پتاسیم، بیش ترین چیزی است که در آن وجود دارد و در نتیجه میوه ای مفید برای مبتلایان به پرفشاری خون است. این میوه برای افراد سیگاری که ویتامین C بدن آن ها به شدت تحلیل می رود، موثر است و باعث تقویت قدرت ارتجاعی عروق خونی می شود و دوست صمیمی قلب است.

ـ ضماد آن جهت دررفتگی عضو و تقویت عضله و همراه با روغن حیوانی جهت باز کردن دمل در قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است.
ـ آشامیدن آب آن برای رفع هموروئید (بواسیر) مفید است و از برگ های آن برای درمان سوختگی استفاده می کنند. شربت تمر هندی مورد استفاده بسیاری از ملل است و باعث رفع تشنگی می شود.

مصرف این میوه پس از صرف غذا به هضم و جذب مواد غذایی کمک کرده و رگه های فیبری یا آوندهای چوبی آن ملین بوده و رفع کننده یبوست و التیام دهنده همورویید (بواسیر) است اما نکته مهم آن که تمر شیرین برای مبتلایان به دیابت و افراد چاق محدودیت مصرف دارد.

برگرفته از جام جم آنلاین

مطالب مرتبط