خاصیت های فراوان ماست پروبیوتیک

رضا صادق زاده

خواص ماست پروبیوتیک
ارزش غذایی ماست های پروبیوتیک نسبت به ماست های معمولی بیشتر است
ماست دارای سه نوع کم چرب، با چربی متوسط و پرچرب می باشد که یک لیوان 240 سی سی ماست حاوی 12 گرم پروتئین، 15گرم کربوهیدرات و 300-280 میلی گرم کلسیم می باشد. ویتامینB12 , B2، پتاسیم و منیزیم در شیر فراوان است.

پیشگیری از پوکی استخوان (استئوپروز)
مصرف کلسیم و ویتامین D از پوکی استخوان جلوگیری می کند. کلسیم در تمامی سنین در حجم و استحکام استخوان نقش اساسی دارد و ویتامین D جذب کلسیم را بالا می برد. برای دارا بودن استخوان های محکم روزانه 800 تا 1000 میلی گرم کلسیم لازم است که سه لیوان ماست آن را تأمین می کند. امروزه بسیاری از انواع ماست ها با ویتامین D غنی شده است، روزانهIU 400 ویتامین D برای جذب کلسیم لازم می باشد.

کاهش خطر فشارخون بالا
در تحقیقات اخیری که در دانشگاه مادرید اسپانیا بر روی 5000 نفر انجام شد 50 درصد خطر فشارخون بالا در افرادی که روزانه 3-2 سهم ماست کم چرب مصرف می کردند کاهش پیدا کرد؛ دانشگاه هاروارد اعلام کرده است که کلسیم موجود در لبنیات در باز شدن عروق و کاهش فشارخون نقش دارد.

بهبود سیستم گوارش
ماست به بهبود مشکلات گوارشی زیر کمک می کند
– عدم تحمل لاکتوز؛ درحالی که 8 درصد جمعیت جهان نسبت به شیر حساس هستند، پژوهشگران اعلام کرده اند که شیر دارای لاکتوز و پروتئین کازئین است که افراد به آن آلرژی دارند و در ماست این دو عامل به مقدار حداقل وجود دارد، در صورتی که یک لیوان ماست، همان مقدار پروتئین و کلسیم را به افراد می رساند.

یبوست؛ ماست به دلیل دارا بودن پروبیوتیک ها فعالیت روده را افزایش داده و از یبوست جلوگیری می کند.
سرطان روده؛ هنگامی که فعالیت روده افزایش یابد و مدفوع در روده تجمع پیدا نکند تا مواد سمی و رادیکال های آزاد ایجاد شود، خطر ابتلا به سرطان روده کاهش می یابد.

– عفونت پیلوری معده؛ ماست اسید معده را معتدل کرده و سوزش معده را که باکتری هلیکوباکترپیلوری ایجاد می کند کاهش می دهد. در تحقیقات اخیر در تایوان ماست به دلیل دارا بودن لاکتوباسیلوس در درمان عفونت هلیکوباکتر مفید می باشد و خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهد.

وجود پروبیوتیک ها در ماست های غنی شده
پروبیوتیک ها یک سری موجودات ریز و زنده هستند که در روده ها باعث توازن میکروبی می شوند و برای سیستم گوارش بسیار مفید می باشند.

مصرف پروبیوتیک ها ایمنی بدن را افزایش می دهد، در تحقیقات اخیر نشان داده شده است اگر مادران باردار 6 ماه ماست های حاوی پروبیوتیک مصرف کنند نوزادان دچار اگزمای پوستی نمی شوند.

پروبیوتیک ها مانع رشد باکتری های مضر روده می شوند و در ساخت ویتامین ها و اسیدهای آمینه نقش دارند و عوامل بیماری زا را کاهش می دهند و نقش درمانی در پیشگیری از مشکلات گوارشی دارند.

ماست پروبیوتیک بهتر است یا معمولی
در انتها لازم به ذکر است که متخصصین تغذیه روزانه 3 لیوان لبنیات را در سبد غذایی توصیه می کنند که حتماً یک لیوان آن باید ماست با چربی متوسط باشد.

محصولات پروبیوتیک مصرف کنید
پروبیوتیک ها باکتری خوب موجود در دستگاه گوارشی، به ویژه روده بزرگ را از نو ذخیره و احیا کرده و به این ترتیب با مشکلات گوارشی از جمله یبوست مقابله می کنند. یکی از منابع خوب پروبیوتیک ماست است که در کشور ما با نام تجاری لاکتیویا تولید می شود. ماست لاکتیویا به عنوان یک فرآورده لبنی پروبیوتیک می تواند به صورت روزانه مصرف شده و به عنوان کمکی برای رفع مشکل یبوست کمک کننده باشد.

بر اساس برخی مطالعات، تعداد دفعات مزاج در افراد مبتلا به یبوست، حداقل پس از ۱۴ روز مصرف روزانه BB-12 به طور قابل توجهی بهبود می یابد. با این حال باید توجه داشته باشید که لاکتیویا داروی ملین نیست، بلکه یک نوع ماست حاوی باکتری های طبیعی است که پیش تر نام بردیم و به تنظیم دستگاه گوارش کمک می کند. به طور کلی مکمل های پروبیوتیک اثرات مثبتی بر کارکرد سیستم ایمنی، سرطان، اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک، اسهال مسافرتی، آلرژی، عدم تحمل لاکتور وکلسترول افزایش یافته خون و تولید ویتامین ها در بدن دارند. مصرف پروبیوتیک در تمام موارد ذکر شده باید با مشورت پزشک صورت بگیرد.

خواص ماست پروبیوتیک
یکی از منابع خوب پروبیوتیک ماست است که در کشور ما با نام تجاری لاکتیویا تولید می شود.
پروبیوتیک به ارگانیسم های زنده ای اطلاق می شود که مصرف کافی و مناسب آن ها، باعث سلامتی میزبان می شود و باکتری ها نیز جز آن ها هستند که با تولید ویتامین ها و مولکول های مختلف، نقش مهمی در سلامتی بدن ایفا می کنند.

افرادی که روزانه دو وعده ماست پروبیوتیک مصرف می کنند عملکرد مغزی هوشیارانه تری دارند چه در فعالیت استراحت مغزی و چه در واکنش به یک کاری که نیازمند توجه احساسی است. این تحقیقات نشان داده است برخی از محتویات ماست می تواند شیوه ای که مغز به محیط واکنش نشان می دهد را تغییر دهد. پیش از این تأثیرات مثبت باکتری های مفید موجود در فراورده هایی مانند ماست بر ارتقای سطح ایمنی بدن نشان داده شده بود.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماست
این محققان می گویند سویه های پروبیوتیک خاصی در ماست وجود دارد که مصرف آن در طول زمان می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد از جمله از بین بردن استرس، اضطراب و دیگر مشکلات روحی

برای کاهش کلسترول ماست پروبیوتیک بخورید
بیماری های قلبی عروقی، مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور هستند و هیپرکلسترولمی از عوامل خطر اصلی این بیماری ها محسوب می شود. تا حدی می توان این مشکل را با تغییراتی در برنامه غذایی و از جمله مصرف فرآورده های لبنی تخمیری و پروبیوتیک ها، کاهش داد. در این زمینه تحقیقی به منظور مقایسه اثر مصرف ماست معمولی و نوعی ماست پروبیوتیک بر سطح کلسترول سرم افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی خفیف تا متوسط انجام شد. مطالعه به روش کارآزمایی بالینی متقاطع تصادفی بر روی 14 فرد 65-40 سال با سطح کلسترول سرم mg/dl 300 – 200 انجام شد. از این افراد خواسته شد به مدت 2 هفته، از ماست و دوغ استفاده نکنند و روزانه 300 گرم شیر به رژیم خود اضافه کنند.

پس از آن، به طور تصادفی به دو گروه برای دریافت روزانه 300 گرم ماست معمولی (تخمیر شده توسط باکتری های استرپتوکوکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریکوس) یا ماست پروبیوتیک (دارای دو باکتری موجود در ماست معمولی، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس) به صورت جایگزین شیر اضافه شده به رژیم، تقسیم شدند. مصرف ماست پروبیوتیک در مقایسه با ماست معمولی، موجب کاهش معنی داری در سطح کلسترول تام سرم گردید

6 هفته پس از مصرف این دو نوع ماست، دوره استراحت به مدت 7 هفته برقرار شد و سپس گروه ها با هم جابجا شدند و مطالعه، 6 هفته دیگر ادامه یافت. در شروع (پس از پایان 2 هفته عدم مصرف ماست) و پایان هر مرحله از مطالعه، اندازه گیری های تن سنجی، یاد آمد غذایی 3 روزه و اندازه گیری سطح چربی های خون انجام شد. مقایسه وزن، BMI و عوامل مداخله گر رژیمی در طول دو دوره مصرف ماست معمولی و ماست پروبیوتیک، تفاوت معنی داری را نشان نداد. مصرف ماست پروبیوتیک در مقایسه با ماست معمولی، موجب کاهش معنی داری در سطح کلسترول تام سرم گردید (049/0=P). مقایسه سایر شاخص های چربی خون، تفاوت معنی داری را بین این دو دوره نشان نداد.

پروبیوتیک به باکتری های فعال و زنده گفته می شود که با مصرف آن ها، از بروز بیماری ها جلوگیری می شود. پس در این صورت به تمامی باکتری ها نمی توان گفت مضر، و بر عکس بعضی از باکتری ها برای بدن نیز مفید هستند. صد تریلیون باکتری زنده در روده وجود دارد که به عنوان فلور طبیعی بدن می باشند و برای سلامتی خوب، بد یا خنثی هستند.

خواص غذایی ماست فیبردار
از طرفی دیگر که پروبیوتیک باعث تغییر فلور میکروبی روده می شود. تحقیقات زیادی که در اروپا و آمریکا انجام شده است نشان می دهد که پروبیوتیک برای سلامتی انسان مفید است و این ماست، غنی شده است و ارزش آن از ماست معمولی بالاتر است و اسیدهای آمینه و چرب بدن را تامین می کند

مصرف ماست پروبیوتیک از بروز بیماری ها پیشگیری می کند
با از بین بردن باکتری های بیماری زا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.مرتضی مشایخ، دانشیار انستیتوی تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: ماست پروبیوتیک نسبت به ماست معمولی دارای خواص بیشتری است. وی گفت: ارزش غذایی ماست های پروبیوتیک نسبت به ماست های معمولی بیشتر است و مصرف این نوع ماست موجب افزایش دفاع ایمنی بدن می شود. چرا که باکتری های پروبیوتیک مفیدی هستند که در این نوع ماست به وفور یافت می شوند.

آیا ماست پروبیوتیک برای کودکان ضرر دارد؟
مستندات زیادی برای مفید بودن این ماست برای کودکان وجود ندارد. پس می توان گفت مصرف این ماست برای کودکان مضر نیست. نتایج آزمایشات انجام شده نشان می دهد پروبیوتیک ها برای جلوگیری از اسهال در کودکان مفید واقع شده اند.

کاهش استرس با ماست پروبیوتیک
محققان دانشگاه میزوری عنوان می کنند که پروبیوتیک متشکل از باکتری های زنده و مفید به معنای بهبود سلامت گوارش است که می تواند موجب کاهش اضطراب و رفتار مرتبط با استرس شود. محققان با مطالعه بر روی گورخرماهی (زبرافیش) دریافتند این گونه ماهی بعد از مصرف باکتری های متداول یافت شده در ماست و پروبیوتیک موسوم به Lactobacillus plantarum بهتر نسبت به عوامل استرس زا واکنش نشان دادند. معمولا ماهی های پراسترس زمان بیشتری را در ته مخزن آب می گذرانند، اما زبرافیش های که پروبیوتیک مصرف کرده بودند بعد از قرارگیری در معرض عوامل استرس زا، زمان بیشتری را در نزدیکی منطقه بالای مخزن آب می گذراندند.

خواص ماست پروبیوتیک کم چرب

منابع: ستاره و تبیان و روزگار و ایسنا

مطالب مرتبط