معرفی خاصیت های عسل طبیعی

رضا صادق زاده

عسل طبیعی برای سلامتی و درمان بسیاری از بیماری های بدن خاصیت های فراوانی دارد که مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است

فواید عسل , خاصیت عسل

عسل خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و سرشار از مواد معدنی از قبیل کلسیم، سولفور، آهن، روی، پتاسیم و منیزیم و حاوی ویتامین های A، B1، B2، B3، B5و C می باشد. عسل یکی از بهترین مکمل های غذایی محسوب می شود که خواص دارویی زیادی دارد.

عسل از جمله ضروری ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی شان دچار ضعف شده است چرا که منبع خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیماً جذب بدن می شود

در ادامه به 12 خاصیت عسل طبیعی می پردازیم

افزایش انرژی طبیعی بدن
بسیاری از ورزشکاران برای افزایش انرژی خود از عسل در رژیم غذایی خود استفاده می کنند. با این که سطح کالری آن در مقایسه با سایر مواد قندی 40 درصد کمتر است، اما انرژی آن بسیار بالاست و مصرف متعادل آن به وزن بدن، اضافه نمی کند.

مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاً خوراکی است و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ، ولیکن میکروب ها در معرض عسل نابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است . در گذشته از این خاصیت عسل برای از بین بردن پینه های دست و پا سود می جستند

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
پس عسل های موجود در بازار را می توان به 3 نوع اصلی تقسیم کرد
عسل طبیعی: عسلی که زنبور با مکیدن شهد گل ها تولید می کند.
عسل غیرطبیعی: عسلی که زنبور با مکیدن شربت آب شکر یا شیره میوه تولید کرده باشد.
عسل تقلبی: عسلی که یک فرد متقلب از شیره قند، شیره ذرت یا با بعضی میوه ها بدون دخالت دادن زنبورها درست کرده باشد.

چگونگی ترشح شهد گل و تبدیل آن به عسل طبیعی

شهد گل حاوی آب و قند است که نسبت این دو ماده بستگی به نوع گیاه و عوامل محیطی مثل دمای هوا، رطوبت و نوع خاک و …. دارد. در بافت های گیاهی تجمع قند وجود دارد، در برخی شرایط مناسب، بخصوص در جریان رشد گیاه، آب از طریق ریشه بالا آمده و به سوی قسمتهای انتهای گیاه ( مانند اندام گل ها ) میرود، در این هنگام در مسیر خود این قند را حل می کند، بدین ترتیب غدد گیاه وارد عمل می شوند و شیره را ترشح می نمایند.

پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی
بسیاری از افراد از ابتلا به سرطان هراس دارند اما با استفاده عسل در رژیم غذایی روزانه می توانند این ترس و هراس را از دل خود بیرون کنند. نتایج تحقیقات حاکی از این است که هر چه عسل تیره تر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آن بیشتر بوده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. در واقع عسل منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است و نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماری های قلبی دارد.

افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت ها
عسل در برابر عفونت های بدن مثل یک آنتی بیوتیک عمل کرده و نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن ایفا می کند. به عنوان مثال اگر جایی از بدن عفونت داشته باشد می توان به جای استفاده از داروهای شیمیایی آنتی بیوتیک، از عسل استفاده کرد. عسل محتوی آنتی میکروبیال است پس در مبارزه با باکتری ها نیز نقش مهمی به عهده دارد.

خاصیت ضد میکروبی در عسل با PH حدود 2/3 تا 5 به هیدروژن پراکسید(H2O2) مرتبط بوده که از تغییرات آنزیمی گلوکز به گلوکونیک اسید حاصل می شود. به هرحال اثرضد میکروبی عسل پس از گرم شدن یا در معرض آفتاب قرار گرفتن کاهش می یابد.

می توان عسل را به شیوه های مختلف استفاده کرد از جمله مخلوط با چای یا آب گرم یا شیر، استفاده در شیرینی ها و دسرها و …

خاصیت عسل , خواص عسل

التیام زخم ها و جای سوختگی
در مواردی که جایی از اعضای بدن زخم می شود و یا می سوزد از عسل استفاده کنید. عسل در بدن، رطوبت هوا را به طرف خود می کشد و با این خاصیت خود در درمان زخم و سوختگی اثر مثبتی دارد. در واقع عسل به خاطر دارا بودن خاصیت ضدالتهابی نیز، کمک خوبی برای درمان سوختگی ها به شمار می رود.

نحوه نگهداری و تشخیص عسل سالم

استفاده از ظرف فلزی ممنوع: عسل محصول فسادناپذیری است که خاصیت باکتری کشی دارد؛ پس فاسد نمی شود.

نگهداری عسل حتی برای کوتاه مدت در دمای بالای 32 درجه سانتی گراد، رنگ، طعم و خاصیت آنزیم ها ی آن را تغییر می دهد.

خواص عسل طبیعی و انواع آن
در ترکیب عسل مقدار زیادی اسید وجود دارد. برای همین اگر عسل تان را در ظروف فلزی نگه دارید، هم ظرفتان خرده می شود و هم رنگ، بو و طعم آن تغییر می کند، پس حتما عسل را در ظروف شیشه ای یا پلاستیکی نگه دارید.

رطوبت، دشمن عسل است. عسل را در جای مرطوب نگه ندارید، در ضمن قاشق خیس را در ظرف عسل فرو نبرید چون باعث رقیق و نامرغوب شدن آن می شود.

عسل در دمای بالای 25 درجه سانتی گراد یا زیر 5 درجه سانتی گراد «شکرک» می زند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شکرک زدن عسل به قسمت عسل تقلبی مراجعه کنید.
وجود ذرات خارجی مثل گرد و غبار، ذرات موم و… در عسل باعث تسریع عمل شکرک زدن آن می شود.

اگر عسل تان شکرک زد، نگران نباشید. شما می توانید به راحتی و با قراردادن شیشه عسل درون یک ظرف آب جوش آن را حرارت دهید و به حالت اولش برگردانید.

اما اگر یک ماه بعد دیدید که دوباره همان عسل شکرک زده ـ به خاطر متبلور شدن دانه های شکر ـ به راحتی نمی توانید با انجام کار دفعه قبل آن را به حالت مایع درآورید.

عسل های پاستوریزه که در حرارت بالا جوشیده و به صورت صنعتی بسته بندی می شوند، اصلا شکرک نمی زنند و رسوب هم نمی کنند.
در عوض به علت حرارت زیاد، بسیاری از خواص آن کم می شود؛ یعنی درصدی از اسیدهای آمینه، دیاستاز مثبت و بعضی ویتامین های عسل از بین می رود.

خواص دارویی دانه گشنیز در طب سنتی
عسل از سالم ترین خوراکی هاست، به شرطی که از اول سالم به عمل آمده باشد چون در بعضی مناطق زنبورها از گل گیاهان سمی شهد می مکند یا از شهد گیاهانی که سمپاشی شده اند، استفاده می کنند که نتیجه آن تولید عسل نامرغوب یا حتی سمی است.

حواستان باشد عسلی که بوییدن آن شما را به عطسه بیندازد، خوردنش مستی و سکر بیاورد یا چشیدنش گلو را بسوزاند، عسل نامرغوبی است که باید از خوردنش پرهیز کرد

غنی از ویتامین ها و مواد معدنی
عسل سرشار از ویتامین های A، B1، B2، B3، B5، C می باشد همچنین مواد معدنی مفیدی نیز در عسل از جمله کلسیم، سولفور، آهن، روی، پتاسیم، منیزیم و … موجود می باشد.

اشتهای کودکان را افزایش می دهد
عناصر ویتامین B در عسل کامل بوده از این رو برای رشد سالم کودکان بسیار توصیه می شود.

موجب عملکرد بهتر مغز می شود
عسل وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود، پس از 7 دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی مولکول قند به عملکرد بهتر مغز که اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود.

مناسب برای سالمندان
عسل از جمله ضروری ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی شان دچار ضعف شده است چرا که منبع خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیماً جذب بدن می شود.

– اگر برای شستن دندان ها از آن استفاده شود باعث سفیدی دندان ها و سلامت لثه ها می شود.

منابع: بیتوته -> beytoote.com , تبیان , angabin.ir
مطالب مرتبط