تقویت استخوان ها با قارچ

رضا صادق زاده

تقویت استخوان ، پوکی استخوان
قارچ باعث تقویت استخوان ها می شود، خستگی را برطرف می كند و كمبود ویتامین D را جبران خواهد کرد.

کسانی كه مدت طولانی در تخت هستند و یا معمولا بیرون نمی روند، غالباً از كمبود ویتامین D رنج می برند و این مورد به استخوان های آنها صدمه می زند. ویتامین D باعث می شود كه كلسیم در روده جذب شود و بلافاصله در استخوان ها بكار رود. افراد پیر معمولا به مرض بی آهك شدن استخوان (پوكی استخوان) مبتلا می شوند.

آنها باید از رژیم غذایی استفاده كنند كه دارای ویتامین D است مثل قارچ. یك پرس قارچ (200 گرم) نیاز روزانه به ویتامینD را تامین می كند.

تاثیر دوین در تقویت استخوان ها

محققان اسپانیایی با بررسی تاثیر دویدن مکرر بر سفتی استخوان ها،‌ دریافتند هرچقدر مسافتی طولانی تر بدویم شرایط برای ما بهتر است و مواد معدنی استخوان، متراکم تر خواهد شد. طول مدت دویدن بر استحکام استخوان ها تاثیری مثبتی دارد. در حقیقت با این کار می توان از بروز پوکی استخوان در سنین بالا پیشگیری کرد.

تقویت استخوان با بالا رفتن از پله ها

استفاده از پله ها به جای آسانسور استخوان های ضعیف را تقویت کرده. بالا رفتن از پله ها سبب تقویت استخوان های پا و مفصل ران می شود و منجر به بهبود تعادل نیز خواهد شد. بالا رفتن از پله همچنین توده استخوانی بیشتری را تولید خواهد کرد و کالری بیشتری می سوزاند.

قارچ

طناب زدن باعث تقویت استخوان می شود

این تمرین بسیار مفید است. پرش با طناب سبب تقویت استخوان ها مفصل ران شده دقت داشته باشید که ۳۰ دقیقه طناب زدن معادل سوزاندن ۴۰۰ کالری می باشد.

حتما به هر طریقی که می‌توانید فعالیت بدنی و تحرک داشته باشید. بالا رفتن از پله‌ها، دویدن، بالا و پایین پریدن و انجام تمرین های بدنی شبیه به وزنه برداری در تقویت استخوان ها موثر می باشد.

خواص خیار | خاصیت درمانی و غذایی خیار
سیگار و الکل را کنار بگذارید چون هر دو در افت تراکم استخوانی و تحلیل استخوان ها تاثیر دارند.

نوشابه‌های گازدار باعث تضعیف بافت‌های استخوانی می شوند.
سیر و پیاز نیز سرشار از عنصر سولفور هستند که مصرف آن به استحکام استخوان ها کمک خواهد کرد.

استحکان استخوان ها با پیاده روی

بررسی ها نشان می دهد که راه رفتن منظم می تواند خطر شکستگی ها را به میزان ۳۰ درصد کاهش داده تحقیقات همچنین ثابت کرده که ۱۵ دقیقه راه رفتن در مدت روز منجر به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود. پیاده روی در مسیرهای شیب دار باعث تاثیرات مفید بیشتری روی استخوان ها می شود.

ورزش فوتبال، بدمینتون و بسکتبال همگی به افزایش حجم عضلات و در نهایت به تقویت و سلامت استخوان ها منجر می شود. با این حال اگر این بازی‌های ورزشی شادی بخش را از جوانی شرع کنید هرگز به پوکی استخوان مبتلا نمی شوید.

خواص غذاهای دریایی بیش از مضرات آنها
شیر سرشار از کلسیم و سایر املاح تقویت کننده بافت استخوانی مثل ویتامین D، پروتئین مفید و پتاسیم است که به استحکام استخوان ها کمک کرده.

هر شخصی به هر علتی مدت طولانی در تخت بماند، استخوان هایش بصورت مطلوب ساخته نخواهد شد. از طرف دیگر در اثر كمبود نور خورشید و كمبود ویتامین D بدن امکان جذب كلسیم نخواهد داشت. معمولا این افراد وقتی متوجه نارسائی می شوند كه می خواهند تخت را ترك كنند.

تمرین های قدرتی و استخوان ها

انجام ورزش های قدرتی به اشخاص مبتلا به ضعف استخوان توصیه می شود؛ کار با وزنه، دمبل یا کش در باشگاه های بدنسازی مفید است؛ ولی باید توجه داشته باشند از انجام فعالیت ها و حرکاتی که همراه با خم کردن کمر و برداشتن وزنه هستند یا دراز و نشست که همراه با خم کردن کمر و پشت است، اجتناب کنید.

با این استخوان های ضعیف باید انسان كاملاً مواظب باشد. به اینگونه افراد توصیه می کنند حتی المقدور در هر هفته سه مرتبه، هر بار یك پرس قارچ بخورند و بهتر است با شیر و یا محصولات لبنی خورده شود، چه پخته و چه خام بعنوان سالاد میل شود؛ قارچ به عنوان منبع ویتامین D و شیر، ماست و یا پنیر به عنوان منابع كلسیم باعث تقویت استخوان ها می شوند.

مصرف سبزیجاتی مثل کلم بروکلی که دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره می باشد و همچنین فرآورده‌های لبنی غافل نشوید، زیرا این مواد غذایی سرشار از ویتامین D می باشند و به طور باورنکردنی به تقویت استخوان ها کمک می‌کنند.

معرفی خواص غذاهای دریایی
شما می توانید با تقویت استخوان ها از شکستگی های استخوانی جلوگیری کنید حتی اگر مبتلا به ضعف این اندام یا در معرض پوکی استخوان هستید.
متاسفانه بعد از 30 سالگی شاهد کاهش توده استخوانی خواهید شد. این وضعیت خطر ابتلا به شکستگی های استخوانی را افزایش خواهد داد.

ورزش یکی از مفید ترین روش های تقویت استخوان ها هست و بهترین تمرینات ورزشی برای مبتلایان به ضعف استخوان ها می باشد.

تاثیر وزنه برداری برای استخوان ها

احتیاجی نیست وزنه های سنگین برای تقویت استخوان ها بلند کنید. تحقیقات نشان می دهد که انتخاب وزنه های سبک و استفاده از آنها به تناوب، سبب افزایش تراکم استخوانی در زنان پس از سنین یائسگی می شود. چنانچه قدرت بدنی کافی ندارید از وزنه های سبک آغاز کنید و بهترین حالت بدنی را در حال بلند کردن این وزنه ها داشته باشید تا دچار آسیب نشوید.

منابع: آوای سلامت، تبیان و بهداشت نیوز
مطالب مرتبط