اهمیت انعطاف پذیری برای وزنه برداران

رضا صادق زاده

اهمیت انعطاف پذیری در رشته وزنه برداری بسیار برای ورنه برداران مهم و حیاطی می باشد زیرا باعث افزایش عملکرد عضلات وزنه برداران است.

انعطاف پذیری وزنه برداری

برای وزنه‌برداران انعطاف‌ پذیری اهمیت دارد؟

قدرت، مهارت و تعادل مواردی هستند که باعث موفقیت وزنه‌برداران می‌شوند با این حال انعطاف‌پذیری گزینه ای است که یک قهرمان را از دیگران جدا می‌کند.
انعطاف‌پذیری باعث می‌شود که قسمت‌های مختلف بدن بتوانند با بهترین عملکرد همراه با هم کار کنند. هر چقدر انعطاف‌پذیری وزنه‌بردار بیشتر باشد وزنه بهتری خواهد زد و احتمال آسیب دیدگی در او کمتر می‌شود.

معرفی رشته وزنه برداری
وزنه‌برداری ورزشی است که در آن ورزشکار هالتری با سنگین‌ترین وزن ممکن را بالای سر می‌برد. مسابقات وزنه‌برداری در دو رقابت یک‌ضرب و دوضرب انجام می‌شود و در هر بخش وزنه‌بردار حق انجام سه حرکت را دارد. موفقیت در وزنه‌برداری فقط به قدرت بدنی بستگی ندارد. توانایی‌های پرتابی بدن (قدرت انفجاری) برای اجرای سریع حرکت در موفقیت وزنه‌برداران نقش دارد و حرکات وزنه‌برداری در مقایسه با حرکات قدرتی دیگر از جابجایی بیشتر و دامنه حرکتی وسیعتری تشکیل می‌شوند.

این ورزش از نخستین دوره بازی‌های المپیک (۱۸۹۶) جزو رشته‌های المپیکی بود اما وزنه‌برداری زنان از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی وارد برنامه المپیک شد. اکنون وزنه‌برداری در بخش مردان در هشت وزن و در زنان در هفت وزن برگزار می‌شود.

انجام حرکات کشش قبل از تمرین و مسابقه ممکن است برای وزنه‌برداران خسته کننده باشد اما این کار می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد یک وزنه‌بردار بگذارد. انعطاف‌پذیری بالا باعث می‌شود که توانایی حرکتی وزنه‌بردار بیشتر شود.

گرم کردن بدن باعث می‌شود که از کشیده شدن عضلات سرد جلوگیری شود، عضلاتی که گرم نشده باشند به راحتی کشیده نمی‌شوند و تلاش برای کشیدن آن‌ها باعث آسیب دیدگی می‌شود.

هنگامی که از انعطاف‌پذیری صحبت می‌شود منظور توانایی حرکتی عضلات، تاندون‌ها و مفاصل است. قبل از وزنه زدن باید بدن گرم و انعطاف‌پذیر شود. زمانی که انعطاف‌پذیری بدن به اندازه کافی باشد نباید فرد در حرکات کوچک مانند لمس کردن انگشت‌های پا مشکل داشته باشد. با این حال یک قهرمان ورزش باید انعطاف‌پذیری بسیار بیشتر از این را داشته باشد.

محققان در سال‌های جدید به این نتیجه رسیده‌اند که انجام حرکات کششی پویا بهتر از حرکات ورزشی ایستا می باشد. به عنوان مثال انجام حرکات اسکات، لانژ، پروانه و غیره برای قبل از وزنه زدن مناسب هستند انعطاف‌پذیری را می‌تواند با روش‌های مختلف مربوط به ریلکسیشن نیز افزایش داد. پیاده‌روی و یوگا از جمله روش‌های موثر هستند. ماساژ نیز باعث می‌شود که انعطاف‌پذیری عضلات افزایش یابد.

منبع: ایسنا – isna

مطالب مرتبط