انواع توت و ویتامین های هر کدام

رضا صادق زاده

توت ها منبع عالی از فیبر محلول می باشند همچنین سرشار از ویتامین C است نوعی از فیبر که موجب کاهش ریسک بیماری های قلبی و عروقی می شود.

انواع توت

انواع توت و توصیه های مربوط به هر کدام

تمشک، توت فرنگی و شاه توت با سرطان های پروستات و دهانه رحم مبارزه می کنند.
باید از مصرف زیاد آب تمشک خودداری کرد، چرا که هر لیوان آب تمشک، قند بیش تری نسبت به یک لیوان نوشابه دارد.

بهترین طریقه ی مصرف توت به صورت طبیعی و خام است، چرا که حرارت دادن و فریز کردن آن، منجر به آسیب آنتی اکسیدان های آن می شود؛ اگر چه بعضی از آنتی اکسیدان ها حتی بعد از حرارت دادن و فریز کردن باقی می مانند.

شاه توت (BLACKBERRY)

محققان انجمن تغذیه ی آمریکا (USDA) شاه توت را در مقایسه با 40 نوع میوه ی تازه ی دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی قرار داده اند که دارای فیتوکمیکال های قوی مثل آنتوسیانین است. آنتوسیانین رنگدانه ای است که رنگ سیاه شاه توت از آن ناشی می شود. شاه توت ها خواص مفیدی برای سلامتی دارند

طرز تهیه مربای توت فرنگی و شربت آن
از جمله جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری، سرطان، بیماری های وابسته به سن و حملات مغزی. شاه توت از ساخته شدن کلسترول بد (LDL) که منجر به بیماری ها و حملات قلبی می شود جلوگیری می کند. علاوه بر این شاه توت دارای ویتامین های A ، C و املاح روی ، پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم است.

مواد مغذی توت

اگرچه ترکیب مواد مغذی مختلف در گونه های مختلف توت با هم شباهت زیادی دارد اما با توجه به رنگدانه های آنها آنتی اکسیدان های متفاوتی را در آنها پیدا خواهیم کرد.

توت سفید مواد مغذی مختلفی دارد اما مهمترین آنها ویتامین A و c است . به علاوه حاوی مقادیری از مواد آلبومینوییدی و پکتین است که می توان از آنها برای تهیه شیره استفاده کرد. به دلیل محتوای کربوییدراتی ، توت از جمله میوه هایی است که می توان از آن سرکه تولید کرد.

توت فرنگی (STRAWBERRY)

طبق گزارش انجمن رژیم غذایی آمریکا (USDA) توت فرنگی از نظر میزان آنتی اکسیدان بین 40 نوع میوه و سبزی، بعد از شاه توت در رتبه ی دوم قرار دارد. توت فرنگی و شاه توت غنی از فیبر غذایی و منگنز هستند و ویتامین C بالاتری نسبت به انواع توت دارند.

آنتی اکسیدان های توت فرنگی شامل آنتوسیانین و اسید چرب غیراشباع الاژیک می باشد که با عوامل سرطان زا مبارزه می کنند. ترکیبات آنتی اکسیدان که در توت فرنگی وجود دارند از اکسیداسیون کلسترول بد یا LDL جلوگیری می کنند، بنابراین در پیش گیری از بیماری های قلبی موثرند. توت فرنگی دارای مقادیر بالای اسید فولیک ، فیبر غذایی و پتاسیم است.

توت و مشکلات قلبی

فیبر محلول موجود در توت، میزان کلسترول را کاهش می دهد. یک گروه از فیتو کمیکال ها، فلاوونوئیدها هستند که نه تنها با تقویت جدار رگ های خونی، بلکه با کمک به کاهش شکل گیری لخته های خونی، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهند. فلاوونوئیدها در انواع توت، مرکبات ، کلم بروکلی ، پیاز ، کرفس ، سیب، گلابی ، انگور و زیتون یافت می شوند.

همه می دانیم که توت ها سرشار از آنتی اکسیدان های محافظ سلول هستند. این آنتی اکسیدان ها به محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو که می تواند به DNA آسیب بزند کمک می کنند. وقتی DNA آسیب می بیند، یک سلول، پروتئین های غیر طبیعی تولید می کند و برخی از این پروتئین ها می توانند اجازه دهند سلول ها رشد غیر قابل کنترلی داشته باشند و منجر به سرطان شوند. آیا بری ها می توانند در برابر سرطان از ما محافظت کنند

شاه توت

پرورش و کاشت توت فرنگی در گلدان با بذر
در مطالعه ای جدید، محققان موفق به کشف رنگدانه هایی طبیعی در توت های تیره رنگ مانند بلوبری و تمشک سیاه شدند. این رنگدانه ها که آنتوسیانین نام دارند بر آنزیم هایی به نام سیرتوئین که در ژن های کلیدی ِ کنترل کننده ی رشد سلول دخیلند اثر می گذارند. آنتوسیانین های موجود در توت ها با تاثیری که روی سیرتوئین ها دارند می توانند رشد سلول های سرطانی را خنثی کنند. ضمنا آنتوسیانین ها خاصیت ضد التهابی دارند. ما می دانیم که التهاب، عامل اصلی تعداد زیادی از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع دوم، سندرم متابولیک، بیماری های خود ایمنی و انواعی از سرطان است. بنابراین داشتن رژیم غذایی سالم که انواع بری ها نیز در آن باشند، تا حدودی خاصیت محافظت کنندگی در برابر مشکلات مزمن دارند.

زمان مناسب مصرف توت

بهترین زمان مصرف توت ها فصل رویش آنها و بهترین صورت مصرف، خوردن توت تازه و خام است.توتها در هرم گروه های غذایی در قسمت میوه ها قرار دارند برای حفظ سلامت مصرف لااقل ۲ تا ۳ واحد میوه در روز توصیه شده است.بهترین زمان مصرف میوه ها هنگام میان وعده هاست.میان وعده ها که معمولا در فاصله وعده های اصلی مصرف می شوند نقش مهمی در برقراری تعادل غذایی دارند.

اما در فرهنگ ما پس از صرف غذا هم میوه مصرف می شود.چنانچه مقادیر مصرف و تنوع آن رعایت شود مشکلی در این مورد به وجود نمی آید.

تمشک (RASPBERRY)

تمشک غنی از آنتوسیانین های ضد سرطانی نظیر اسیدهای چرب غیراشباع الاژیک اسید، کوماریک اسید و فرولیک اسید است. تمشک حاوی کلسیم، ویتامین هایی نظیر A ، C ، E ، اسید فولیک و فیبر می باشد. فیبر تمشک، فیبری محلول به نام پکتین است که باعث کاهش میزان کلسترول می شود. طبق یافته های دانشمندان، تمشک در پیش گیری از سرطان مری و دیگر سرطان ها موثر است.

نکته ی قابل توجه این است که باید از مصرف زیاد آب تمشک خودداری کرد، چرا که هر لیوان آب تمشک دارای میزان قابل توجهی قند فروکتوز است. حتی آب تمشکی که به آن شکر اضافه نشده باشد، قند بیش تری نسبت به یک لیوان نوشابه دارد. بنابراین همانند سایر میوه ها توصیه می شود که در حد متعادل مصرف شود.

طرز تهیه مربای شاه توت
در صورت مصرف بالای توت، قند موجود در تمشک میزان انسولین را افزایش می دهد که البته این موضوع توسط فیبری که کمک به تأخیر در جذب قند می کند تا حدودی جبران می شود.

توت ضد سرطان

عصاره ی توت فرنگی و شاه توت به طور خارق العاده ای از رشد سرطان سینه و دهانه ی رحم جلوگیری می کنند. عصاره ی توت فرنگی، موثرترین عامل در کاهش رشد سلول های سرطانی سینه است.

یکی از شگفت انگیزترین نکات در مورد تمشک این است که مصرف یک فنجان تمشک در هفته از سرطان پروستات پیش گیری می کند. در کل مصرف یک فنجان (150 گرم) تمشک در روز، از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

منابع: برترین ها bartarinha.ir و تبیان
مطالب مرتبط