شیوع اسهال میکروبی در فصل تابستان

رضا صادق زاده

با شروع فصل تابستان احتمال شیوع انواع بیماری ها مخصوصا اسهال میکروبی بیشتر میشود

اسهال میکروبی

خطر بروز اسهال میکروبی در تابستان

نکته مهم در پیشگیری بموقع از عوارض اسهال های حاد عفونی، تشخیص آنهاست. این نوع اسهال ها به دلیل شدت و طولانی بودنشان، بدن را در معرض خطر کم آبی جدی قرار می دهد. همچنین اغلب اسهال های عفونی با تب، درد شکم و استفراغ همراه است.

معمولا این نوع اسهال ها تحت تاثیر عوامل باکتریایی ایجاد می شوند، اما ویروس ها و انگل ها نیز می توانند در بروز آن نقش داشته باشند. اگر وزن مدفوع بیش از 200 گرم در روز شود یا تعداد دفعات دفع مدفوع افزایش پیدا کند یا قوام مدفوع شل و آبکی شود، به آن اسهال می‌گویند که انواع آن شامل اسهال حاد کمتر از دو هفته، مزمن بیش از چهار هفته و مداوم کمتر از چهار هفته است.

البته خیلی ها به اشتباه تصور می کنند هنگام ابتلا به اسهال باید بلافاصله با مصرف دارو جلوی آن را گرفت، در حالی که اسهال به نوبه خود یک واکنش مثبت از سوی سیستم ایمنی بدن برای دفع عامل میکروبی بیماریزا تلقی می شود و به گفته دکتر ستار جعفری، متخصص بیماری های گوارشی، اسهال، نوعی مکانیسم دفاعی روده است که به واسطه آن حرکات روده تشدید می شود تا عامل بیماریزا از روده دفع شود.

با این توضیح شاید کنترل کردن اسهال حاد، خیلی به نفع بیمار نباشد، یعنی باعث شود عفونت داخل روده بماند و جذب خون بشود.

در فصول گرم سال خطر بیماری های میکروبی اسهالی بالا می رود ، زمانی که بدن شخص دچار اسهال میکروبی می شود با خطر کم آبی مواجه می شود ، در ذیل مهم ترین علائم اسهال خونی را را بیان می کنیم :
درد شکم
تب
استفراغ

در برخی از مواقع انگل ها و ویروس ها باعث بروز اسهال خونی می شود. بهتر است بدانید اگر بدن دچار اسهال شد نباید بلافاصله با مصرف داروهای خود سرانه جلوی آن راگرفت ، زیرا در برخی از مواقع اسهال بیان گر دفع عامل میکروبی بیمار زا در بدن باشد ، اما اگر شخصی که دچار اسهال شده است در مدت زمان طولانی به این بیماری مبتلا است باید سریعا به پزشک مراجعه و را ه های درمانی زودتر برای او ایجاد شود

در صورتی که اسهال حاد درمان نشود شخص به عفونت داخل روده روبرو می شود به همین دلیل توصیه می شود که سریعا درمان انجام شود. برای پیشگیری از اسهال میکروبی در تابستان شخص نباید در مکان های که از سالم بودن آب آشامیدنی مطمئن نیست استفاده نماید ، زیرا اسهال معمولا از راه میکروب آب منتقل می شود

درمان خانگی اسهال در مسافرت
اسهال‌های عفونی بیشتر از نوع حاد هستند اما اسهال‌های مداوم و مزمن معمولا علت غیرعفونی دارند و بیشتر به دلایل داخلی، نقص آنزیم، سرطان یا بیماری‌های مزمن گوارشی ایجاد می‌شوند.

چه زمانی نیاز است که به پزشک مراجعه نماییم ؟
اگر پس از 48 ساعت اسهال حال شخص بهبودی پیدا نکرد و یا تشدید یافت
در صورتی که درجه بدن شما 38/5 باشد
در صورتی که مدفوع شخص بیمار به شدت خونی باشد
در صورتی که درد شدید شکمی داشته باشید.

جلوی بروز اسهال را بگیرید
بی شک رعایت بهداشت فردی مهم ترین عاملی است که باید در پیشگیری از بیماری های عفونی دستگاه گوارش در نظر گرفته شود.

دکتر جعفری در این باره توضیح می دهد: از آنجا که اصلی ترین راه انتقال باکتری ها، ویروس ها و انگل ها، دهان است.

شستن دست ها با آب و صابون پس از دستشویی و در مورد کودکان دبستانی پس از بازگشت از مدرسه می تواند در پیشگیری از انتقال عوامل بیماریزا بسیار موثر باشد.

همچنین ضدعفونی کردن میوه ها، بویژه صیفی جات و سبزی ها قبل از مصرف، از مواردی به شمار می رود که رعایت کردن آن باعث کاهش بروز بیماری اسهال در فرد می شود.

همچنین متخصصان بیماری های عفونی با توجه به احتمال بروز اسهال های عفونی از طریق گوشت و فرآورده های گوشتی، رعایت بهداشت گوشت، بویژه گوشت مرغ را ضروری می دانند.

بر این اساس، رعایت نکاتی چون شستن گوشت قبل از مصرف، جدا کردن گوشت های خام از پخته و دیگر مواد غذایی پخته و همچنین جدا کردن مواد غذایی پخته با خام بسیار اهمیت دارد. مواد غذایی پخته را نیز باید حتما در یخچال نگهداری کرد.

درمان اسهال:
برای درمان اسهال روش های مختلفی وجود دارد ، بسته به شدت و نوع اسهال پزشک روش های مختلفی را برای درمان انتخاب می کند .
برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
درمان هموروئید بدون جراحی
درمان شقاق بدون جراحی
کولونوسکوپی
آندوسکوپی معده

در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرربلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود. هرچند ممکن است بعضی‌ از بچه‌ها اصلا به‌مرحله‌ اسهال‌ خونی‌ نرسند و برخی‌ از آنها از ابتدا مدفوعشان‌خونی‌ باشد. ممکن‌ است‌ بیماران دچار از دست‌ دادن شدید ‌آب‌ و الکترولیت‌ از راه‌مدفوع‌ و استفراع‌ شوند. اگر اسهال‌ درمان‌ نشود ۱ تا ۲ هفته‌طول‌ می‌کشد.

اسهال خونی نیز به دلیل تهاجم میکروب‌ها به روده صورت می‌گیرد که در مدفوع فرد خون خواهد بود.
اگر میکروب وارد شده به بدن به مخاط روده وارد شود، اسهال آبکی به اسهال خونی تبدیل می‌شود.

اسهال های مسافرتی که بیشتر علت میکروبی دارند، به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی یا استفاده از غذاهای غیرمطمئن ایجاد می شود، چرا که میکروب در هوای گرم سریع تکثیر پیدا می‌کند.

منابع: تبیان

مطالب مرتبط