ابتلا به اسهال و استفراغ با گرمی هوا

رضا صادق زاده

رییس انجمن متخصصان داخلی در مورد شیوع عفونت های گوارشی در هوای گرم تابستان می گوید: «علل بروز اسهال و استفراغ شامل گرمازدگی، مسمومیت غذایی و عوامل ویروسی است.

اسهال و استفراغ
به علت بالا بودن دمای هوا موادغذایی به سرعت فاسد می شوند و مسمومیت غذایی در اثر مصرف شیر، ماهی، گوشت چرخ کرده یا غذاهایی که مدتی خارج از یخچال مانده اند، ایجاد می شود.

عفونت های دستگاه گوارش با منشا ویروسی نیز با اسهال و استفراغ همراه است و در صورتی که بیمار به موقع به مراکز درمانی مراجعه نکند، بیماری شدت می یابد و بیمار باید در بیمارستان بستری شود.

ویروس های متفاوتی ممکن است باعث التهاب پوشش داخلی معده، روده کوچک و روده بزرگ شوند. عفونت ویروسی دستگاه گوارش شدیداً مسری و بسیار شایع است به طوری که باعث میلیون ها مورد ابتلا به اسهال در هر سال می شود. هر فردی ممکن است مبتلا به عفونت ویروسی گوارشی شود. در بیشتر موارد هیچ گونه عارضه ای به جز کاهش آب بدن، ایجاد نمی شود.

شایع ترین علائم عفونت ویروسی گوارشی عبارتند از:
اسهال آبکی
استفراغ

علائم دیگر که به میزان کمتری مشاهده می شوند، عبارتند از:
سردرد
تب
لرز
درد شکمی

رژیم غذایی برای درمان استفراغ و اسهال کودکان
ورم معده و روده یک بیماری بسیار مسری است. علایم به طور معمول در عرض ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض عامل عفونی بوجود می آید و ۲ تا ۱۰ روز، طول میکشدبسته به نوع عفونت دارد. علائم شایع اسهال شامل ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، درد معده و استفراغ است. همچنین می تواند با تب، سردرد، لرز، درد بدن، پوست خشک و خشکی دهان همراه باشد. هر کسی می توانددچار اسهال شود، اما کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند

برگرفته تبیان

مطالب مرتبط