ابزار برش دایره ای عکس در نرم افزار فتوشاپ PhotoShop

رضا صادق زاده

شما با ابزار برش دایره ای عکس در برنامه فتوشاپ براحتی می توانید در photoshop هر نوع تصویری را به شکل دایره ای برش دهید

آموزش ابزار برش دایره ای عکس در photoshop
برش دایره ای تصویر در نرم افزار فتوشاپ

آموزش برش دایره ای تصویر در فتوشاپ CS6

در قسمتی از کار در نرم افزار فتوشاپ شما به مرحله ای می‌رسید که بخواهید یک عکس به صورت دایره‌ای داشته باشید یا کل سندتان در فتوشاپ به شکل دایره باشد. از همان اول ساخت سند در فتوشاپ شما نمی‌توانید یک سند دایره ای شکل داشته باشید. اما با قابلیت شفافیت یا Transparency که فتوشاپ از آن به طور کامل پشتیبانی می‌کند، می‌توانید یک تصویری بسازید که به شکل دایره باشد. که این کار را ما با عنوان برش دایره ای عکس در فتوشاپ در این مقاله آموزش می‌دهیم.

یکی از ابزارهای نوار ابزار فتوشاپ، ابزار Crop می‌باشد. Crop در فتوشاپ به معنی برش می‌باشد که کل سند را از طریق انتخاب بخشی از آن که می‌خواهیم باقی بماند، برش می‌زند. یعنی بقیه را که انتخاب نکردیم، حذف می‌کند. پس باید توجه داشته باشیم که با استفاده از این ابزار، قسمت‌های حذف شده دیگر قابل برگشت نیست.

اما ابزار Crop در فتوشاپ برای برش تصویر از قطعات چهار ضلعی پشتیبانی می‌کند. پس شاید ما نتوانیم به صورت مستقیم برش دایره ای در فتوشاپ با استفاده از این ابزار بدهیم. پس کار برش دایره فتوشاپ را بدین صورت آغاز می‌کنیم.

اول سند مورد نظرتان را در فتوشاپ به یکی از روش‌های زیر باز کنید.

ابزار برش دایره ای تصویر در فتوشاپ
برش دایره ای عکس در نرم افزار photoshop

بعد از جعبه ابزار، ابزار Elliptical Marquee Tool را انتخاب کنید.

از نوار تنظیمات این ابزار، در بالای پنجرۀ نرم افزار، از فهرست کشویی Style گزینۀ Fixed Ratio را انتخاب کنید که با این کار نسبت بین طول و عرض منطقۀ انتخابی کاملاً رعایت می‌شود.

حالا قسمتی از سند را که می‌خواهید باقی بماند را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بعد از انتخاب، شما قارید محل انتخاب دایره ای شکل را تغییر دهید. یعنی آن را جا به جا کنید.

حالا باید محل انتخاب را برعکس (Inverse) کنید. برای این کار از فهرست Select نوار بالای نرم افزار فتوشاپ، دستور Inverse را انتخاب نمایید. با این کار پیرامون محل دایره ای شکل انتخاب می‌شود.

آموزش برش دایره ای عکس در photoshop
ابزار برش دایره ای عکس در نرم افزار فتوشاپ

حالا لازم است با استفاده از ابزار Background Eraser Tool محیط انتخابی معکوس شده را حذف کنید. بعد از این کار مشاهده خواهید کرد که دور محل دایره‌ای شکل به صورت شطرنجی در خواهد آمد که نشان از شفاف شدن این محل برای خروجی گرفتن است.

بعد با یک ترفند خیلی راحت از سایت آموزش فتوشاپ توانستیم برش دایره ای عکس در فتوشاپ را با ابزار انتخاب دایره‌ای شکل و ابزار پاک‌کن بک گراند تجربه کنیم.

منبع: ghalamha.rozblog.com – قلم ها

مطالب مرتبط