آگاهى هاى مهم درباره سینوزیت

رضا صادق زاده

سینوزیت به التهاب مخاط سینوس ها می گویند كه سبب گرفتگى و ترشحات بینى مى شود و علائمى شبیه سرماخوردگى دارد

سینوزیت حاد

آگاهى هاى لازم در مورد سینوزیت
اگر پس از گذشتن دوره سرماخوردگى كه معمولاً با آبریزش بینى، تن درد و كوفتگى و سرفه همراه است، صورت متورم شود و فرد دچار سردرد شدید و گوش درد یك طرفه شود و درد و تب بالاى 38 درجه همچنان در وى باقى بماند و همین طور اگر ترشحات بینى پس از گذشت 10 روز همچنان زرد یا سبز باشد و همچنین 10 تا 14 روز پس از بهبود سایر علائم، سرفه خلط دار فرد را درگیر كند بایستى سریعاً به پزشك مراجعه نماید و از رویارویى با عواملى كه سینوزیت را تشدید مى كند پرهیز شود.

با توجه به شروع فصل سرما و شیوع سرماخوردگى در میان افراد و با توجه به این كه به دنبال هر سرماخوردگى معمولاً مخاط سینوس ها دچار التهاب مى شود بر آن شدیم تا مطلبى در مورد سینوزیت ارائه دهیم.

با ماست از سرماخوردگی جلوگیری کنید
سینوزیت به التهاب مخاط سینوس ها گفته مى شود كه سبب گرفتگى و ترشحات بینى مى شود و چون علائمى نظیر سرماخوردگى دارد، اغلب بیماران گمان مى كنند كه سرماخوردگى در بدنشان بهبود نیافته و طولانى شده است، در صورتى كه اگر علائم سرماخوردگى بیش از ده روز طول بكشد بایستى حتماً به پزشك مراجعه شود. اگر پس از گذشتن دوره سرماخوردگى كه معمولاً با آبریزش بینى، تن درد و كوفتگى و سرفه همراه است، صورت متورم شود و فرد دچار سردرد شدید و گوش درد یك طرفه شود و درد و تب بالاى 38 درجه همچنان در وى باقى بماند و همین طور اگر ترشحات بینى پس از گذشت 10 روز همچنان زرد یا سبز باشد و همچنین 10 تا 14 روز پس از بهبود سایر علائم، سرفه خلط دار فرد را درگیر كند بایستى سریعاً به پزشك مراجعه نماید و از رویارویى با عواملى كه سینوزیت را تشدید مى كند پرهیز شود.این عوامل عبارت اند از:

استعمال سیگار و پرهیز از نشستن در كنار افراد سیگارى. كودكان در مقایسه با بزرگسالان نسبت به دود سیگار حساس تر هستند و میزان بروز سینوزیت و عفونت گوش میانى ناشى از تنفس دود سیگار در آنها به مراتب بیشتر است.

استنشاق هواى آلوده و عوامل آلرژى زا، مهم ترین عامل آلرژى زا در منزل است كه بیشتر بر روى زنان خانه دار و كودكان تأثیر مى گذارد، گردوخاك و وجود موجودات ریزى به نام «مایت» در پرده، رختخواب، فرش و مبلمان است كه به راحتى تولید آلرژى مى كنند. زدودن عوامل آلرژى زا یكى از عوامل مؤثر در جلوگیرى از بروز سینوزیت است.از آنجا كه سینوزیت در صورت بروز با درد همراه است و فرد را در انجام كارها دچار اختلال مى كند و یكى از عوامل زمینه ساز بیمارى آسم به شمار مى رود توصیه مى شود حتى المقدور از بروز سرماخوردگى جلوگیرى كنید و در صورت ابتلا نیز پس از گذشت 10 تا 14 روز به پزشك مراجعه كرده و از درمان هاى خودسرانه بپرهیزید.

سینوزیت مزمن

پزشكان اغلب درمان موفقیت آمیز سینوزیت مزمن را كار دشواری می یابند و می دانند كه علائم، حتی پس از دریافت طولانی مدت آنتی بیوتیك ها ادامه می یابد. همانگونه كه بحث شده است، ممكن است پزشكان برای درمان، از داروهای كورتونی مانند اسپری های كورتونی بینی استفاده كنند. بسیاری از پزشكان، سینوزیت مزمن را به عنوان یك بیماری عفونی با آنتی بیوتیك و داروهای ضداحتقان درمان می كنند. برخی دیگر از آنتی بیوتیك و اسپری استروئیدی بینی همراه با یكدیگر استفاده می كنند. برای تعیین اینكه بهترین شیوه درمان كدام است، نیاز به پژوهش های بیشتری است.

در برخی بیماران مبتلا به آسم، درمان سینوزیت مزمن با آنتی بیوتیك، بهبود چشمگیر علائم را به همراه دارد.

اگرچه داروهای خانگی نمی توانند عفونت سینوسی را درمان كنند، اما می توانند علائم شما را تسكین دهند:
– استنشاق بخار از یك دستگاه بخارساز یا یك فنجان آب داغ می تواند سینوس های ملتهب را نرم كند.
– اسپری نمكی بینی كه می توانید آن را از داروخانه تهیه كنید، می تواند تسكین بخش باشد.

سینوزیت مزمن

– استفاده از حرارت ملایم در اطراف بینی ملتهب می تواند شما را راحت تر كند. در صورت شكست درمان های دارویی، جراحی می تواند تنها جایگزین در درمان سینوزیت مزمن باشد. تحقیقات نشان می دهد كه اغلب كسانی كه جراحی كرده اند، علائم بهتر و كیفیت بهتر زندگی را تجربه كرده اند. در كودكان مشكلات اغلب با برداشتن آدنوئیدهای مسدود كننده گذرگاه میان بینی و سینوس، برطرف می شود. بزرگسالانی كه سال ها مبتلا به آلرژی و بیماری های عفونی بوده اند، گاه پولیپ بینی پیدا می كنند كه تخلیه مناسب را مختل می كند.

درمان سرماخوردگی با این گیاهان دارویی
برداشتن این پولیپ ها یا اصلاح تیغه انحراف یافته بینی، برای اطمینان از باز بودن راه های هوایی، اغلب بهبود قابل توجه علائم سینوس را در پی دارد. رایج ترین روش جراحی كه امروزه انجام می شود، جراحی سینوس از طریق اندوسكوپی است كه در آن، منافذ طبیعی سینوس گشاد می شوند تا امكان تخلیه را فراهم كنند. این نوع جراحی نسبت به جراحی معمول سینوس، با برش و خونریزی كمتری همراه است و عوارض جدی آن نادر هستند.

سینوزیت حاد

اگر مبتلا به سینوزیت حاد هستید، پزشك شما ممكن است موارد زیر را توصیه كند:
داروی ضد احتقان برای رفع پرخونی مخاط و گرفتگی بینی
آنتی بیوتیك برای كنترل عفونت میكروبی در صورت لزوم
مسكـن برای تخفیف درد

اما شما فقط برای چند روز مجاز به استفاده از قطره ها یا اسپری های ضداحتقان بینی موجود در بازار، با نسخه یا بدون نسخه پزشك هستید.
مصرف این داروها برای دوره های طولانی تر می تواند حتی منجر به احتقان و تورم بیشتر لوله های بینی شود.

پیشگیری و درمان سرماخوردگی با گیاه نعناع
اگر عامل سینوزیت میكروبی باشد، مصرف آنتی بیوتیك ها همراه با داروهای ضداحتقان خوراكی یا موضعی (برای بینی) می تواند كمك كننده باشد. پزشك می تواند آنتی بیوتیكی را تجویز كند كه بر شایع ترین نوع باكتری عامل سینوزیت مؤثر باشد.

در بسیاری موارد، سینوزیت حاد بدون آنتی بیوتیك به خودی خود بهبود پیدا می كند اما در صورتی كه همراه با سینوزیت، مبتلا به آلرژی نیز باشید، ممكن است برای تخفیف علائم آلرژی نیاز به دارو داشته باشید. اگر مبتلا به آسم هستید و سینوزیت گرفته اید، ممكن است آسم شما بدتر شود و باید با پزشكتان در تماس نزدیك باشید.

به علاوه ممكن است پزشك شما یك اسپری كورتونی بینی همراه با سایر درمان ها تجویز كند تا احتقان، تورم و التهاب بینی شما كاهش یابد.

برگرفته از تبیان
مطالب مرتبط